9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uczcili pamięć Polaków pomordowanych na Wołyniu

Na zaproszenie Arcybiskupa Jana Martyniaka Metropolity Przemysko - Warszawskiego, delegacja przemyskich samorządowców wzięła udział we wspólnym nabożeństwie w intencji ofiar Wołynia, która została odprawiona w warszawskiej cerkwi oo. Bazylianów 27 czerwca br. Nabożeństwo odprawił zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego Arcybiskup Większy Kijowsko - Halicki Światosław Szewczuk, a w modlitwie wzięli udział m.in. duchowni obu obrządków, w tym Przewodniczący Episkopatu Polski Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski oraz przedstawiciele władz polskich z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Przemyski samorząd reprezentowali: Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, Radna RM Maria Tucka oraz Grzegorz Hayder Zastępca Prezydenta Miasta.

Modlitwa poświęcona była pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej w 70-tą rocznicę tych wydarzeń: Sam Panie, daj wieczny odpoczynek duszom sług twoich: dzieci, kobiet i starców zabitych na Wołyniu i innych ziemiach - Polaków, a także Ukraińców i przedstawicieli innych narodów - oraz tych, którzy zginęli w walkach zbrojnych, wprowadź ich do miejsca kwitnącego, miejsca spokojnego, gdzie nie ma dostępu ból, płacz i szlochanie.

28 czerwca br., w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, podpisana zostanie deklaracja upamiętniająca ofiary zbrodni wołyńskiej i wskazująca na potrzebę do pojednania.

Także Rada Miejska w Przemyślu w trakcie swojego ostatniego posiedzenia w dniu 27 czerwca br. uczciła pamięć ofiar na Wołyniu, przyjmując rezolucję:

Rezolucja Nr /2013
Rady Miejskiej w Przemyślu
z dnia 27 czerwca 2013 r.

w sprawie uczczenia ofiar masowych mordów na Wołyniu i apelu o ustanowienie
11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian

Działając na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) - Rada Miejska w Przemyślu

postanawia:


Rada Miejska w Przemyślu, w 70 rocznicę, składa hołd wszystkim Polakom, którzy padli ofiarą masowych mordów dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i na pozostałych terenach, wyrażając przekonanie, że pamięć o nich winna na trwale stać się częścią polskiej świadomości historycznej.

Rada Miejska w Przemyślu oddaje najwyższą cześć tym Ukraińcom, którzy nie ulegli ówczesnej atmosferze terroru i z narażeniem życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom.

Polacy pragną pojednania i przyjaźni z Ukraińcami. Dajemy tego liczne dowody. Prawdziwe pojednanie może jednak być zbudowane tylko i wyłącznie na prawdzie i wspólnym potępieniu zbrodni.


§2

Rada Miejska w Przemyślu zwraca się do Posłów i Senatorów RP o ustanowienie dnia
11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.

§3

Upoważnia się Prezydenta Miasta Przemyśla do przekazania treści Rezolucji Marszałkom Sejmu i Senatu RP oraz Parlamentarzystom z terenu województwa podkarpackiego.
 

JPGNULL (1,07MB)

JPGNULL (1,09MB)

JPGNULL (1,21MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 28-06-2013 12:51
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 06-03-2014 12:38