6 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kultura

 • Przemysl program-1z.jpeg Archiwa, biblioteki, kolekcje na terenie Galicji w latach 1772-1918 18-04-2019 11:13

  Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przemyska Biblioteka Publiczna im. I. Krasickiego w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zapraszają na konferencję "Archiwa, biblioteki, kolekcje na terenie Galicji w latach 1772-1918" 

   

  Spotkanie odbędzie się 7 maja 2019 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej (ul. Grodzka 8).

 • żona do adopcji gł.jpeg „Żona do adopcji” komedia omyłek, której nie warto przegapić 17-04-2019 12:04

  W życiu Adama wszystko miało swoje miejsce – dom praca, dom praca. Od czasu do czasu jakaś kontrolowana rozrywka. Ale w życiu każdego człowieka przychodzi taka chwila, że nawet dobrze naoliwiona maszyna przestaje funkcjonować i niebo zaczyna walić się na głowę…

  Żona Adama wyjeżdża. Mieszkanie nawiedza natrętny domokrążca i wróżbita. Niespodziewanie pojawia się również Filip, kolega z podstawówki .Do drzwi puka przedstawicielka Ośrodka Adopcyjnego, o której wizycie Adam zupełnie zapomniał. Spokojne dotychczas życie bohatera wypełnia się mnóstwem niedomówień, pomówień i abstrakcyjnych insynuacji. A wszystko przykryte płaszczem „normalności”.
   

  Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób zostanie rozwiązany splot dziwnych wydarzeń? I czy prawdziwych przyjaciół rzeczywiście poznaje się w biedzie? Zapraszamy 12 maja o godzinie 18.00 na Zamek Kazimierzowski.  

  W spektaklu pt. „Żona do adopcji” w reżyserii Jakuba Ehrlicha wystąpią: Olga Borys, Kuba Wons i Marek Pituch.

  Trzeba to zobaczyć!  *Bilety: 45 zł (sala), 40 zł (balkon) do nabycia w sklepie muzycznym „MUSICLAND” ul. Serbańska 13, 16 675 01 82 oraz przed spektaklem na Zamku.

 • mnzp.jpeg Ego te absolvo – żywa lekcja historii i patriotyzmu… ZAPRASZAMY! 16-04-2019 09:42

  Bohaterem sztuki jest kapelan Legionów Polskich, wędrujący przez front wschodni – Ukrainę, Węgry, Rumunię – i każdego dnia chowający poległych żołnierzy. To żywa lekcja historii i patriotyzmu.

   

  Piątek – 26 kwietnia – godzina 17.30

  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

  - Plac Berka Joselewicza 1 -

   

   

   


  Organizatorzy:

  Duszpasterstwo Środowisk Tradycyjnych w Przemyślu

  Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich

  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

 • plakat-W_z.jpeg Jazz nad Sanem - Wojtek Tramowski- Six and Six DUO 16-04-2019 08:58

  Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” zaprasza w piątek, 26 kwietnia o godzinie 19.00 na kolejne wydarzenie z cyklu „Jazz nad Sanem”, którym będzie niezwykle energetyczny koncert zespołu „Wojtek Tramowski- Six and Six DUO”.

  Podczas koncertu usłyszymy standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach w wykonaniu duetu: Wojciech Tramowski (gitara) & Karol Szymanowski (wibrafon, marimba).

   

   

  Karol Szymanowski – czołowy polski wibrafonista jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog. Studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym or az w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazz i Muzyka Rozrywkowa, którą ukończył z wyróżnieniem. Jest laureatem wielu nagród na jazzowych konkursach w Polsce i Europie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową głównie na polu muzyki jazzowej, lecz także współpracuje z zespołami bluesowymi i grupami wykonującymi muzykę etniczną. Dzięki stworzonej przez siebie, sześciopałkowej technice gry na wibrafonie, może wykonywać gatunki muzyczne wcześniej dla wibrafonistów niedostępne. Dlatego koncertuje głównie w duetach i triach, gdzie najlepiej można wyeksponować nowatorskie aspekty tej techniki, ze szczególnym uwzględnieniem akompaniamentu. Jest autorem pomysłu rozszerzenia skali wibrafonu poprzez połączenie go z najniższą oktawą marimby, co dzięki współpracy z francuską firmą Bergerault, zaowocowało powstaniem instrumentu Bass Vibe. Wszystkie te doświadczenia opisał w książkach „Sześciopałkowa technika gry na wibrafonie – metoda Karola Szymanowskiego” (2007) i „Struktury akordowe w grze wibrafonisty jazzowego – czterodźwięki” (2011). Oprócz stałej pracy w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Karol Szymanowski prezentuje swą technikę i prowadzi działalność pedagogiczną na festiwalach i kursach perkusyjnych na całym świecie.

