13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wielkie otwarcie Zamku Kazimierzowskiego - fotorelacja

22 marca 2013 rok - Stary Zamek w nowej szacie

Obyczajem prastarym oznajmić Waszmościom pragniemy, iż Zamek przez Króla Kazimierza postawiony w wiekach prastarych,  teraz pięknie odnowiony został i podwoje swe na nowo otworzył. Ażeby wspomnienie o tym wydarzeniu na wieczną rzeczy pamiątkę zachować, jako pierwsi kunszt swój przedstawili artyści wspaniali: Andrzej Seweryn oraz Sextet Włodzimierza Nahornego.
 

Na otwarcie „Zamkowe Teatralia” 

Są takie miejsca, które zasługują na szczególne traktowanie. Jednym z nich jest Zamek Kazimierzowski – perła przemyskich zabytków i jednocześnie siedziba instytucji kultury. Jako miejsce wyjątkowe, po długim i gruntownym remoncie (rozpoczął się w lipcu 2011 roku) doczekał się godnego otwarcia. Na tę okoliczność Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK przygotowało cztery spektakle z cyklu „Zamkowe Teatralia”. Trzy z nich są już za nami, czwarty odbędzie się 7 kwietnia, a będzie to przedstawienie pt. „Tramwaj zwany pożądaniem” w wyk. aktorów Teatru „Bagatela” w Krakowie. 

Dialog poezji i muzyki. Dwugłos w sprawach istotnych "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II i "Traktat teologiczny" Czesława Miłosza.

Pierwsze 150 minut po remoncie 

Pierwsze 150 minut po remoncie należało do sztuki najwyższej. Na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpił Andrzej Seweryn, który – jak przystało na czas Wielkiego Postu – zaprezentował „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II” i „Traktat teologiczny” Czesława Miłosza. O oprawę muzyczną zadbał Sekstet Włodzimierza Nahornego w składzie: Włodzimierz Nahorny – fortepian, Anna Serafińska – śpiew, Henryk Gembalski – skrzypce, Wojciech Staroniewicz – saksofony, Mariusz Bogdanowicz – kontrabas, Piotr Biskupski – perkusja. Ten niepowtarzalny spektakl jest wyrazem fascynacji dwoma ważnymi tekstami. W mistrzowskim wykonaniu Andrzeja Seweryna przesłanie tych tekstów staje się niepowtarzalnym przeżyciem. Jest także okazją do słuchania Sextetu Włodzimierza Nahornego, którego muzyka nie jest ani tłem, ani uzupełnieniem, ale partnerem i współtwórcą tego niezwykłego dialogu słowa i muzyki.

Niepowtarzalny spektakl miał również niepowtarzalną oprawę oraz znakomitych gości. Na otwarcie Zamku Kazimierzowskiego po remoncie przybyły władze miejskie, przedstawiciele przemyskich Posłów na Sejm RP, Radni Rady Miejskiej w Przemyślu, Kanclerz Kurii Biskupiej w Przemyślu, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, inwestor, wykonawcy, przedstawiciele Wydziału Inwestycji  Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz szefowie przemyskich instytucji.

Jako pierwsza na scenę weszła Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska i przywitała wszystkich przybyłych gości. O inwestycji związanej z renowacją Zamku opowiadał Prezydent Przemyśla Robert Choma, a swoje wystąpienie zakończył życzeniami wszystkiego co najlepsze w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy. Wprowadzenia do spektaklu dokonał znany dziennikarz radiowy i telewizyjny Paweł Sztompke.

Zanim jednak wszystko na dobre się rozpoczęło na gości czekało kilka miłych niespodzianek. Przedstawiciele firmy „Douglas” wszystkim przybyłym wręczali upominki w postaci kosmetyków, tancerki z Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl” rozdawały folderki reklamowe i częstowały cukierkami, które w rzeczy samej nie były takie zwykłe. Niektóre z nich były opatrzone numerkami, które po spektaklu, na scenie, uprawniały do odebrania nagrody niespodzianki. Najmilsza niespodzianka czekała na miłośników słodkości. Pośrodku foyer umieszczone było stanowisko przemyskiej firmy Edecor Studio z fontanną czekoladową, przy której nie brakowało degustatorów. Trzeba przyznać, że taka fontanna to nieczęsty widok, nawet dla wytrawnych koneserów tego brunatnego przysmaku.

Po spektaklu, w podziemnej Zamkowej Galerii, odbyło się otwarcie wystawy malarstwa, projektów kostiumów i scenografii teatralnej Andrzeja Kreutz Majewskiego. O pomyśle oraz idei wystawy opowiadała Agnieszka Koecher Hensel. W otoczeniu prezentowanych prac odbyło się również spotkanie z występującymi wcześniej na scenie artystami. W miłej atmosferze, przy poczęstunku dobiegł końca pierwszy po remoncie i rewitalizacji artystyczny dzień na Zamku Kazimierzowskim.

 tekst i zdjęcia: Tomasz Beliński PCKiN

JPGOtwarcie przez Prezydenta Miasta Roberta Chomę (595,65KB)

JPGAndrzej Seweryn (296,80KB)

JPGPrzywitanie gości (768,59KB)

JPGDyrektor PCKiN Renata Nowakowska (562,99KB)

JPGPrzywitanie gości (676,75KB)

JPGNULL (661,13KB)

JPGAndrzej Seweryn i Włodzimierz Nahorny (381,15KB)

JPGDialog poezji i muzyki. Dwugłos w sprawach istotnych "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II i "Traktat teologiczny" Czesława Miłosza. (558,58KB)

JPGPodziękowania dla artystów (630,37KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 05-04-2013 10:28
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 06-03-2014 12:41