13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

74.Rocznica deportacji na Sybir

Msza św. Odprawiona w niedzielę 9 lutego br. w Kościele Św. Trójcy w Przemyślu rozpoczęła obchody 74. rocznicy deportacji na Sybir. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia zgromadzili się przy tablicy Pamięci Sybiraków w arkadii muru kościoła Św. Trójcy, aby oddać hołd uczestnikom tragicznych wydarzeń zsyłki na Sybir pomordowanym, zmarłym tym, którzy powrócili i tym którzy na zawsze pozostali na nieludzkiej ziemi. W tej religijno-patriotycznej uroczystości udział wzięli: Sybiracy, Kombatanci, duchowieństwo, Robert Choma Prezydent Miasta wraz Zastępcą Grzegorzem Hayderem, Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi Rady Miejskiej, Marek Kudła Wicestarosta Powiatu Przemyskiego, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, Przemyślanie oraz zaproszeni goście.
Po krótkim wspomnieniu zesłańców Sybiru, odsłuchaniu Hymnu Sybiraków, oraz odczytaniu specjalnie przygotowanego na tę okazję wiersza uczestnicy złożyli okolicznościowe wiązanki oraz zapalili znicze przy tablicy. Została ona wmurowana z inicjatywy Związku Sybiraków Koło Terenowe w Przemyślu w 60-tą rocznicę deportacji Polaków na Sybir w dniu 10 lutego 2000 roku. Widnieje na niej inskrypcja: „W HOŁDZIE OFIAROM STALINIZMU ZESŁANYM NA ZAGŁADĘ POMORDOWANYM I ZMARŁYM NA „NIELUDZKIEJ ZIEMI””. Na tablicy umieszczone zostały również nazwy wybranych miejscowości do których trafiały transporty zesłańców. Swoje miejsce znalazły również słowa wieszcza Adama Mickiewicza: „A jeślibym o nich zapomniał, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie...”.
Organizatorami niedzielnej uroczystości byli: Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Związek Sybiraków III RP, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." w Przemyślu oraz Prezydent Miasta Przemyśla. 

Już we wtorek 18 lutego br.  o godz. 17.00 zaplanowana została Wieczornica "Pamiętamy! - Sybiracy. Pamiętaj i Ty!" w Piwnicy Artystycznej "Pod Niedźwiadkiem".

 

JPG74.Rocznica deportacji na Sybir (fot. R. Porada) (1,84MB)

JPG74.Rocznica deportacji na Sybir (fot. R. Porada) (2,44MB)

JPG74.Rocznica deportacji na Sybir (fot. R. Porada) (1,34MB)

JPG74.Rocznica deportacji na Sybir (fot. R. Porada) (1,73MB)

JPG74.Rocznica deportacji na Sybir (fot. R. Porada) (2,58MB)

JPG74.Rocznica deportacji na Sybir (fot. R. Porada) (1,24MB)

JPG74.Rocznica deportacji na Sybir (fot. R. Porada) (1,55MB)

JPG74.Rocznica deportacji na Sybir (fot. R. Porada) (2,06MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 09-02-2014 14:00
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 14-05-2014 11:48