9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Prezydent Ambasadorem Kampanii „Biała Wstążka” w Przemyślu

W środę 27 listopada br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla spotkał się z Piotrem Hryniszynem Dyrektorem Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, który przybył wraz z pracownikami placówki działającej w Korytnikach k. Przemyśla. To wydarzenie ma ścisły związek z Ogólnopolską Kampanią przeciw przemocy wobec kobiet „Biała Wstążka”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Usłysz, zareaguj, pomóż … bo wstyd i lęk knebluje usta ofiarom domowych katów!!!”. Prezydent otrzymał Certyfikat Ambasadora Kampanii w Mieście Przemyślu.

Kampania ,,Białej Wstążki” została stworzona przez mężczyzn i jest głównie adresowana do nich. Rozpoczęła się ona w 1991 r. w Kanadzie, gdzie w ciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn w tym kraju założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc. Akcja była wyrazem protestu przeciwko "masakrze w Montrealu”.

Kampania zmierza do włączenia mężczyzn w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania  się od wszelkich form jej stosowania.
Kampania trwa od 25 listopada do 6 grudnia. Daty te odnoszą się m.in. do rocznicy śmierci sióstr Mirabal oraz rocznicy wspomnianej masakry w Montrealu. W tym okresie organizatorzy kampanii zachęcają mężczyzn aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Zwracają się też z prośbą do wszystkich znaczących osób, aby zechciały swoim autorytetem wesprzeć tę akcję.

Z kart historii...
Patria, Minerva i Maria Teresa Mirabal były aktywistkami politycznymi i symbolem oporu Dominikany przeciwko dyktaturze Trujillo. Były często aresztowane za swą działalność w obronie demokracji i praworządności. 25 listopada 1960 roku siostry Mirabal zostały zamordowane przez tajną policję w pobliżu Rufino de la Cruz, dokąd przyjechały by odwiedzić swych aresztowanych mężów. Zbrodnia ta poruszyła cały naród i przyśpieszyła upadek dyktatury Trujillo. Dzień 25 listopada, upamiętniający życie i śmierć sióstr Mirabal został uznany przez ONZ w roku 1999 za Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet.

W dniu 6 grudnia 1989 roku 25 – letni mężczyzna Marc Lepine wszedł do budynku Politechniki Uniwersytetu w Montrealu niosąc automat kaliber 223. Strzelając zabił 14 kobiet i ranił 13 innych osób: 9 kobiet i 4 mężczyzn. Oświadczył, iż uczynił to, ponieważ uznał za niewłaściwe, by kobiety  kończyły studia techniczne, gdyż zabierają miejsca mężczyznom. Zanim popełnił samobójstwo zostawił list w którym zamieścił listę 19 najbardziej znienawidzonych przez niego kobiet. W roku 1991 Rząd Kanady ogłosił 6 grudnia Narodowym Dniem Pamięci i Działania w obliczu Przemocy Wobec Kobiet. Odtąd co roku mężczyźni i chłopcy są zachęcani do noszenia białej wstążki pomiędzy 25 listopada a 10 grudnia.

Akcja ta prowadzona jest w 57 krajach na całym świecie, zaś w Przemyślu zorganizowana została po raz czwarty przez Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar przemocy w Rodzinie w Korytnikach

Więcej informacji na temat przebiegu i harmonogramu akcji znajda Państwo na stronie: http://www.sow-korytniki.pl oraz w serwisie społecznościowym Facebook:

JPGPrezydent Ambasadorem Kampanii „Biała Wstążka” w Przemyślu (2,10MB)

JPGPrezydent Ambasadorem Kampanii „Biała Wstążka” w Przemyślu (2,83MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 27-11-2013 09:15
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 06-03-2014 12:38