Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wystawa pokonkursowa i wręczenie Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego

Kapituła Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego zaprasza na otwarcie wystawy pokonkursowej połaczone z wręczeniem Nagrody, które odbędzie się w Muzum Narodowym Ziemi Przemyskiej (Plac Berka Joselewicza 1) w piątek 7 czerwca o godz. 18.00.

 

Kapituła Nagrody
Barbara Łapka / Urząd Miasta Przemyśla
Renata Nowakowska / Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” w Przemyślu
Wojciech Władyczyn / Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
Janusz J. Cywicki / Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu


PROTOKÓŁ
Z posiedzenia Jury Konkursu
Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego - Przemyśl 2013 w dniu 25 maja 2013 r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Jury w składzie: 

Grażyna Gawrońska-Kasse wnuczka Mariana Strońskiego, malarka, Paryż – Przemyśl

dr Magdalena Rabizo-Birek krytyk sztuki, Uniwersytet Rzeszowski

prof. UMCS Jan Ferenc artysta grafik
Wydział Artystyczny, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie

Zgodnie z Regulaminem Nagrody Jury zdecydowało przyznać Nagrodę Artystyczną im. Mariana Strońskiego - Przemyśl 2013 w wysokości 10.000 zł

Renacie Szyszlak
za obraz „Abstrakcja z czerwoną plamą”


Ponadto Jury postanowiło przyznać dwa Wyróżnienia Honorowe

Małgorzacie Dawidiuk
z obraz „Pejzaż”
i
Grażynie Niezgodzie
za cykl fotografii „Upływ czasu”

 

Laureatki Konkursu

Renata Szyszlak

Urodzona w 1974 roku w Przemyślu. Studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie na kierunkach: Pedagogika, dyplom w 1998 roku oraz Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Dyplom w pracowni malarstwa prof. zw. Tadeusza Wiktora w 2001 roku. Obecnie dr hab. zatrudniona w Zakładzie Rysunku prof. zw. Stanisława Góreckiego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

20 wystaw indywidualnych, m.in.: w Iwoniczu Zdroju, Rzeszowie, Gorlicach, Sanoku, Sandomierzu, Radomiu, Kraśniku, Przemyślu, Krasiczynie, Krośnie, Krakowie, Jarosławiu, Lublinie, Opolu, Łańcucie, Krynicy Zdroju i Koszycach / Słowacja.

Udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: w Krośnie, Sandomierzu, Rzeszowie, Tarnowie, Przemyślu, Kraśniku, Katowicach, Nisku, Przeworsku, Mielcu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Dukli, Lesku, Brzozowie, Tarnowie, Łodzi, Wadowicach, Krakowie, Stalowej Woli, Lubaczowie, Częstochowie, Krynicy Zdroju, Hadlach Szklarskich, a także za granicą, m.in.: na Litwie, Węgrzech, Słowacji, we Włoszech, w Rosji, Belgii, Rumunii i Niemczech.

Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: I Nagroda w XVIII Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, BWA Rzeszów 2002; I Nagroda równorzędna (finał) Itart 2002: 4th Mini Graphic, Painting World Wide Show, Accademia d`Arte di Pisa we Włoszech; I Nagroda w ramach I Konfrontacji Artystycznych "Sacrum w sztuce", WCK, Wadowice, 2003; Wyróżnienie Honorowe - Doroczna Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego - Przemyśl 2009; Grand Prix - Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” 2012.

Małgorzata Dawiduk

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu / Rosja. Dyplom w roku 1994 - konserwacja malarstwa. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków

Grażyna Niezgoda

Fotografka, antykwariuszka, galerzystka, krytyczka sztuki, biegła sądowa z zakresu sztuki i antyków. Zorganizowała około 20 wystaw indywidualnych fotografii. W roku 2010 wraz z Kazimierzem Wiśniakiem opublikowała album "Narodziny obrazu". Jej prace prezentowano w albumie "Mistrzowie krajobrazu. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików.

 

UCZESTNICY WYSTAWY POKONKURSOWEJ
Marian Stroński


Magdalena Chmielińska - Małgorzata Dawidiuk - Marcin Czarnopyś - Wiktor Dżochowski
Magdalena Hawajska - Helena Jacyno - Beata Jędruch - Anna Kałamarz-Kucz
Henryk Lasko - Iwona Lenik - Grzegorz Marian - Grażyna Niezgoda - Julia Olech-Nowak
Andrzej Opak - Elżbieta Piórecka - Narcyz Piórecki - Dagmara Skubisz - Jacek Szwic
Renata Szyszlak - Barbara Torba - Remigiusz Truchanowicz
*
DOTYCHCZASOWI LAUREACI NAGRODY

2004 - Andrzej Cieszyński

2005 - Łukasz Cywicki

2006 - Tadeusz Nuckowski

2008 - Jerzy Cepiński

2009 - Rena Wota

2010 - Iwona Lenik

2011 - Mariusz Kościuk

Wyróżnienie Honorowe

2009 - Renata Szyszlak

Wyróżnienie dla Młodego Artysty

2011 - Magdalena Emilia Łać

 

Marian Stroński jest najwybitniejszym malarzem przemyskim spośród artystów działających w mieście na przestrzeni wieków. To artysta obdarzony wybitnym talentem, a jego dzieła, z powodzeniem konkurujące z pracami twórców mu współczesnych, zachowały swą wartość i świeżość do czasów obecnych. Z Przemyślem związany był przez większość swego życia. Urodzony w 1892 roku w Łozowej koło Tarnopola przyjechał do naszego miasta, jako ośmioletni chłopiec; tu się kształcił i tutaj powrócił po studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w Wiedniu. Aż sześć lat zajęła mu służba wojskowa, najpierw w armii austriackiej, później w wojsku polskim.Okres międzywojenny to czas wytężonej pracy twórczej owocującej wieloma znaczącymi, dużymi wystawami malarstwa oraz w mniejszym zakresie grafik w Przemyślu, Lwowie, Warszawie, Katowicach, Łodzi, Paryżu. Prezentował na nich prace przedstawiające: pejzaże, weduty, portrety, sceny rodzajowe oraz martwe natury. Odbywał podróże artystyczne po Polsce, Włoszech, Bałkanach oraz do Paryża. W tym samym czasie wykonywał polichromie w wielu kościołach, a także instytucjach użyteczności publicznej; część prac posiadała charakter konserwatorski, na przykład w holu przemyskiego dworca kolejowego i w restauracji dworcowej. W rodzinnym mieście prowadził założoną przez siebie szkołę malarstwa i rysunku. W 1936 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie we wrześniu 1939 roku zniszczeniu uległo jego mieszkanie wraz z nagromadzonym w pracowni dorobkiem oraz kolekcją zabytków.

Od wybuchu wojny Stroński związał się już na stałe z Przemyślem. Tutaj założył rodzinę, prowadził działalność edukacyjną dla młodzieży, malował. Jego twórczość była w dużym stopniu kontynuacją wcześniejszych dokonań. W latach pięćdziesiątych zdominowała ją abstrakcja. Uczestniczył w życiu artystycznym regionu, wystawiał, brał udział w konkursach, otrzymywał nagrody. Artysta zmarł w Przemyślu w 1977 roku.

Prace Mariana Strońskiego znajdują się w wielu instytucjach oraz w zbiorach prywatnych. Duża ich część przedstawia motywy przemyskie. Najciekawszą kolekcję przechowuje Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz rodzina. Stanowią one nie tylko piękną i cenną pamiątkę, ale także inspirację dla działających współcześnie artystów. Stąd też w roku 2004 z inicjatywy Galerii Sztuki Współczesnej, w środowisku artystycznym oraz kulturalnym Przemyśla pojawiła się idea ufundowania Dorocznej Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego, promującej zarówno jego dorobek, jak też aktualne dokonania miejscowych twórców. Imprezę objął patronatem Prezydent Miasta Przemyśla, zaś organizatorem jest Kapituła, w skład, której wchodzi: Urząd Miejski w Przemyślu, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, a do roku 2007 także Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach.

Kapituła przyznaje nagrodę pieniężną, pamiątkową statuetkę z popiersiem Mariana Strońskiego (autorstwa artysty rzeźbiarza Mariana Szajdy), organizuje wystawę zgłoszonych do nagrody prac i wydaje katalog dokumentujący to wydarzenie.

Zwycięzcami kolejnych edycji zostali: Andrzej Cieszyński (2004), Łukasz Cywicki (2005), Tadeusz Nuckowski (2006), Jerzy Cepiński (2008), Rena Wota (2009), Iwona Lenik (2010) i Mariusz Kościuk (2011). Dodatkową formą nagrody była możliwość zorganizowania wystaw lub pokazów indywidualnych w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

W roku 2011 przyznano także Wyróżnienie dla Młodego Artysty - organizację wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Wyróżnienie to otrzymała Magdalena Emilia Łać.

Ważną inicjatywą Kapituły było ufundowanie i odsłonięcie przez Prezydenta Miasta Przemyśla tablicy pamiątkowej przed domem artysty w roku 2005, a także wydanie Teki Grafik Przemyskich Mariana Strońskiego w roku 2007. W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się wiele wystaw poświęconych Strońskiemu, ze szczególnie ważną "Opus vitae" w 2009 roku.

JPGAbstrakcja z czerwoną plamą, 2013 - technika mieszana / płótno (100 x 150 cm) (567,18KB)

JPGMałgorzata Dawidiuk Pejzaż / dyptyk, 2012 - technika mieszana / płótno (100 x 120 cm) Grażyna Niezgoda Upływ czasu (347,60KB)

JPGGrażyna Niezgoda Upływ czasu I - IV, 2012 - fotografia (4 x 40 x 60 cm) (279,04KB)