10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Wehikuł czasu" - Międzynarodowy Dnia Przewodnika Turystycznego

Podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego pod hasłem „WEHIKUŁ CZASU” w Przemyślu można było przenieść się w czasie o dokładnie sto lat - dzięki licznym atrakcjom przez parę godzin wydawało się, że jest 21 lutego, ale... 1914 roku!

Dla każdego uczestnika przygotowany był egzemplarz tygodnika „Ziemia Przemyska” z tego właśnie dnia. Przejście przez Bramę Rycerską było symbolicznym cofnięciem się w czasie. Za nią naszą wyobraźnię pobudzały sklepik żyda i wyroby koronkowe. Przewodnicy, oprowadzając po obiektach, które dotrwały do dnia dzisiejszego, opowiadali o nich jakby to był rok 1914 - pokazali m.in. Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego (czyli Archikatedra Greckokatolicka), Cerkiew Ruską (czyli Kościół Karmelitów Bosych), budynek drukarni Łazora i przechadzali się ulicą Gimnazjalną. W Oficerskim Kasynie Garnizonowym (czyli Przemyskiej Bibliotece Publicznej) na sali balowej „non stop” trwał program artystyczny. Można tam było posłuchać muzyki poważnej - WIJGENLID Franza Schuberta; J.Haydn - Rondo w stylu węgierskim oraz Dance, dance (melodie ludowe w stylu żydowskim); zatańczyć walca wiedeńskiego i podziwiać „Kankana” - mówiąc krótko: mieliśmy wyjątkową możliwość podglądnięcia tego, jak ludzie w Przemyślu bawili się w XX w. Można było na sali balowej i nie tylko zoabczyć kobiety – prawdziwe damy w towarzystwie żołnierzy Cesaersko-Królewskiej Armii.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla przy Rynku prezentowało nasze miasto w czasie Galicji, każdy mógł tam również zrobić sobie zdjęcie w fotograficznym atelier pamiętającym czasy Cesarza Franciszka.

W podziemiach Kościoła O.O. Franciszkanów dostępna była wystawa pt: „Rokokowa snycerka i rzeźby Piotra Polejowskiego”, czyli figury z Ołtarza Głównego po renowacji.

Klimat tamtych czasów można było poczuć poprzez konsumpcję potraw z czasów Galicji w kawiarni „mała Czarna” przy ul. Kazimierzowskiej i w Barze PRYZMAT przy ul. Kapitulnej oraz częstując się wypiekami cukierni SZANTER wprost ze stylowego koszyczka noszonego przez uroczą mieszczkę.

Podczas otwarcia obchodów zostały wręczone przez Grzegorza Haydera Zastępcę Prezydenta Miasta Przemyśla pamiątkowe grawertony  dla zasłużonych przewodników - mistrzów i pasjonatów przewodnickiej służby z 50 letnim stażem pracy, panów profesorów: Ryszarda Jóźwika i Andrzeja Szopy.

Mimo że krople deszczu troszkę zmoczyły nasze ubrania, to ani na moment nie ochłodziły atmosfery. Wysoka frekwencja i dobra zabawa towarzyszyły nam przez całą imprezę. Uczestnicy już rezerwowali sobie termin na następy rok - Do zobaczenia 21 lutego 2015 roku!

Zarząd Koła Przewodników Turystycznych PTTK Przemyśl.
 

JPGNULL (2,18MB)

JPGNULL (1,59MB)

JPGNULL (1,79MB)

JPGNULL (1,52MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 28-02-2014 15:27
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 14-05-2014 11:52