22 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kultura

 • Spotkanie z M. Maciewicz_wstęp.jpeg Spotkanie z autorką "Wiedmy" 23-05-2019 09:52

  Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Moniką Maciewicz, która będzie promować swoją powieść „Wiedma”. Spotkanie, które poprowadzi dr hab. Andrzej Juszczyk z UJ, odbędzie się 31 maja 2019 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej PBP przy ul. Grodzkiej 8.

   

 • festiwal_Łańcut.jpeg Transmisja koncertu z Krasiczyna 23-05-2019 09:43

  Telewizja Rzeszów zaprasza 24 maja o godz.19:30 na transmisję koncertu plenerowego na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie w ramach 58. Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Widzowie obejrzą pierwszą część koncertu z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki .

 • PRL gł.jpeg Zbliża się 2. Przemyska Rewolucja Literacka 21-05-2019 13:48

  2. Przemyska Rewolucja Literacka to wyjątkowy festiwal literacki, którego ideą jest upowszechnianie i zachęcanie do czytania książek.

   

   

  Program tegorocznej edycji festiwalu literackiego:

  14 czerwca br. – Plastyka i Literatura - "Książka to okno na świat"


  od 10:00 do 16:00


  warsztaty z filcu – tworzenie ilustracji
  warsztaty technikami plastycznymi- szkic, farby, pastele


  od 12:00 do 14:00 - warsztaty z rysowania komiksu
  warsztaty czytelnicze z tworzeniem ilustracji do czytanej bajki


  17:00 - Spotkanie autorskie z Robertem Małeckim

  15 czerwca br. – Teatr i Literatura

  "Cóż czytasz mości książę? - Słowa, słowa, słowa ..."


  od 10:00 do 14:00- warsztaty teatralne


  od 10:00 do 15:00 - warsztaty czytelnicze z tworzeniem ilustracji


  godz. 15:00 warsztaty i spotkanie autorskie z Urszulą Palusińską


  godz. 17:00 spektakl teatralny


  godz. 20:00 - widowisko z udziałem grupy sztukmistrzów

  16 czerwca - Muzyka i Literatura

  "Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia"


  od 10:00 do 14:00 - warsztaty z sitodruku


  godz. 11:00 do 14:00- warsztaty muzyczne dla dzieci "historyjki pisane dźwiękiem"


  godz. 13:00 - widowisko - czytanie poezji buntowniczej


  godz. 16:00 - warsztaty z pisania tekstów-


  godz. 18:00 - spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim


  godz. 20:00 – Rynek Starego Miasta - koncert zespołu 1984


  Wszystkie warsztaty w ramach festiwalu są bezpłatne.


  Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia księgarni i skorzystania z warsztatów, wzięcia udziału w spotkaniach autorskich oraz widowiskach zaplanowanych dla Was!

  Do zobaczenia!

 • AZ (12).jpeg Koncert Jubileuszowy z okazji 25 lat działalności Szkoły Tańca „A-Z” 21-05-2019 08:52

  Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków tańca do Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki "Zamek" na Koncert z okazji Jubileuszu 25-lecia Szkoły Tańca „A-Z”.

   

   

  24 maja br. o godzinie 18.00 na deskach Zamku Kazimierzowskiego tancerze Szkoły Tańca A-Z zaprezentują przed Państwem swoje umiejętności. W programie znajdą się tańce towarzyskie, nowoczesne i karaibskie (salsa, bachata) oraz obrazy taneczne z pogranicza teatru tańca, tzw. caribbean show.

   

  Podczas wydarzenia wystąpią pary taneczne z Klubu Sportowego Tańca Towarzyskiego "A-Z", a także soliści, duety, grupy i formacje - laureaci i uczestnicy Mistrzostw Polski IDO' 2019: Azetki, Salsa Lady Group i Dance Club "A-Z". Ponadto przed gośćmi zaprezentują się również grupy Hobby, m.in.: Maluchy z Tanecznej Akademii Przedszkolaka "A-Z", Dziecięcy Zespół Taneczny "A-Z", młodzieżowe grupy dancehall'u i salsy oraz grupy dorosłych: "39 i pół" i Salsa Lady Group.

   

  Wstęp wolny.

   

  Zapraszamy!

   

 • koncert dzień matki gł.jpeg Zaproś Mamę na koncert z okazji Jej święta 20-05-2019 11:52

  26 maja br. na scenie Zamku Kazimierzowskiego, młodzi artyści - uczniowie Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu sprawią najpiękniejszy – bo muzyczny prezent najważniejszym osobom – czyli naszym Mamom…

   

  W imieniu Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu oraz Rady Rodziców przy PZSM zapraszamy wszystkie Mamy (i nie tylko) na niezwykły koncert „Z okazji Dnia Matki”.

