30 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

WINCENTIADA – Dni Patrona Miasta Przemyśla Św. Wincentego

Jak co roku z końcem lata przychodzi czas na „Wincentiadę”, czyli święto patrona każdego przemyślanina - świętego Wincentego. W tym roku na Rynek Starego Miasta zapraszamy 25 sierpnia. Głównymi punktami programu artystycznego będą koncerty gwiazd: Moniki Kuszyńskiej (byłej wokalistki zespołu Varius Manx) oraz Kasi Kowalskiej. To oczywiście tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców naszego miasta i turystów. W tym dniu odbędzie się również finał akcji „Tornister pełen uśmiechów”, podczas którego rozdane zostaną wyprawki szkolne dla najuboższych dzieci. Dopełnieniem „Wincentiady”, która rozpocznie się Mszą Świętą będzie trwający cały dzień jarmark rozmaitości.

MONIKA   KUSZYŃSKA - piosenkarka i autorka tekstów, u progu działalności artystycznej, w 2001 r. została  -  trzecią z kolei  -  wokalistką powstałej w 1990 r. grupy Varius Manx. Jej debiutancki album, zatytułowany „Eta”, był siódmym w dorobku zespołu, uhonorowanego w tym czasie brylantową płytą. W roku 2002 zostali laureatami  Grand Prix Festiwalu Krajów Nadbałtyckich, wkrótce ukazały się dalsze albumy z udziałem wokalistki / m.in. „Eno” 2002, „Emi” na 15-lecie grupy czy „Varius Manx symfonicznie” w 2006 r./ oraz kilkanaście singli. Do największych przebojów, wylansowanych przez Monikę Kuszyńską należą : „Moje Eldorado”,  „Maj”, „Bezimienna”.
Świetnie rozwijającą się karierę artystyczną wokalistki przerwał w maju 2006 r. tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego pozostaje częściowo sparaliżowana i do dziś porusza się na wózku. Nie poddała się jednak zwątpieniu i bezsilnej bierności. Po kilku latach skupionych jedynie na intensywnej rehabilitacji,  wraca do aktywnego życia, ale przede wszystkim powraca do swojej pasji, jaką jest śpiewanie. Pierwszym krokiem jest nagranie w 2009 r.piosenki z Beatą Bednarz pt."Nowa rodzę się". Kolejne lata obfitują w nowe przedsięwzięcia takie jak udział w programie "Bitwa na głosy" czy występ na festiwalu w Opolu z piosenką "Ocaleni", będącą pierwszym singlem z jej debiutanckiej solowej płyty. Album "Ocalona" ukazał się 12 czerwca 2012 r.
 
W lutym 2013 Monika została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi.
 
KASIA KOWALSKA to jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła od debiutanckiego albumu Gemini, z którego pochodzą przeboje "Jak rzecz" czy "Oto ja". Album ten pokrył się potrójną platyną. W 1995 roku podczas Sopot Festival 1995 zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności za utwór "A to co mam". W 1996 roku wydała album "Czekając na…", który jeszcze przed premierą zyskał status platynowej płyty. Rok 1998 to kolejny platynowy sukces w postaci albumu "Pełna obaw". W latach 2000-2008 ukazały się jeszcze albumy "5", "Antidotum", "Samotna w wielkim mieście", "Antepenultimate", które zdobywały serca słuchaczy i uznanie krytyków, a także jak poprzednie, pokrywały się platyną. Rok 2010 przyniósł bardzo dobrze przyjęty za równo przez fanów, jak i krytykę album z utworami Grzegorza Ciechowskiego „Moja Krew”. Wokalistka niezmiennie od kilkunastu lat i 9 płyt zasypuje swoich fanów kompozycjami, które okupują czołówki list przebojów, a samej Artystce pozwalają zdobywać niezliczone ilości prestiżowych nagród i wyróżnień. 
 Jako nastolatka, na znak buntu przeciw powszedniości życia w małym miasteczku, z głową ogoloną jak Sinead O’Connor, uciakła z domu na rockowy festiwal do Jarocina. Już wtedy muzyka była dla niej czymś niezwykłym, ogromnym zrodłem emocji i siły. Dziś to Ona, poprzez swą muzykę, daje ludziom wyjątkowe emocje i siłę, by zmierzyć się z codziennością. Ma na swoim koncie wiele płyt i prestiżowych nagród i choć od wydania pierwszej płyty minęło wiele czasu i wiele w jej życiu się wydarzyło, to pewne rzeczy pozostają niezmienne: jej niecodzienna wrażliwość na dzwięki, miłość do muzyki i pasja z jaką ją wykonuje.

Gwiazdami tegorocznego święta będą:

Monika Kuszyńska z zespołem, Kasia Kowalska z zespołem

W programie:

10:00 - Msza święta w kościele Franciszkanów w intencji miasta
Wystawienie relikwi św. Wincentego. Po mszy procesja ulicami miasta
12:00 - 22:00 - Jarmark Świętego Wincentego
występy artystów ze Lwowa, Krakowa i Przemyśla,
warsztaty i zabawy plenerowe dla dzieci, kiermasz wystawienniczy
12:00 - 16:00 - finał akcji Carista 'Tornister pełen uśmiechów'
Podczas trwania tego bloku programowego w TVP1 podczas audycji  „Między ziemią a niebem”  pomiędzy godzina 11.55-12.30 zostaną przeprowadzone trzy relacje na żywo z przemyskiego rynku. Zachecamy wszystkich chetnych do obejrzenia tego materiału. 


od 18.00 WIECZORNY BLOK KONCERTOWY:
- zespół „Dusza we Mgle”
- „Zostań chwilo” – Monika Kuszyńska z zespołem
- „To co dobre” – Kasia Kowalska z zespołem 

Rynek Starego Miasta w Przemyślu - wstęp wolny

Organizator :
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

JPGNULL

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 20-08-2013 13:53
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 06-03-2014 12:41