19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Jubileusz urodzin Kpt Henryka Jaskuły Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla

W środę 23 października br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla oraz Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu byli gośćmi Kpt Henryka Jaskuły Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Spotkanie miało związek z 90-tymi urodzinami, które Przemyślanin obchodził wczoraj 22 października. Podczas spotkania nie zabrakło tematów związanych z żeglarstwem, jego historią a także współczesnym wymiarem żeglarstwa. Podczas spotkania Prezydent poinformował, iż w siedzibie nowej Biblioteki Publicznej znajdzie się godne miejsce dla przekazanych pamiętników oraz opracowań którymi posługiwał się Henryk Jaskuła. W dniu 22 lutego tego roku odbyła się uroczystość upamiętniająca 33 rocznicę samotnego rejsu dookoła świata na Jachcie „Dar Przemyśla”.  Kapitan Jaskuła podczas tego wydarzenia w dowód uznania i za całokształt dokonań żeglarskich został uhonorowany honorową statuetką "Super Kolos. Od 2008 roku Kpt. Henryk Jaskuła jest Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla.
Henryk Jaskuła (ur. 22 października 1923 r. w Radziszowie) – polski żeglarz.

Z wykształcenia elektryk. Pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dokonał tego na jachcie Dar Przemyśla. Urodził się w ubogiej rodzinie, której gospodarstwo nie wystarczało na utrzymanie. W poszukiwaniu pracy ojciec w 1926 roku wyemigrował do Argentyny. Po sześciu latach Henryk wraz z matką i młodszym bratem Bolesławem dołączyli do ojca.
Ukończył argentyńską szkołę powszechną, a następnie trzyletnią szkołę zawodową. Uczęszczając do Szkoły Zawodowej ukończył eksternistycznie trzy lata liceum ogólnokształcącego, czwarty rok jako uczeń regularny, a równocześnie eksternistycznie piąty i ostatni rok. Od 1943 rozpoczął studia na wydziale elektromechanicznym Uniwersytetu Narodowego w La Plata.

Czując tęsknotę za ojczyzną, zapragnął rozpocząć studia na polskiej uczelni technicznej. Po trzech latach studiów w Argentynie został przyjęty na wydział elektromechaniczny Akademii Górniczej w Krakowie 1946. W roku 1951 obronił pracę magisterską.

W trakcie studiów, w roku 1948 ożenił się ze studentką chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego Zofią Kiełtyka z Przemyśla. Po skończeniu studiów otrzymał nakaz pracy w Zakładach Wytwórczych Silników Elektrycznych M-7 w Tarnowie. Po trzech latach przeniósł się z rodziną do Przemyśla, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Do zainteresowania żeglarstwem pociągnęła go tęsknota za rodziną, która została w Argentynie. W 1963 zdobył tytuł sternika jachtowego w Ośrodku Szkolenia Morskiego w Jastarni, a w 1971 uzyskał stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. W latach 1964 i 1971 odbył swe pierwsze rejsy po Bałtyku i do Hiszpanii na jachcie Karawela. Po nawiązaniu kontaktów z klubem KKS "Brda" w Bydgoszczy, w 1973 wyruszył w rejs jachtem "Euros" z Valparaiso w Chile, wokół przylądku Hornu do Buenos Aires. "Euros" był drugim polskim jachtem w historii, który opłynął ten przylądek (cztery dni wcześniej opłynął go jacht "Polonez", a wkrótce jako trzeci dotarł do niego jacht "Konstanty Maciejewicz"). 20 marca 1973 dopłynął do Buenos Aires, gdzie spotkał się z rodziną. Po zaprowiantowaniu wyruszyli do Polski. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, na trasie Valparaiso - Buenos Aires jachtem dowodził kapitan Aleksander Kaszowski, natomiast z Buenos Aires do kraju dowodził nim Henryk Jaskuła. W 1975 na Karaweli odbył pierwszy samotny rejs bałtycki.

Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia żeglarskiego, Henryk Jaskuła zaczął planować swą podróż dookoła świata. 23 września 1978 odbył się chrzest jachtu "Dar Przemyśla", na którym 12 czerwca 1979 wyruszył samotnie w trasę.Rejs trwał 344 dni, a trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni i zakończył się 20 maja 1980 roku.

20 maja 1980 wreszcie przybił do portu w Gdyni, gdzie powitały go tysiące ludzi. Jego powrót do Przemyśla był świętem całego miasta i województwa. W oparciu o zapisy poczynione w czasie rejsu kapitan Henryk Jaskuła napisał książkę pt. Non stop dookoła świata liczącą 340 stron i wydaną w 1983 w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy.

Kapitan Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Bractwa Kaphornowców z legitymacją nr 3 oraz jest honorowym członkiem Joseph Conrad Club w Chicago z legitymacją nr 1.

JPGJubileusz urodzin Kpt Henryka Jaskuły Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla (fot. Rafał Porada) (1,17MB)

JPGJubileusz urodzin Kpt Henryka Jaskuły Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla (fot. Rafał Porada) (1,47MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 23-10-2013 18:46
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 05-01-2014 20:42