 • pozdrowienia z Przemyśla gł.jpeg „Pozdrowienia z Przemyśla”. Wystawa pocztówek przemyskich ze zbiorów MNZP 20-05-2019 10:54

  Od minionej soboty - 18 maja br. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (Plac Berka Joselewicza 1) dostępna jest nowa wystawa w Atelier Fotograficznym Bernarda Hennera.

  „Pozdrowienia z Przemyśla”. Wystawa pocztówek przemyskich ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Otwarta maj-wrzesień 2019.

  Kartonik ze zdjęciem lub kolorową ilustracją z jednej strony, z krótkim tekstem, najczęściej okolicznościowym lub pozdrowieniami dla bliskiej osoby, adresem i znaczkiem – z drugiej. Ten prosty sposób komunikowania się ma swoje początki w latach 60. XIX wieku. Pocztówka była tańszą alternatywą korespondencji, którą był list. Dlatego szybko zyskała popularność. Była doskonałym narzędziem reklamującym uroki miast, uzdrowisk, regionów turystycznych. Niekiedy wydawano pocztówki jako cegiełki, z których koszt sprzedaży przeznaczony był na określone cele, np. na budowę pomnika. Obok walorów estetycznych upatrywano w nich również wartości dydaktycznych i popularyzatorskich.

  Szczyt popularności karty pocztowej przypadł na ostatnie dwudziestolecie XIX wieku, aż do wybuchu pierwszej wojny światowej. Według danych Światowego Związku Pocztowego w 1900 roku wysłano w Europie około trzech miliardów pocztówek!

  Równocześnie ze wzrostem popularności pocztówki stawały się obiektami kolekcjonerskimi. Zbierał je m.in. Tadeusz Osiński, brat Kazimierza Marii Osińskiego. Niektóre kartki ze zbiorów przemyskiego muzeum noszą na jednej ze stron dopisek „kupiłem [tu występuje data dzienna] T. Osiński”. Atrakcyjność widokówek jako obiektu pożądania kolekcjonerów nie zmalała. Co prawda większość z nich raczej gustuje z pocztówkach starych, zabytkowych, lecz nie brakuje także amatorów współczesnej kartki pocztowej. Wiele osób kupuje kartki jako pamiątkę z wyjątkowego miejsca czy z podróży. Nadal, choć może już rzadziej, wysyła się widokówki rodzinie, znajomym. Telefony komórkowe i portale społecznościowe umożliwiają bezpłatne i natychmiastowe poinformowanie, gdzie jesteśmy, co robimy. Powoli zanika zwyczaj analogowej korespondencji, związanej z niecierpliwym oczekiwaniem i codziennym sprawdzaniem skrzynki na listy.

  Muzealna kolekcja pocztówek z Przemyśla liczy ponad pół tysiąca pozycji. Najstarsze pochodzi z końca XIX wieku. Za ich pomocą można zobaczyć, jak zmieniało się miasto w ciągu ostatnich, bez mała, stu lat, można opowiedzieć jego historię. Na przemyskich kartkach przedstawiano zarówno zabytki, ważne miejsca jak kościoły, szkoły, rynek, zamek, jak również place, ulice i wybrzeże Sanu. Upamiętniano na nich także istotne, nierzadko tragiczne wydarzenia, jak zburzenie mostu na rzece podczas działań wojennych. I na nich również, choć może wyglądać to niestosownie, drukowano napis „Pozdrowienie z Przemyśla / Gruss aus Przemyśl”.

  Wydawcami przemyskich widokówek były firmy lokalne, ale także zamiejscowe, a nawet zagraniczne. W Przemyślu wydawcami byli głównie właściciele sklepów i składów artykułów papierniczych, jak również różnego rodzaju organizacje, stowarzyszenia świeckie i kościelne. Prawdopodobnie najstarszym wydawcą była firma Bolesława Doskowskiego, właściciela drugiego w Przemyślu zakładu litograficznego (założonego w 1883 roku). W 1890 roku wydał album 15 widokówek miasta. Swoje kartki Doskowski drukował w Wiedniu, dlatego ich jakość i wygląd nawet dziś, po ponad stu dwudziestu latach, jest są niezwykłe. Wśród najstarszych wydawców należy jeszcze wymienić Dawida Kandla, Meilecha Glanza, firmę Henryka Huttera i W. Kannera oraz Marka Gimpla Rosenfelda, przodującego w liczbie wydanych kartek do 1918 roku. Autorami widoków miasta byli często fotografowie przemyscy, jak Bernard Henner i Jakub Berger (który był również wydawcą swoich pocztówek), Tomasz Kotliński, w okresie międzywojennym – m.in. Adam Wysocki, a po drugiej wojnie światowej Franciszek Zalewski.

