2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

TPN zaprasza na promocję książki

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zapraszają w dniu 7 marca 2013 r. (czwartek) o godz. 18:00 do „Piwnicy Artystycznej  pod  Niedźwiadkiem” (budynek Urzędu Miejskiego, wejście od ul. Ratuszowej, przy pomniku Jana III Sobieskiego) na promocję książki Katarzyny Trzeciak "Figury pożądania, figury pisania w wybranych nowelach Stefana Grabińskiego".
 
Prowadzenie: Oskar Ostafin (Kraków)
Czytanie fragmentów prozy: Barbara Sobol-Pich, Tomasz Pudłocki
Prelekcja autorki pt."Grabiński contra czytelnik, czyli po co dziś czytać prozę Stefana Grabińskiego?"
 

Spotkanie będzie oscylowało wokół tematów:
- czy lektura to walka? Kto jest jej zwycięzcą?
- jak czytać Grabińskiego, by nie powielać utartych schematów recepcji?
- komu potrzebna jest dziś lektura opowiadań ‘Polskiego Poego’?
 
Krótka prezentacja autorki książki będzie skupiona na kwestii relacji pomiędzy pisarzem a czytelnikiem. Grabińskiemu bardzo zależało, by jego twórczość była odbierana tak, jak sam to zaplanował; by każdy czytelnik dokładnie zrozumiał jego intencje. Czy jednak jest to warunek czytania? Czy czytelnik musi zawsze do tych intencji dotrzeć?
Podczas spotkania autorka przedstawi swoją propozycję czytania opowiadań Stefana Grabińskiego i opowie, jaka jest rola czytelnika w możliwości przywrócenia zainteresowania „zapomnianemu” pisarzowi, którego „zapomnienie” jest szansą dla wyeksponowania samego czytelnika. A wynik takich zmagań pomiędzy pisarzem a czytelnikiem może okazać się korzystny dla obu stron. Jednak, czy okaże się i tym razem?

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl