24 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

J.E. ks. abp Józef Michalik laureatem Nagrody im. ks. bpa. Romana Andrzejewskiego

We wtorek 11 marca br. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody im. ks. bpa. Romana Andrzejewskiego, Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Michalikowi Metropolicie Przemyskiemu, Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski. Coroczna nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona, by honorować osoby, za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz środowisk wiejskich i małomiasteczkowych, ich rozwoju kulturalnego i gospodarczego. Aktywna postawa laureatów ma być przykładem pozytywnej pracy, możliwej w każdych warunkach, zgodnej ze wskazaniami nauczania społecznego Kościoła. Fundator nagrody pragnie, aby praca laureatów nie była zapomniana.

W uzasadnieniu czytamy między innymi: „Kapituła wysoko oceniła konsekwentne wskazywanie przez Laureata, że polityka odrywania rolników od ziemi wzmaga emigrację ludzi młodych, prowadzi do wyludnienia wsi i utraty polskiej własności ziemi”. W dalszej części uzasadnienia czytamy: „Kapituła dostrzegła także aktywne zaangażowanie Księdza Arcybiskupa w powstanie wspólnej deklaracji kościołów w Polsce i na Ukrainie w 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu”.

Jubileuszowa , przyznana po raz dziesiąty  Nagroda im. ks. bpa. Romana Andrzejewskiego jest też symbolicznym podziękowaniem rolników za zgodne przewodniczenie przez ks. abpa Józefa Michalika Konferencji Episkopatu Polski w trudnych latach, wśród wzmagających się, wysoce niesprawiedliwych  ataków na wiarę i Kościół katolicki.

W wydarzeniu udział wziął Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla, który złożył wyrazy uznania i gratulacje w imieniu samorządu i wszystkich Przemyślan. Obecny był również Jan Paczek Starosta Powiatu Przemyskiego, 
dr hab. inż. Krzysztof Knapik Rektor PWSW, a także inni samorządowcy z terenu województwa Podkarpackiego. Organizatorem była Fundacja „SOLIDARN WIEŚ”, której założycielem był patron ks. bp. Roman Andrzejewski. Celem Fundacji jest działanie na rzecz rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego wsi i małych miast ze szczególnym uwzględnieniem działania na rzecz rozwoju czytelnictwa i społecznych instytucji kształceniowych w małych ośrodkach. Cele te realizowane są m. in. przez organizowanie i finansowanie nagród i stypendiów dla osób zajmujących się problematyką rolniczą. W tym celu w 2004 r. Fundacja ustanowiła Nagrodę i stypendia im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego (http://www.solidarnawies.pl).

JPGJ.E. ks. abp Józef Michalik laureatem Nagrody im. ks. bpa. Romana Andrzejewskiego (fot. R. Choma)

Opublikował:  | Data publikacji: 12-03-2014 09:07
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 14-05-2014 11:52