9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

TPD „PRZYSTAŃ” I „SIEMACHA Spot” W FERIE ZNÓW RAZEM

Ogromna radość! Pierwsze półrocze wytężonej pracy dobiegło końca. Dzieci i młodzież ze świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Przystań” w Przemyślu doczekały się ferii zimowych - czasu zasłużonego wypoczynku. W tym roku wychowankowie „Przystani” ponownie spędzili je w Krakowie, w zaprzyjaźnionej  placówce sportowo - wychowawczej. Od 8 do 14 lutego po raz kolejny gościli  w Młodzieżowym Ośrodku  Rozwoju Społecznego „SIEMACHA Spot” – w specjalistycznej placówce wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży,  w Centrum Rozwoju Com -  Com Zone, usytuowanym w Nowej Hucie.

W ciągu tygodnia, dzięki uprzejmości dyrektor MORSU – pani Małgorzaty Kaczmarczyk, i kadry wychowawczej, młodzi mogli zobaczyć, jakie zmiany na przestrzeni roku zaszły w działaniu ośrodka, poznali nowe cele, zadania i sposoby ich realizacji oraz, korzystając do woli z pracowni warsztatowych i psychoedukacyjnych oraz biorąc udział w zajęciach min. edukacyjnych, plastycznych, muzycznych, multimedialnych, informatycznych i z graffiti, rozbudzili ambicje i otworzyli się na nowe wyzwania, które wcześniej nieśmiało wyglądały zza potencjalnie nieosiągalnej sfery wyobrażeń.

W programie zajęć pobytu w Krakowie nie brakło także wielu atrakcji tj. wyjazdu do Parku Wodnego, wyjścia do kina 3-D, zabaw w Fantasy Park, czy zwiedzania Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie wychowankowie „Przystani” mogli zobaczyć historyczne polskie samochody i motocykle oraz ujrzeć i doświadczyć szeroką skalę zastosowania koła w działalności ludzkiej, wykonując samodzielnie proste doświadczenia, bawiąc się i ucząc jednocześnie. Nie zabrakło także spaceru po Krakowie. Pomimo mrozu udało się młodym zawędrować w kilka uroczych zakątków, odwiedzić parę znanych i kochanych miejsc, a także poznać i polubić kilka nowych. Odwiedzili Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem Witta Stwosza i Sukiennice, zwiedzili Wawel, a tam min. Kaplicę Zygmuntowską; byli przy grobie Marii i Lecha Kaczyńskich oraz w krypcie marszałka Józefa Piłsudskiego. Udali się także śladem europejskiej tożsamości Krakowa, spacerując szlakiem turystycznym po podziemiach Rynku Głównego, które są wielką podróżą w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. Tu podopieczni „Przystani” zobaczyli nienaruszone w wielu miejscach relikty konstrukcji, obiektów i architektury, kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. A wszystko to ukazane za pomocą współczesnej techniki, która buduje niezwykły klimat tego miejsca ścierania się przeszłości z teraźniejszością, pokazało im nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.

Dziś, pytając wychowanków świetlicy TPD „Przystań” o ten tydzień ferii spędzonych w MORSIE, można usłyszeć stale przewijające się zdanie: PODWÓRKO ZAMIAST ULICY. Ci młodzi ludzie, po spotkaniu z rówieśnikami z SIEMACHY,  zrozumieli jedno, że podwórko, obok rodziny i szkoły, jest niezbędne do tworzenia ich tożsamości; to suwerenny i ważny obszar ich rozwoju, który w przyszłości pozwoli im prowadzić dojrzałe, odpowiedzialne życie rodzinne i towarzyskie. A to podwórko, to nie miejsce pod blokiem czy ulica, lecz świat rówieśników, w którym będą się SPOTYKAĆ, tworzyć więzi, relacje, a jednocześnie rozwijać swoje talenty i swój potencjał. Teraz chcą, aby ich świetlica - TPD „Przystań” w Przemyślu – stała się Podwórkiem Nowej Generacji, w której, wartości takie jak – rówieśnicy, zaufanie, społeczność, aktywność, kreacja i rozwój, będą filarami; pragną, by była przestrzenią rozwoju, gdzie zbudują trwałe relacje społeczne, zdobędą nowe umiejętności i nauczą się odpowiedzialności i dadzą z siebie wszystko, by jeszcze bardziej stała się miejscem spotkań młodych ludzi, którzy razem będą dorastać do roli przyszłych, pełnowartościowych obywateli.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Przemyślu i podopieczni świetlicy TPD „Przystań” w Przemyślu pragną bardzo serdecznie podziękować z tego miejsca dyrektorowi MORS „SIEMACHA SPOT”- pani Małgorzacie Kaczmarczyk, za zaproszenie, udostepnienie nam pomieszczeń i stałe czuwanie nad tym, by nam niczego nie brakło, oraz całemu gronu pedagogicznemu za serdeczność i ofiarność.  Dziękujemy także – p. Alicji i Jackowi Harłacz, p. Mariuszowi Franków (firma Eurobus), p. Robertowi Żero (firma  Auto-Fan), ks. Adamowi Liwaczowi, p. Maciejowi Patryn Specjaliście ds. Marketingu Galerii „SANOWA”, klerykowi Pawłowi Mendykowi wraz z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz wszystkim dobroczyńcom i ofiarodawcom, dzięki którym nasz pobyt w MORSIE był możliwy. Serdecznie dziękujemy również Urzędowi Miasta Przemyśla, a w szczególności p. Danucie Wiech Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, dzięki którym świetlica TPD „Przystań” w Przemyślu może funkcjonować i organizować tak wspaniałe wyjazdy dla podopiecznych. 

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 04-03-2013 08:28
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 30-05-2014 13:43