7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święcenia Biskupie Ks. Stanisława Jamrozka

W poniedziałek 20 maja br. w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej odbyła się uroczystość święceń biskupich ks. Stanisława Jamrozka. Sakry udzielił księdzu nominatowi metropolita przemyski Jego Ekscelencja abp Józef Michalik Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Współszafarzami święceń biskupich byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Cellestino Migliore i bp Adam Szal, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele jednostek administracji publicznej z województwa podkarpackiego, służb mundurowych, organizacji katolickich, zaproszeni goście oraz Przemyślanie. Samorząd Miasta reprezentował Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla.

Biskup na swoją dewizę biskupią obrał słowa: „Veritatis Evangelio servire” (Służyć Ewangelii Prawdy), zaczerpnięte z przepowiadania św. Pawła Apostoła. (por. Ef 1, 13; Kol 1, 5). W herb biskupi po prawej stronie wpisana jest na czerwonym tle otwarta księga z greckimi literami Alfa i Omega, w tle widnieje złoty miecz. Elementy te symbolizują Ewangelię Chrystusa, który jest pełnią Objawienia (Alfa i Omega). Zestawione razem są atrybutami św. Pawła Apostoła, który gorliwie służył prawdzie Ewangelii, aż do męczeńskiej śmierci. Z kolei w lewej części tarczy herbowej, na niebieskim tle, umieszczono literę „M” na tle białej stylizowanej lilii i złotą koronę powyżej – elementy te symbolizują Maryję, jej czystość i królewską godność Matki Chrystusa.

Ks. Stanisław Jamrozek urodził się 5 maja 1960 r. w Rzeszowie. Jest najmłodszym z dwanaściorga dzieci Józefa i Zofii Jamrozków. Dzieciństwo spędził w Malawie koło Rzeszowa, tam ukończył szkołę podstawową, a następnie technikum budowlane w Rzeszowie. Maturę zdał w 1980 r. Potem przez trzy lata pracował zawodowo. W 1983 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1989 r. z rąk ówczesnego ordynariusza bp. Ignacego Tokarczuka. Przez trzy lata pracował jako wikariusz w Rymanowie Zdroju, potem został skierowany na studia z teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zwieńczył licencjatem teologicznym w 1994 r. Po powrocie do Przemyśla ks. Jamrozek był sekretarzem abp. Józefa Michalika. Po dwóch latach ponownie podjął studia, tym razem w Rzymie na „Angelicum” – Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. Tam w 2000 r. obronił doktorat na podstawie pracy poświęconej pokorze i jej znaczeniu w życiu bł. Jana Balickiego. Po powrocie do Polski przez 7 miesięcy pracował w Ośrodku Formacji i Kultury Chrześcijańskiej w Jarosławiu. W 2001 r. został mianowany ojcem duchownym i wykładowcą w przemyskim seminarium duchownym. Biskup nominat był również postulatorem w procesie beatyfikacyjnym męczenników II wojny światowej z archidiecezji przemyskiej. Ks. Stanisław Jamrozek wielokrotnie podejmował posługę prowadzenia rekolekcji, dni skupienia dla wspólnot parafialnych i zakonnych. Był również opiekunem wspólnoty „Hufiec Maryi”, skupiającej rodziny dotknięte problemem alkoholowym.

20 kwietnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Stanisława Jamrozka biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej, przydzielając mu stolicę tytularną chełmską. Jest on pierwszym kapłanem włączonym przez papieża Franciszka do grona polskiego Episkopatu.
 

JPGŚwięcenia Biskupie Ks. Stanisława Jamrozka (fot. D. Delmanowicz) (723,38KB)

JPGŚwięcenia Biskupie Ks. Stanisława Jamrozka (fot. D. Delmanowicz) (723,38KB)

JPGŚwięcenia Biskupie Ks. Stanisława Jamrozka (fot. D. Delmanowicz) (1,41MB)

JPGŚwięcenia Biskupie Ks. Stanisława Jamrozka (fot. D. Delmanowicz) (3,79MB)

JPGŚwięcenia Biskupie Ks. Stanisława Jamrozka (fot. D. Delmanowicz) (2,12MB)

JPGŚwięcenia Biskupie Ks. Stanisława Jamrozka (fot. D. Delmanowicz) (1,46MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 20-05-2013 14:40
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 06-03-2014 12:40