9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Miliony euro na zabytkowe fortyfikacje Twierdzy Przemyśl

Jest zielone światło dla projektu zagospodarowania Fortów Twierdzy Przemyśl. Warunkowa umowa ze Związkiem Gmin Fortecznych daje gwarancję wykorzystania unijnych funduszy na pierwszy etap realizacji tej inwestycji. Jej wartość to ponad pięć milionów euro. Blisko połowa tej kwoty będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt zagospodarowania fortów Twierdzy Przemyśl był głównym tematem rozmów wspólnego posiedzenia Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz Związku Gmin Fortecznych w Przemyślu.

Wicemarszałek Zygmunt Cholewiński odpowiedzialny za kwestie dotyczące Regionalnego Programu Operacyjnego, zapewnił, że inwestycja dotycząca zabytkowej fortyfikacji jest traktowana przez zarząd priorytetowo: W tej chwili mamy podpisaną umowę na pierwszy etap tego projektu dotyczącego zagospodarowania zabytkowego zespołu Twierdzy Przemyśl. To jest umowa warunkowa, ale wiemy już, że wszystkie konieczne pozwolenia są na etapie końcowym – mówił wicemarszałek - W tym roku ten projekt ma szanse być sfinansowany zarówno z zaliczki w ramach RPO, jak i z budżetu państwa.

Dla władz Przemyśla i samorządowców zrzeszonych w Związku Gmin Fortecznych to bardzo dobra wiadomość, gdyż oznacza zielone światło dla tej inwestycji, tym bardziej, że plany są poważne: W ramach pierwszego etapu będziemy modernizowali drogi dojazdowe, ścieżki dojścia do obiektów fortecznych, ale też same forty, aby można je było bezpiecznie zwiedzać. To się będzie wiązało z uporządkowaniem zieleni. Wiele miejsca poświęcimy sprawie informacyjnej – wymienia Witold Kowalski – członek ZGFTP.

Marszałek Mirosław Karapyta zapewniał, że także kolejne etapy rewitalizacji fortów Twierdzy Przemyśl będą przez zarząd województwa traktowane priorytetowo i -jeżeli projekt spełni wymogi – może liczyć na unijne dofinansowanie w nowej perspektywie:

Ten projekt od początku był traktowany przez zarząd województwa jako priorytetowy, ważny dla strategii rozwoju województwa. Na pierwszym etapie gminy pokazały, ze im zależy na tym projekcie, że potrafią wspólnie działać, dlatego widzimy, że drugi i trzeci etap może być również zrealizowany – mówił marszałek.

Prezydent Przemyśla podkreślał, że takie spotkania dla lokalnych samorządów są bardzo ważne, zwłaszcza przy tak dużych projektach jak ten dotyczący Twierdzy Przemyśl.

Ten projekt jest dla nas bardzo ważny, ale też bardzo trudny. To dobrze, że możemy się spotkać, tu w Przemyślu, porozmawiać o wszystkich istotnych szczegółach, zwłaszcza tych dotyczących możliwości finansowania tej inwestycji w kolejnych etapach – mówił prezydent Przemyśla.

Historyczne połączenie kolejowe z Przemyśla do Ustrzyk Dolnych przez Ukrainą– to kolejny temat dyskusji. Burmistrz Ustrzyk Dolnych – Henryk Sułuja, przekonywał, że modernizacja torowiska i reaktywacja tego połączenia może przynieść wiele korzyści- nie tylko dla branży turystycznej:

Z Bieszczad wywozi się sukcesywnie potężne ilości drewna i tutaj lasy państwowe powinny być zainteresowane tym tematem. W Bieszczadach mamy kamieniołomy, to też surowiec, który spokojnie można wywozić koleją –argumentował burmistrz.

Marszałek Mirosław Karapyta zapewnił, że dostępność komunikacyjna regionu, a zwłaszcza Bieszczad jest ważna dla samorządu województwa. Podkreślał jednak, że najpierw trzeba poznać koszty utrzymania tej linii. Marszałek dodał, że w tej i innych sprawach prowadzi intensywne rozmowy z zarządem spółki Polskie Linie Kolejowe.

W przyszłej perspektywie chcielibyśmy dać pewne gwarancje zarządowi spółki PKP PLK, że ramach RPO znajdą się pieniądze na modernizację pewnych odcinków, które są dzisiaj przez zarząd spółki zagrożone zawieszeniem. Jest to niepokojące w pewnych częściach województwa i mamy taki sygnał, że oprócz programu centralnego będziemy musieli zaangażować środki nasze. I w tym aspekcie myślimy przede wszystkim o dostępności Bieszczadów – zapewniał marszałek.

Ostatnim tematem wyjazdowego posiedzenia zarządu województwa podkarpackiego był Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami. Jego szczegóły omówił dyrektor departamentu Ochrony Środowiska Andrzej Kulig.

 

JPGPosiedzenie wyjazdowe Zarządu Województwa Podkarpackiego w Przemyślu - fot. R. Porada (2,14MB)

JPGPosiedzenie wyjazdowe Zarządu Województwa Podkarpackiego w Przemyślu - fot. R. Porada (1,64MB)

JPGPosiedzenie wyjazdowe Zarządu Województwa Podkarpackiego w Przemyślu - fot. R. Porada (2,41MB)

JPGPosiedzenie wyjazdowe Zarządu Województwa Podkarpackiego w Przemyślu - fot. R. Porada (1,54MB)

JPGPosiedzenie wyjazdowe Zarządu Województwa Podkarpackiego w Przemyślu - fot. R. Porada (2,28MB)

JPGPosiedzenie wyjazdowe Zarządu Województwa Podkarpackiego w Przemyślu - fot. R. Porada (2,92MB)

JPGPosiedzenie wyjazdowe Zarządu Województwa Podkarpackiego w Przemyślu - fot. R. Porada (2,05MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 27-03-2013 17:59
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 06-03-2014 12:41