  Wystawa jest sentymentalną podróżą do czasu bez telefonów (lub z ograniczoną do nich dostępnością), kiedy jedynym sposobem komunikacji był list lub ta skromna, lecz nierzadko tak ważna, niosąca z sobą wiele emocji kartka, na której ktoś, może mało wprawnym pismem, a innym razem pośpiesznie napisał kilka zdań, złożył życzenia, wyraził wdzięczność, opisał miłość lub tęsknotę, podzielił się troskami albo napisał pozdrowienia – pozdrowienia z Przemyśla.

  kurator wystawy
  Katarzyna Winiarska

   

 • bmk_plakat_informacyjny gł.jpeg CK zaprasza - WYEDUKUJ SIĘ KULTUROWO! 17-05-2019 15:38

  Projekt realizuje, już po raz drugi Centrum Kulturalne w Przemyślu, które znalazło się wśród 16 beneficjentów Programu  prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury, stając się tym samym operatorem programu w województwie podkarpackim! Realizowany będzie on w latach 2019-2021, a jego celem jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce oraz polepszanie współpracy pomiędzy sektorami kultury i edukacji. „BARDZO MŁODA KULTURA” zawiera koncepcję realizacji następujących elementów:

  1. Przeprowadzenie diagnozy regionalnego środowiska zajmującego się edukacją kulturową (identyfikacja podmiotów zajmujących się tego typu działalnością
   w regionie, określenie relacji występujących pomiędzy nimi, potencjałów
   i ograniczeń) oraz przedstawianie ich wyników.
  2. Prowadzenie spotkań organizacyjnych, informacyjnych i integracyjnych skierowanych do animatorów kultury, przedstawicieli instytucji kultury i placówek oświatowo-edukacyjnych.
  3. Prowadzenie portalu związanego z edukacją kulturową w regionie.
  4. Organizowanie szkoleń i warsztatów dla wymienionych wcześniej przedstawicieli.
  5. Prowadzenie tzw. konkursów regrantingowych skierowanych do osób biorących udział we wcześniejszych działaniach.

  Dzięki temu będą mogli oni realizować swoje autorskie projekty z zakresu edukacji kulturowej. Zestaw powyższych komponentów realizowany będzie w każdym roku trwania zadania.  

  Program jest kontynuacją Podkarpackiej Edukacji Kulturowej 2016-2019.

  Liczymy na Wasze sugestie oraz pomysły!

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

   

  Szczegółowych informacji udzielają:

  Sylwia Błaut-Kowalczyk – s.blaut@ck.przemysl.pl

  Łukasz Kisielica -

   

   

  Centrum Kulturalne w Przemyślu – Tel.16 678 20 09

  www.ck.przemysl.pl

   

 • ck_off_baner_2019.png Ruszył nabór do 13. Edycji Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF 16-05-2019 11:50

  Festiwal CK OFF organizowany jest w formie konkursu, a jego głównym celem jest wspieranie i propagowanie artystycznej wizji i wyobraźni niezależnych twórców filmowych.

 • Niedźwiadkowa Scena Młodych - gł.jpeg „Artyści, czyli chwila zadumy” – nadciąga kolejna Niedźwiadkowa Scena Młodych 15-05-2019 14:19

  Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK realizuje artystyczny projekt pn. „Niedźwiadkowa Scena Młodych”.

  Raz w miesiącu, w środę uzdolnieni młodzi wykonawcy, zespoły, soliści, kapele itp. dostają możliwość wystawienia przygotowanego przez siebie programu na profesjonalnej scenie…

   

  - Do korzystania z naszej oferty zapraszamy szkolne zespoły, solistów, instruktorów, nauczycieli prowadzących. Wszystkim chętnym dajemy możliwość odbycia prób generalnych, a następnie występu w wybrany środowy wieczór na przemyskiej scenie Klubu „Niedźwiadek”. Na próbach i koncertach zapewniamy profesjonalną obsługę akustyka i oświetleniowca. Służymy pomocą w promocji koncertu. – mówi Renata Nowakowska Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.

   

  Tym razem na Niedźwiadkowej Scenie Młodych zobaczymy zespoły Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w programie teatralno–rozrywkowym pt. „Artyści, czyli chwila zadumy”.

   

  Zapraszamy.

  - środa - 29 maja br. – godzina 18.00 –

  - Klub „Niedźwiadek” PCKiN Zamek (Rynek 1) -

  - wstęp wolny –

   

 • Flash Mob.jpeg Flash Mob Mix Dance na Placu Niepodległości – Tego nie możecie przegapić! 15-05-2019 11:37

  Zespół Taneczny Koralik, rodzice, absolwenci oraz koralikowi przyjaciele w ramach zbliżającej się Nocy Muzeów, przygotowali dla mieszkańców naszego miasta wielkie taneczne show.

  To już druga edycja tego wyjątkowego wydarzenia, podczas którego przemyski Plac Niepodległości zamieni się w scenę wypełnioną szalonymi, znakomicie przygotowanymi i pełnymi zapału tancerzami.

  W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę, 18 maja o godzinie 19.30. Nie może Was tam zabraknąć!


  Impreza organizowana jest przy współpracy Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Tanecznego Koralik.


  Choreografię przygotowała: Dorota Pantuła – Ferlejko.

   

  Do zobaczenia!

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl