Adam Wodnicki

Adam Wodnicki, pianista; ur. 22 grudnia 1951 w Przemyślu.

Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Jana Hoffmana. Następnie odbył studia u Guido Agostiego w Sienie oraz Gyorgy Seboka w Indiana University w Bloomington.
Był trzykrotnie nagradzany na krajowych konkursach Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymał także trzy nagrody na VIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Koncertował jako solista na pięciu kontynentach. W ostatnich kilku sezonach występował wielokrotnie w Polsce oraz m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Czechach, Niemczech, Chinach, Korei, Kolumbii, Izraelu, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak Arundel Festival w Anglii, Les Rencontres Internationales Frederic Chopin w Nohant, Festiwal Chopinowski w Marianskich Łaźniach, Festiwal Pianistyczny w Szenyang i wielu innych. Dokonał nagrań płytowych dla firm fonograficznych (Muza, Folkways, Wergo, Klavier, Centaur i Altarus), które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki, a także nagrywał dla radia i telewizji w różnych krajach, m.in. w Polsce, Finlandii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach nagrał Koncert romantyczny na fortepian i orkiestrę Kazimierza Serockiego, Koncert fortepianowy Tadeusza Bairda oraz Concertino na fortepian i orkiestrę Jana Krenza.

Adam Wodnicki w latach 1973-77 był asystentem, a później adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1979, na zaproszenie University of Texas w Austin, uczył w tamtejszej School of Music. Od 1980 wykłada w University of North Texas College of Music w Denton na stanowisku profesora. Do grona jego studentów zalicza się szereg laureatów międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Z jego międzynarodową działalnością koncertową łączą się kursy mistrzowskie – zajęcia prowadził m.in. w Central Conservatory w Pekinie, University of Pretoria w Republice Południowej Afryki. Od kilku lat jest dyrektorem Międzynarodowego Kursu Pianistycznego w Pradze (obecnie w Warnie w Bułgarii). Był również jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Hong Kongu, Los Angeles i Kolumbii. Jest redaktorem wykonawczym pierwszego wydania Dzieł wszystkich Ignacego Jana Paderewskiego, wydanego przez Musica Iagellonica w Krakowie.

***

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla został nadany Uchwałą Nr 67/2013 Rady Miejskiej w Przemyślu z dnia 25 kwietnia 2013 r.

Akt Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla został wręczony na uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu 19 maja 2013 r., która odbyła się na Zamku Kazimierzowskim.

JPGNULL (1,21MB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 05-08-2013 10:26 Modyfikował(a): Rafał Porada Data modyfikacji: 04-03-2015 19:47

Na skróty