PLEBISCYT „PRZEMYSLANIN ROKU 2012”

Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, w ramach swoich celów  statutowych i ukierunkowanej misji:  promocji miasta Przemyśla oraz jego wyjątkowych osobowości już po raz siódmy organizuje pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla - Plebiscyt „Przemyślanin Roku”.
W dniu 6 lutego 2013 – Kapituła Plebiscytu w składzie: przewodnicząca Kapituły: Orydnator Kardiologii, „Przemyślanin Roku 2006” - Alicja Pietruszka – Zasadny, z-ca przewodniczącego Kapituły – Senator Andrzej Matusiewicz,  sekretarz Kapituły - Grażyna Olejarska członkowie Kapituły: Poseł na Sejm RP- Marek Rząsa, Piotr Tomański, Przewodniczący Rady Miasta Przemyśla – Jan Bartmiński, Starosta Powiatu Przemyskiego – Jan Pączek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu – Bogusława Pieczyńska - nominowała do Plebiscytu następujące osoby:


•    BEDNARCZYK Zbigniew – rzemieślnik, mistrz fajkarski, przedsiębiorca.
Właściciel firmy Mr Bróg w Ostrowie pod Przemyślem produkującej fajki (lider w tej branży w Polsce). Swoje produkty sprzedaje na całym świecie promując w ten sposób Ziemię Przemyską. Jest Prezydentem Przemyskiego Klubu Fajki, współorganizatorem corocznego Święta Fajki w Przemyślu. Systematycznie wspierającym imprezy promujące miasto i region.
Redaguje społecznie gazetkę „Przemyśl z fajką”.
Założyciel pierwszej w Polsce i nielicznej w Europie „Przemyskiej Szkoły Fajki” w Ostrowie koło Przemyśla, umożliwiającym chętnym zgłębianie tajników rzemiosła, którzy pod jego okiem projektują i wykonują - najczęściej pierwszą w swoim życiu - fajkę.
Zbigniew Bednarczyk posiada największą na Podkarpaciu kolekcję fajek historycznych, udostępniając ją wszystkim zwiedzającym jego zakład.

•    DUDA Jadwiga – nauczyciel, wieloletni działacz społeczny.
Od 2000 r. pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA w Przemyślu (założyciel tego Stowarzyszenia). Prowadzi profilaktykę raka piersi w szkołach, uczelniach , zakładach pracy i  w służbach mundurowych. Organizatorka wielu „Marszy Życia i Nadziei”.  W ramach współpracy założyła we Lwowie (Ukraina),  Grupę Osób Wspierających „IRINA” oraz nawiązała także współpracę w Humennem (Słowacja) ze „Spolocnosti Klinickiej Onkologie”.
W latach 2006-2010 – Radna Rady Miejskiej w Przemyślu. W 2011 r. otrzymała Medal LIDERA SUKCESU i dyplom za wybitne osiągnięcia i zaangażowanie na rzecz rozwoju ziemi przemyskiej i tworzenie jej pozytywnego wizerunku we wspólnocie europejskiej.
Od 2012r. (pierwsza kadencja) jest Przewodniczącą Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Przemyślu.
W październiku 2012 r. wzięła udział w posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, a w listopadzie 2012 r. wzięła czynny udział w I Polsko – Ukraińsko–Słowackim Forum Obywatelskim w Rzeszowie.

•    STOJAK Grażyna-pasjonat, Podkarpacki Konserwator Zabytków.


W 1989 r. ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Założycielka i pierwszy Dyrektor Kolegium Nauczycielskiego im. A. Fredry w Przemyślu. Od października 2008 r. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.
Jej osobistym wyzwaniem jest ochrona dziedzictwa kulturowego na Podkarpaciu, rewitalizacja Zabytkowych Kamienic w Przemyślu, ratowanie budownictwa drewnianego na Podkarpaciu i praca przy nekropolii biskupów przemyskich w podziemiach archikatedry przemyskiej.
Odznaczona: Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia przez Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i całej Polski. Nagrodzona za Książkę Roku 2008 „Podkarpacki Pegaz” przez Polskie Radio Rzeszów. Nominowana do konkursu Złote Lwy Podkarpacia jako osobowość 2011 r.

•    O. WÓJTOWICZ Mariusz – Karmelita, muzyk, pasjonat gór twórca zespołu „Twoje Niebo”.

O. Mariusz Wójtowicz OCD – pochodzący z serca Pienin karmelita bosy, wielki miłośnik przyrody i górskich wędrówek. Absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego i Instytutu Duchowości TERESIANUM w Rzymie. Od lat związany z muzyką i młodzieżą – prowadzący kilka zespołów muzycznych, w 2009 roku założył przemyski zespół ”Twoje Niebo”, który niedawno nagrał swoją debiutancką płytę „dzień po dniu” wraz z promującymi nią teledyskami. Inicjator muzycznej współpracy z Ewą Urygą oraz Januszem Szromem. Razem z zespołem pomysłowy promotor miasta Przemyśl. Pasjonat gry na cytrze, od kilku lat wiernie oddany nauce języków obcych, zapaleniec jazdy na rowerze. Prowadzi własną stronę z przemyśleniami: www.dumanie.ostnet.pl.


Głosowanie na osoby nominowane odbywa się od 15 lutego do 15 kwietnia 2013 r.  jedynie za pośrednictwem kuponów, zamieszczonych w Życiu Podkarpackim. Kupony należy wrzucać do urny w holu Urzędu Miasta Przemyśla , Rynek 1 lub wysłać na adres siedziby:  Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, Rynek 5 37-700 Przemyśl.
Ogłoszenie wyników Plebiscytu i wręczenie statuetki oraz aktu Nadania tytułu „Przemyślanina Roku 2012 nastąpi 3 maja 2013 r. w trakcie  uroczystej sesji Rady Miasta Przemyśla.

 

JPGGrażyna Stojak (63,69KB)

JPGZbigniew Bednarczyk (73,25KB)

JPGO. Mariusz Wójtowicz (48,23KB)

JPGJadwiga Duda (16,16KB)

JPGNULL (10,93KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 18-02-2013 12:54 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 16-08-2013 15:10

Na skróty