12 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kultura

 • mnzp.jpeg Ego te absolvo – żywa lekcja historii i patriotyzmu… ZAPRASZAMY! 16-04-2019 09:42

  Bohaterem sztuki jest kapelan Legionów Polskich, wędrujący przez front wschodni – Ukrainę, Węgry, Rumunię – i każdego dnia chowający poległych żołnierzy. To żywa lekcja historii i patriotyzmu.

   

  Piątek – 26 kwietnia – godzina 17.30

  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

  - Plac Berka Joselewicza 1 -

   

   

   


  Organizatorzy:

  Duszpasterstwo Środowisk Tradycyjnych w Przemyślu

  Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich

  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

 • Grzane Wino gł.jpeg Grzane Wino z poezją w tle... Zapraszamy! 23-04-2019 13:27

  Zespół zadebiutował podczas Piosenki Turystycznej Barwinek. Na kolejnym przeglądzie, a był to Festiwal Natchnieni Bieszczadem zdobyli pierwsze miejsce. Kolejne lata przynosiły następne nagrody. Zespół po raz drugi wygrał Natchnionych Bieszczadem, a chwilę później zdobyli wyróżnienie na konkursie „Przy Kominku” w Kielcach.

  W 2018r. wydali debiutancki album „Bieszczady”. Nazwa oprócz miłości do gór mówi też o rodzaju muzyki jaki możemy usłyszeć podczas koncertu Grzanego Wina. Utwory są bieszczadzkie i klimatyczne z domieszką ballad oraz bluesa, folku i jazzu. Pierwsza płyta bardzo szybko stała się Debiutem Roku 2018 Radia Centrum. Piosenek z płyty „Bieszczady” mogliśmy posłuchać podczas koncertu na scenie w studio Agnieszki Osieckiej.

  Już niedługo zagoszczą w Przemyślu na scenie widowiskowej Centrum Kulturalnego (ul. Konarskiego 9). Dla zespołu jest to ważne miasto na mapie Polski, ponieważ stąd pochodzi i tu mieszka poetka – Bożena Spryńska, która jest autorką tekstów Grzanego Wina.

  18 maja br. o godzinie 18.00 zaprezentują przemyskiej publiczności połączenie poezji i dobrego bieszczadzkiego grania. Zapraszamy!

 • Przemysl program-1z.jpeg Archiwa, biblioteki, kolekcje na terenie Galicji w latach 1772-1918 18-04-2019 11:13

  Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przemyska Biblioteka Publiczna im. I. Krasickiego w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zapraszają na konferencję "Archiwa, biblioteki, kolekcje na terenie Galicji w latach 1772-1918" 

   

  Spotkanie odbędzie się 7 maja 2019 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej (ul. Grodzka 8).

 • żona do adopcji gł.jpeg „Żona do adopcji” komedia omyłek, której nie warto przegapić 17-04-2019 12:04

  W życiu Adama wszystko miało swoje miejsce – dom praca, dom praca. Od czasu do czasu jakaś kontrolowana rozrywka. Ale w życiu każdego człowieka przychodzi taka chwila, że nawet dobrze naoliwiona maszyna przestaje funkcjonować i niebo zaczyna walić się na głowę…

  Żona Adama wyjeżdża. Mieszkanie nawiedza natrętny domokrążca i wróżbita. Niespodziewanie pojawia się również Filip, kolega z podstawówki .Do drzwi puka przedstawicielka Ośrodka Adopcyjnego, o której wizycie Adam zupełnie zapomniał. Spokojne dotychczas życie bohatera wypełnia się mnóstwem niedomówień, pomówień i abstrakcyjnych insynuacji. A wszystko przykryte płaszczem „normalności”.
   

  Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób zostanie rozwiązany splot dziwnych wydarzeń? I czy prawdziwych przyjaciół rzeczywiście poznaje się w biedzie? Zapraszamy 12 maja o godzinie 18.00 na Zamek Kazimierzowski.  

  W spektaklu pt. „Żona do adopcji” w reżyserii Jakuba Ehrlicha wystąpią: Olga Borys, Kuba Wons i Marek Pituch.

  Trzeba to zobaczyć!  *Bilety: 45 zł (sala), 40 zł (balkon) do nabycia w sklepie muzycznym „MUSICLAND” ul. Serbańska 13, 16 675 01 82 oraz przed spektaklem na Zamku.

 • plakat-W_z.jpeg Jazz nad Sanem - Wojtek Tramowski- Six and Six DUO 16-04-2019 08:58

  Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” zaprasza w piątek, 26 kwietnia o godzinie 19.00 na kolejne wydarzenie z cyklu „Jazz nad Sanem”, którym będzie niezwykle energetyczny koncert zespołu „Wojtek Tramowski- Six and Six DUO”.

  Podczas koncertu usłyszymy standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach w wykonaniu duetu: Wojciech Tramowski (gitara) & Karol Szymanowski (wibrafon, marimba).

   

   

  Karol Szymanowski – czołowy polski wibrafonista jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog. Studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym or az w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazz i Muzyka Rozrywkowa, którą ukończył z wyróżnieniem. Jest laureatem wielu nagród na jazzowych konkursach w Polsce i Europie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową głównie na polu muzyki jazzowej, lecz także współpracuje z zespołami bluesowymi i grupami wykonującymi muzykę etniczną. Dzięki stworzonej przez siebie, sześciopałkowej technice gry na wibrafonie, może wykonywać gatunki muzyczne wcześniej dla wibrafonistów niedostępne. Dlatego koncertuje głównie w duetach i triach, gdzie najlepiej można wyeksponować nowatorskie aspekty tej techniki, ze szczególnym uwzględnieniem akompaniamentu. Jest autorem pomysłu rozszerzenia skali wibrafonu poprzez połączenie go z najniższą oktawą marimby, co dzięki współpracy z francuską firmą Bergerault, zaowocowało powstaniem instrumentu Bass Vibe. Wszystkie te doświadczenia opisał w książkach „Sześciopałkowa technika gry na wibrafonie – metoda Karola Szymanowskiego” (2007) i „Struktury akordowe w grze wibrafonisty jazzowego – czterodźwięki” (2011). Oprócz stałej pracy w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Karol Szymanowski prezentuje swą technikę i prowadzi działalność pedagogiczną na festiwalach i kursach perkusyjnych na całym świecie.

  Wojciech Tramowski – pochodzi z Jarosławia – jest gitarzystą, który zajmuje się głównie jazzem, jednak inne gatunki muzyki nie są mu obce. Współpracuje z różnymi muzykami i zespołami. Jest laureatem konkursu „JAZZ JUNIORS” (nagroda zespołowa, udział w warsztatach w Chodzieży w klasie gitary indywidualnie u Jerzego Śmietany), a także ogólnopolskiego konkursu gitary jazzowej im. Marka Blizińskiego „GUITAR CITY”. Brał udział w nagraniu jednej reedycji i jednej nowej płyty CD zespołu-legendy „RSC”. Przez długi czas grał poza granicami, głównie w Niemczech. Wraz z Karolem Szymanowskim i Jarosławem Michalukiem tworzy formację „Open Trio”. Jest również członkiem zespołu „East Wall Jazz Quartet”.

   

 • fot. A. Czereba (2).jpeg Z pewnością doskonale znacie te filmy, ale czy wiecie, że zdjęcia do nich powstawały w Przemyślu? 12-04-2019 12:34

  W ostatnich miesiącach widok ekipy filmowej w naszym mieście już nikogo nie dziwi. Nagrania do produkcji „Ziuk. Młody Piłsudski” nadal trwają. W wielu miejscach przemyskiej Starówki możemy spotkać aktorów wcielających się w role spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. W dodatku jeszcze nie opadł kurz po wizycie załogi HBO Polska, która wybrała nadsański gród na jeden z plenerów kolejnego sezonu kultowego serialu WATAHA. W obu produkcjach wzięło udział wielu mieszkańców Przemyśla, którzy wcielili się w role statystów.

  Obie wizyty skłoniły nas do pewnego rodzaju podsumowań. Otóż pewnie niewielu z Państwa wie, że w Przemyślu powstało wiele znanych filmów, a sceny do nich były kręcone w miejscach, w których często bywacie lub które mijacie każdego dnia …

  I choć wydawałoby się, że Przemyśl nie zasłużył na miano „filmowego miasta”, to wielu uznanych filmowców zdecydowało się jednak na realizację swoich (często wielkich) dzieł właśnie u nas. I trudno się temu dziwić, bowiem niewiele jest w Polsce równie urokliwych miejsc. Okazuje się, że w historii polskiego kina nie brakuje uznanych obrazów, do których sceny powstawały właśnie w naszym mieście. Poznajcie najważniejsze z nich:

 • Majowka_2019_2.jpeg Jak majówka, to tylko w Przemyślu! 10-04-2019 10:33

  Wielkimi krokami zbliża się długi majowy weekend. Dla wszystkich, którzy planują spędzić go w Przemyślu, przygotowaliśmy specjalne weekendowe kalendarium, zawierające cały wachlarz wydarzeń, odbywających się w naszym mieście.

  Gdzie się wybrać? Co warto zobaczyć? Spieszymy z podpowiedzią. A będzie się działo!

 • sokotra gł.jpeg Sokotra. Wyspa smoczej krwi - ZAPROSZENIE 28-03-2019 09:35

  Autor wystawy Jacek Herman-Iżycki, poprzez swoje fotografie, przybliża unikalną przyrodę wyspy, która wciąż pozostaje na uboczu światowego zainteresowania turystycznego.
  Na barwnych fotografiach zobaczymy niepowtarzalny krajobraz Sokotry – największej spośród czterech wysp niewielkiego archipelagu, leżącego na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim.

  Dzięki długotrwałej izolacji wytworzyła się tam unikatowa roślinność. Jedna trzecia spośród ponad 800 gatunków roślin rosnących na Sokotrze to endemity, w tym trzy różne drzewa butelkowe i drzewo smocze, któremu wyspa zawdzięcza swoją popularną nazwę. W starożytności sławę Sokotrze zapewniały żywice kadzidłowca i mirry oraz sok z aloesu. Dziś największym bogactwem archipelagu jest wyjątkowa na skalę światową przyroda i dawna kultura beduińska.

  W 2008 roku Sokotrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badacze i ekolodzy uważają tę największą arabską wyspę za jedno z 10 najważniejszych miejsc dla zachowania bioróżnorodności Ziemi.

   

  Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy:

  Jacek Herman-Iżycki - Sokotra. Wyspa smoczej krwi.

  12 kwietnia 2019 r. - godzina 18.00

  Galeria Baszta

  Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

  Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1
  Wystawę będzie można oglądać do 14 maja 2019 r.

   

 • weezdob_collective_plakat_z.jpeg Weezdob Collective kolejną gwiazdą projektu Polski Jazz 360° - ZAPRASZAMY! 08-04-2019 11:37

  Zdobywcy Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą 2018 – Weezdob Collective, odbywają ogólnopolską trasę. Uznany przez krytyków i publiczność, wielokrotnie nagradzany na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w kraju zespół zagra w klubie Piwnice Centrum Kulturalnego w Przemyślu już 12 kwietnia o godzinie 19:00.

 • ZPiT Przemyśl.jpeg Taniec dobry na wszystko! 28-03-2019 14:28

  29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Zespół Pieśni i Tańca PRZEMYŚL przygotował dla Państwa niespodziankę

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl