14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

TPD „PRZYSTAŃ” I „SIEMACHA Spot” W FERIE ZNÓW RAZEM

Ogromna radość! Pierwsze półrocze wytężonej pracy dobiegło końca. Dzieci i młodzież ze świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Przystań” w Przemyślu doczekały się ferii zimowych - czasu zasłużonego wypoczynku. W tym roku wychowankowie „Przystani” ponownie spędzili je w Krakowie, w zaprzyjaźnionej  placówce sportowo - wychowawczej. Od 8 do 14 lutego po raz kolejny gościli  w Młodzieżowym Ośrodku  Rozwoju Społecznego „SIEMACHA Spot” – w specjalistycznej placówce wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży,  w Centrum Rozwoju Com -  Com Zone, usytuowanym w Nowej Hucie.

W ciągu tygodnia, dzięki uprzejmości dyrektor MORSU – pani Małgorzaty Kaczmarczyk, i kadry wychowawczej, młodzi mogli zobaczyć, jakie zmiany na przestrzeni roku zaszły w działaniu ośrodka, poznali nowe cele, zadania i sposoby ich realizacji oraz, korzystając do woli z pracowni warsztatowych i psychoedukacyjnych oraz biorąc udział w zajęciach min. edukacyjnych, plastycznych, muzycznych, multimedialnych, informatycznych i z graffiti, rozbudzili ambicje i otworzyli się na nowe wyzwania, które wcześniej nieśmiało wyglądały zza potencjalnie nieosiągalnej sfery wyobrażeń.

W programie zajęć pobytu w Krakowie nie brakło także wielu atrakcji tj. wyjazdu do Parku Wodnego, wyjścia do kina 3-D, zabaw w Fantasy Park, czy zwiedzania Muzeum Inżynierii Miejskiej, gdzie wychowankowie „Przystani” mogli zobaczyć historyczne polskie samochody i motocykle oraz ujrzeć i doświadczyć szeroką skalę zastosowania koła w działalności ludzkiej, wykonując samodzielnie proste doświadczenia, bawiąc się i ucząc jednocześnie. Nie zabrakło także spaceru po Krakowie. Pomimo mrozu udało się młodym zawędrować w kilka uroczych zakątków, odwiedzić parę znanych i kochanych miejsc, a także poznać i polubić kilka nowych. Odwiedzili Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem Witta Stwosza i Sukiennice, zwiedzili Wawel, a tam min. Kaplicę Zygmuntowską; byli przy grobie Marii i Lecha Kaczyńskich oraz w krypcie marszałka Józefa Piłsudskiego. Udali się także śladem europejskiej tożsamości Krakowa, spacerując szlakiem turystycznym po podziemiach Rynku Głównego, które są wielką podróżą w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. Tu podopieczni „Przystani” zobaczyli nienaruszone w wielu miejscach relikty konstrukcji, obiektów i architektury, kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. A wszystko to ukazane za pomocą współczesnej techniki, która buduje niezwykły klimat tego miejsca ścierania się przeszłości z teraźniejszością, pokazało im nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.

Dziś, pytając wychowanków świetlicy TPD „Przystań” o ten tydzień ferii spędzonych w MORSIE, można usłyszeć stale przewijające się zdanie: PODWÓRKO ZAMIAST ULICY. Ci młodzi ludzie, po spotkaniu z rówieśnikami z SIEMACHY,  zrozumieli jedno, że podwórko, obok rodziny i szkoły, jest niezbędne do tworzenia ich tożsamości; to suwerenny i ważny obszar ich rozwoju, który w przyszłości pozwoli im prowadzić dojrzałe, odpowiedzialne życie rodzinne i towarzyskie. A to podwórko, to nie miejsce pod blokiem czy ulica, lecz świat rówieśników, w którym będą się SPOTYKAĆ, tworzyć więzi, relacje, a jednocześnie rozwijać swoje talenty i swój potencjał. Teraz chcą, aby ich świetlica - TPD „Przystań” w Przemyślu – stała się Podwórkiem Nowej Generacji, w której, wartości takie jak – rówieśnicy, zaufanie, społeczność, aktywność, kreacja i rozwój, będą filarami; pragną, by była przestrzenią rozwoju, gdzie zbudują trwałe relacje społeczne, zdobędą nowe umiejętności i nauczą się odpowiedzialności i dadzą z siebie wszystko, by jeszcze bardziej stała się miejscem spotkań młodych ludzi, którzy razem będą dorastać do roli przyszłych, pełnowartościowych obywateli.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Przemyślu i podopieczni świetlicy TPD „Przystań” w Przemyślu pragną bardzo serdecznie podziękować z tego miejsca dyrektorowi MORS „SIEMACHA SPOT”- pani Małgorzacie Kaczmarczyk, za zaproszenie, udostepnienie nam pomieszczeń i stałe czuwanie nad tym, by nam niczego nie brakło, oraz całemu gronu pedagogicznemu za serdeczność i ofiarność.  Dziękujemy także – p. Alicji i Jackowi Harłacz, p. Mariuszowi Franków (firma Eurobus), p. Robertowi Żero (firma  Auto-Fan), ks. Adamowi Liwaczowi, p. Maciejowi Patryn Specjaliście ds. Marketingu Galerii „SANOWA”, klerykowi Pawłowi Mendykowi wraz z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz wszystkim dobroczyńcom i ofiarodawcom, dzięki którym nasz pobyt w MORSIE był możliwy. Serdecznie dziękujemy również Urzędowi Miasta Przemyśla, a w szczególności p. Danucie Wiech Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, dzięki którym świetlica TPD „Przystań” w Przemyślu może funkcjonować i organizować tak wspaniałe wyjazdy dla podopiecznych. 

JPGNULL (273,27KB)

JPGNULL (178,87KB)

JPGNULL (246,96KB)

JPGNULL (210,79KB)

JPGNULL (208,36KB)

JPGNULL (180,60KB)

JPGNULL (209,61KB)

JPGNULL (223,38KB)

JPGNULL (186,77KB)

JPGNULL (218,01KB)

JPGNULL (269,16KB)

JPGNULL (331,93KB)

JPGNULL (241,51KB)

JPGNULL (139,63KB)

JPGNULL (189,98KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 04-03-2013 08:28
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 30-05-2014 13:43