3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 1 im Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu, ul Kopernika 14 Międzynarodowa wymiana młodzieży Przemyśl – Willebadessen (Niemcy)

W dniach 30 IX – 4 X 2013 r. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 1 w Przemyślu gości uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły z Willebadessen z Niemiec.  Uczniowie przyjechali wraz z Panem Heinz Wendler dyrektorem zespołu szkół w Willebadessen, Panią Friederike Plümpe oraz Panią Alicję Niepoń nauczycielką w szkole. W wymianie uczestniczy 23 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjalnej, którzy w drodze do Przemyśla zwiedzili już Oświęcim i Kraków.

Więź pomiędzy szkołami nawiązała się z inicjatywy Pani Elżbiety Maciołek – nauczycielki naszej szkoły, która od wielu lat przyjaźni się z Panią Friederike Plümpe. Dzięki współpracy tych Pań nawiązaliśmy kontakt ze szkołą w Willebadessen. Dwa lata temu po raz pierwszy przedstawicziele naszego ośrodka odwiedzili szkołę i zapoznali się ze sposobem jej funkcjonowania. Była to również okazja do porównania polskiego i niemieckiego systemu oświaty. Rok temu odbyła się wizyta studyjna gości z Niemiec, którzy przyjechali na zaproszenie Pana Andrzeja Beresteckiego dyrektora SOSW Nr 1. W wizycie wzięli udział Pan Hans-Hermann Bluhm burmistrz miasta Willebadessen, Pan Hans Münstermann naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Willebadessen, Pan Heinz Wendler dyrektor zespołu szkół w Willebadessen oraz Pani Friederike Plümpe. Goście spotkali się z Panem Robertem Chomą Prezydentem Miasta i Panią Elżbietą Tarnawską Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu odwiedzili Ośrodek oraz zwiedzili miasto.

Dotychczasowa nasza współpraca z zaprzyjaźnioną szkołą zaowocowała wymianą uczniów, przedsięwzięcie finansowane jest przede wszystkim ze środków niemieckich. W dniu 01.10.2013 roku  o godz. 9.00 uczniowie z Niemiec i naszego Ośrodka wraz z opiekunami spotkają się z Prezydentem Miasta Przemyśla. Będą mieli okazję poznać również nasze miasto, ośrodek, uczniów oraz uczestniczyć we wspólnych zajęciach szkolnych. Zwiedzą park i zamek w Krasiczynie, fortyfikacje Twierdzy Przemyśl. Odbędzie się także wspólna wycieczka w Bieszczady z wyjściem na Połoninę Wetlińską, rejsem statkiem po Zalewie Solińskim i zwiedzaniem skansenu w Sanoku.  W przyszłym roku uczniowie naszej szkoły odwiedzą szkołę w Willebadessen.

JPGSpotkanie w sali narad przemyskiego Magistratu (1,66MB)

JPGSpotkanie w sali narad przemyskiego Magistratu (1,76MB)

JPGSpotkanie w sali narad przemyskiego Magistratu (1,98MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 02-10-2013 15:31
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 05-01-2014 20:42