15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dni Ubezpieczonego w ZUS od 7-11 października br. Warto wiedzieć więcej!

Specjalnie adresowane porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. To wszystko czeka na ubezpieczonych w placówkach rzeszowskiego Oddziału ZUS w dniach 7-11 października br. Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś nianią? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich? - to najlepsza dla Ciebie okazja, jako Ubezpieczonego, aby wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię kwestie. Zapraszamy na „Dni Ubezpieczonego”. Warto, byś wiedział więcej o ubezpieczeniach społecznych.

Ubezpieczeni to najliczniejsza grupa Klientów ZUS, licząca aż 15 milionów osób. Jednocześnie jest to grupa, mająca najmniej kontaktu zarówno z samym ZUS-em, jak też z przepisami o ubezpieczeniach społecznych. Brak wiedzy o swoich prawach i obowiązkach w tym zakresie często skutkuje zaniedbaniem, które, szczególnie odkryte po latach, może okazać się nie do naprawienia. Wiele osób pracujących na umowach zlecenia czy umowach o dzieło nie wie dokładnie, jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nie odprowadzać. Wielu ubezpieczonych nie zna zasad gromadzenia ich składek emerytalnych i na czym polega ich waloryzacja. Uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą również od naszej wiedzy o warunkach do ich przyznania. Dlatego jest ona tak ważna już teraz. Od kiedy funkcjonuje system e-WUŚ, bardzo istotna stała się również kontrola zgłoszenia najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Z większą wiedzą na ten temat zapobiegniemy niemiłej niespodziance przed wizytą u lekarza. 

- Motywem przewodnim „Dni Ubezpieczonego” będzie rozpowszechnianie i pogłębianie wiedzy z zakresu funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych. Natomiast ideą jest uzmysłowienie ubezpieczonym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne na co dzień - podkreśla Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rzeszowie.
W dniach od 7 do 11 października br. do dyspozycji odwiedzających będą eksperci od poszczególnych dziedzin ubezpieczeń. Poradę specjalistów uzyskają; pracownicy, zleceniobiorcy, nianie, pracujący za granicą, prowadzący firmy za granicą, jak również osoby delegowane do któregoś z krajów UE. O swoich nowych uprawnieniach więcej dowiedzą się również osoby przebywające na urlopie wychowawczym.

Przez cały tydzień w Oddziale i jednostkach terenowych ZUS w godzinach od 9 do 14 na klientów oczekiwać będą eksperci Zakładu oraz zaproszeni goście. W Rzeszowie dyżurować będą goście z Oddziału Podkarpackiego PFRON, Okręgowego Inspektoratu Pracy, Urzędów Skarbowych I i II, Podkarpackiego Oddziału NFZ i Urzędu Miasta.
Natomiast 11 października, w godzinach od 9 do 14, odbędzie się panel edukacyjno-aktywizacyjny z zakresu ubezpieczeń społecznych i zagadnień związanych z zatrudnieniem i poszukiwaniem pracy dedykowany uczniom klas maturalnych, wychodzącym na rynek pracy.

Podczas „Dni Ubezpieczonego” będzie można dowiedzieć się więcej o ułatwieniach w kontakcie ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych pue.zus.pl. Będzie to też dobry moment na założenie i jednoczesne uwierzytelnienie swojego profilu na PUE.
Z myślą o odwiedzających jednostki ZUS przygotowane zostały specjalne ulotki, w których zainteresowani znajdą istotne informacje. Ponadto, dla tych, którzy zostaną w domach, pod numerem telefonu 22 667 13 13 codziennie dyżurował będzie specjalista z Centrali ZUS, odpowiadając na wszelkie pytania.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzania placówek ZUS w Dniach Ubezpieczonego, jak również w każdym innym dniu roku. Warto wiedzieć więcej!

Małgorzata Bukała
Rzecznik prasowy
Oddziału ZUS w Rzeszowie

 

JPGNULL (267,46KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 08-10-2013 16:02
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 05-01-2014 20:42