11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

2013 - Rok Żołnierzy Wyklętych

„2013 – ROK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
Projekt Fundacji Niepodległości


Rok 2013 został zadedykowany Żołnierzom Wyklętym. Wybór tego roku związany jest ze śmiercią ostatniego partyzanta Rzeczypospolitej Józefa Franczaka PS. „Lalek”, który zginął w pobliżu wioski Majdan kozic Górnych (Lubelszczyzna) 21 października 1963 r. W roku 2013 upłynie pół wieku od tego wydarzenia.


Był to ostatni partyzant, ale warto także nadmienić, że walczył on już jako obrońca Polski we wrześniu 1939 r. Śmierć „Lalka” jest data symboliczną dla całego pokolenia tych żołnierzy polskich, którzy nie złożyli broni wraz z końcem II wojny światowej i kontynuowali walkę o niepodległość.

Projekt „2013 – Rok Żołnierzy Wyklętych” jest projektem ogólnopolskim. Głównym organizatorem jest Fundacja Niepodległości z Lublina we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ośrodkiem Karta oraz Fundacją Polska się Upomni. Akcja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Istotą projektu jest przypomnienie  Polakom postaci Żołnierzy Wyklętych  -  czyli żołnierzy Polskiego Podziemia, którzy po 1945 nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę.Przedsięwzięcie rozpoczyna się 1 marca br. a kończony 20 października br.


W ramach projektu będą organizowane ekspozycje plakatów – biogramów Żołnierzy Wyklętych w placówkach kultury, szkołach, środkach komunikacji miejskiej.


Biogramy dotyczące poszczególnych osób zmieniać się będą co dwa tygodnie w cyklach 2 – tygodniowych.

Kolejnymi działaniami w ramach obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych będą:

- wydanie płyty z utworami patriotycznymi „Morowe Panny 2” wydanej pod egidą Muzeum Powstania Warszawskiego i poświęconej pamięci Wyklętych.
- wydanie kalendarza Roku Żołnierzy Wyklętych.
- wydanie historycznej gry karcianej , która swoja tematyką nawiązuje do losów Żołnierzy Wyklętych.
Powyższe przedsięwzięcie ma na celu przybliżenie Polakom ich bohaterów ,,żołnierzy wyklętych”. Ta pamięć Im się należy. W dobie propagowanej często ,,pedagogiki wstydu” pamięć i duma z naszych przodków jest ważnym elementem polskiej tożsamości.

www.rokzolnierzywykletych.pl
 

JPGNULL (280,85KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 04-03-2013 09:36
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 26-04-2013 09:29