  Wojciech Tramowski – pochodzi z Jarosławia – jest gitarzystą, który zajmuje się głównie jazzem, jednak inne gatunki muzyki nie są mu obce. Współpracuje z różnymi muzykami i zespołami. Jest laureatem konkursu „JAZZ JUNIORS” (nagroda zespołowa, udział w warsztatach w Chodzieży w klasie gitary indywidualnie u Jerzego Śmietany), a także ogólnopolskiego konkursu gitary jazzowej im. Marka Blizińskiego „GUITAR CITY”. Brał udział w nagraniu jednej reedycji i jednej nowej płyty CD zespołu-legendy „RSC”. Przez długi czas grał poza granicami, głównie w Niemczech. Wraz z Karolem Szymanowskim i Jarosławem Michalukiem tworzy formację „Open Trio”. Jest również członkiem zespołu „East Wall Jazz Quartet”.

   

 • fot. A. Czereba (2).jpeg Z pewnością doskonale znacie te filmy, ale czy wiecie, że zdjęcia do nich powstawały w Przemyślu? 12-04-2019 12:34

  W ostatnich miesiącach widok ekipy filmowej w naszym mieście już nikogo nie dziwi. Nagrania do produkcji „Ziuk. Młody Piłsudski” nadal trwają. W wielu miejscach przemyskiej Starówki możemy spotkać aktorów wcielających się w role spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. W dodatku jeszcze nie opadł kurz po wizycie załogi HBO Polska, która wybrała nadsański gród na jeden z plenerów kolejnego sezonu kultowego serialu WATAHA. W obu produkcjach wzięło udział wielu mieszkańców Przemyśla, którzy wcielili się w role statystów.

  Obie wizyty skłoniły nas do pewnego rodzaju podsumowań. Otóż pewnie niewielu z Państwa wie, że w Przemyślu powstało wiele znanych filmów, a sceny do nich były kręcone w miejscach, w których często bywacie lub które mijacie każdego dnia …

  I choć wydawałoby się, że Przemyśl nie zasłużył na miano „filmowego miasta”, to wielu uznanych filmowców zdecydowało się jednak na realizację swoich (często wielkich) dzieł właśnie u nas. I trudno się temu dziwić, bowiem niewiele jest w Polsce równie urokliwych miejsc. Okazuje się, że w historii polskiego kina nie brakuje uznanych obrazów, do których sceny powstawały właśnie w naszym mieście. Poznajcie najważniejsze z nich:

 • Majowka_2019_2.jpeg Jak majówka, to tylko w Przemyślu! 10-04-2019 10:33

  Wielkimi krokami zbliża się długi majowy weekend. Dla wszystkich, którzy planują spędzić go w Przemyślu, przygotowaliśmy specjalne weekendowe kalendarium, zawierające cały wachlarz wydarzeń, odbywających się w naszym mieście.

  Gdzie się wybrać? Co warto zobaczyć? Spieszymy z podpowiedzią. A będzie się działo!

 • sokotra gł.jpeg Sokotra. Wyspa smoczej krwi - ZAPROSZENIE 28-03-2019 09:35

  Autor wystawy Jacek Herman-Iżycki, poprzez swoje fotografie, przybliża unikalną przyrodę wyspy, która wciąż pozostaje na uboczu światowego zainteresowania turystycznego.
  Na barwnych fotografiach zobaczymy niepowtarzalny krajobraz Sokotry – największej spośród czterech wysp niewielkiego archipelagu, leżącego na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim.

  Dzięki długotrwałej izolacji wytworzyła się tam unikatowa roślinność. Jedna trzecia spośród ponad 800 gatunków roślin rosnących na Sokotrze to endemity, w tym trzy różne drzewa butelkowe i drzewo smocze, któremu wyspa zawdzięcza swoją popularną nazwę. W starożytności sławę Sokotrze zapewniały żywice kadzidłowca i mirry oraz sok z aloesu. Dziś największym bogactwem archipelagu jest wyjątkowa na skalę światową przyroda i dawna kultura beduińska.

  W 2008 roku Sokotrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badacze i ekolodzy uważają tę największą arabską wyspę za jedno z 10 najważniejszych miejsc dla zachowania bioróżnorodności Ziemi.

   

  Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy:

  Jacek Herman-Iżycki - Sokotra. Wyspa smoczej krwi.

  12 kwietnia 2019 r. - godzina 18.00

  Galeria Baszta

  Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

  Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1
  Wystawę będzie można oglądać do 14 maja 2019 r.

   

 • weezdob_collective_plakat_z.jpeg Weezdob Collective kolejną gwiazdą projektu Polski Jazz 360° - ZAPRASZAMY! 08-04-2019 11:37

  Zdobywcy Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą 2018 – Weezdob Collective, odbywają ogólnopolską trasę. Uznany przez krytyków i publiczność, wielokrotnie nagradzany na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w kraju zespół zagra w klubie Piwnice Centrum Kulturalnego w Przemyślu już 12 kwietnia o godzinie 19:00.

 • ZPiT Przemyśl.jpeg Taniec dobry na wszystko! 28-03-2019 14:28

  29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Zespół Pieśni i Tańca PRZEMYŚL przygotował dla Państwa niespodziankę

 • fot. Agata Czereba (4).jpeg Kalendarz imprez Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK - kwiecień 2019r. 26-03-2019 11:33

  Na jakie wydarzenie organizowane przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK warto zwrócić uwagę? Poznajcie szczegóły:

   

  3 kwietnia (środa), godz. 18.00

  Z cyklu „Niedźwiadkowa Scena Młodych”. Koncert „Kameralnie w Niedźwiadku”  w wyk. uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu.

  (Klub „Niedźwiadek) – wstęp wolny                                                                                                                                        

  Org.: Rada Rodziców ZPSM w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

   

  4 – 6 kwietnia (czwartek, piątek, sobota)
  XIII Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Muzycznej.

   

  6 kwietnia (sobota), godz. 16.30 – Koncert finałowy  Międzynarodowego Konkursu      Interpretacji Muzycznej

  (Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego) - szczegóły na odrębnych afiszach.

  Org.: Fundacja ,,SONORE” w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

   

  12 kwietnia (piątek), godz. 17.00

  Wernisaż wystawy fotografii Jacka Hermana-Iżyckiego, SOKOTRA – WYSPA SMOCZEJ KRWI

  (Galeria Baszta) – wstęp wolny.

  Org.: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

   

  26 kwietnia (piątek), godz. 19.00

  Z cyklu „Jazz nad Sanem”. Koncert Zespołu Wojtek Tramowski- Six and Six DUO

  w składzie: Karol Szymanowski (Bass Vibe) oraz Wojtek Tramowski (Guitar)

  (Klub „Niedźwiadek) – bilety w cenie 15  zł do nabycia w sklepie muzycznym „Musicland”,                ul. Serbańska 13 oraz na godzinę przed koncertem w Klubie „Niedźwiadek”.

  Org.: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

   

  27 kwietnia (sobota), godz. 18.00

  Koncert „JESTEM” – Koncert Krzysztofa Iwaneczko

  (Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego) – Bilety w cenie: 39 zł (I pula), 49 zł (II pula) [miejsca siedzące nienumerowane – pule dostępne do wyczerpania].
  Bilety dostępne na: www.eventim.pl/goodtaste, www.ebilet.pl oraz w sklepach sieci Empik i Media Markt.

  Org.: ID Krzysztof Iwaneczko oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

   

  29 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00

  Koncert Zespołu Pieśni i Tańca PRZEMYŚL pt.: „TANIEC DOBRY NA WSZYSTKO!”

  z okazji  Międzynarodowego Dnia Tańca

  (Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego) - Bilety w cenie 10 zł do nabycia w sklepie muzycznym „MUSICLAND” ul. Serbańska 13, tel. 16 675 01 82 oraz przed koncertem na Zamku Kazimierzowskim.

  Org.: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

   

  Wystawy czasowe:
  – Debiuty studenckie – Prace projektowe studentów Instytutu Sztuk Projektowych PWSW w Przemyślu,
  (Galeria Baszta), czynna od 15 marca do 4 kwietnia 2019 r.

  – Aleksander Olszewski, Piotr Kisiel – aLGORYTMY, sYSTEM, wystawa grafiki,
  (Galeria Zamek) czynna do 30 kwietnia 2019 r.

  - Jacek Herman-Iżycki, SOKOTRA – WYSPA SMOCZEJ KRWI, Fotografie

  (Galeria Baszta) czynna od 12 kwietnia 2019 r.

   

  Wystawy stałe:
  – Kazimierz Wielki Wczoraj i Dziś,
  – Lapidarium,
  – Kazimierz w Historii i Tradycji,
  – 145 lat Towarzystwa Dramatycznego im. A. Fredry „Fredreum”,
  – Dorobek sceniczny Kazimierza Opalińskiego – najwybitniejszego aktora „Fredreum”,
  – Widoki przemyskie z lat 50. XX wieku,
  – „Fredreum” w karykaturze.

   

   

   

   

  Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
  37-700 Przemyśl, Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1
  tel. 166785061, e-mail:
  Dyrektor – Renata Nowakowska

  Po wydrukowaniu kalendarz imprez może ulec zmianie, zawsze aktualny na www.kultura.przemysl.pl

   

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl