7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Jam jest Alina czyli Janowska Story Dariusza Michalskiego w Dyskusyjnym Klubie Książki

Styczniową lekturą Dyskusyjnego Klubu Książki, który co miesiąc spotyka się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej była biografia Aliny Janowskiej, aktorki filmowej, teatralnej, estradowej i telewizyjnej, jak również piosenkarki, a przede wszystkim mistrzyni monologu. Bohaterka biografii znana jako Irena Kamińska w telewizyjnej „Wojnie domowej” oraz sławna jako Eleonora Gabriel w serialu „Złotopolscy” ma bardzo bogate życie. Była więźniarką Pawiaku, łączniczką w Powstaniu Warszawskim. Gwiazdą warszawskich teatrów Syrena, Buffo, STS i Komedia, artystycznym filarem kabaretu Szpak. Twórczynią Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, czyli Gniazda. Prywatnie jest żoną Wojciecha Zabłockiego - mistrza szabli,  architekta, matką poety Michała Zabłockiego.


W biografii Janowskiej czytamy o jej niełatwym życiu, oczywiście, naznaczonym talentem scenicznym, sukcesami, nagrodami, ale przede wszystkim ciężką pracą, ciągłym doskonaleniem i rozszerzaniem swoich umiejętności, nieustannym dążeniem do doskonałości i perfekcji w zawodzie.


Autorem biografii Aliny Janowskiej jest Dariusz Michalski, dziennikarz, publicysta, prezenter radiowy, natomiast współautorką jest sama artystka. Znaczącą część publikacji zajmują jej opowiadania i opinie przywołujące tło historyczne epoki, w której rozpoczęła i rozwijała trwającą do dziś wielką aktorską karierę. Autor biografii oddał głos swojej bohaterce, zrozumiałe, że nie chciał dokonywać podsumowań czy podziałów w obszernym materiale biograficznym, ale w takim wypadku bardziej korzystne dla czytelnika byłoby po prostu przeczytanie wspomnień Aliny Janowskiej.

Katarzyna Bednarz-Soja
 

JPGNULL (261,38KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 21-01-2013 08:44
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 09-07-2013 23:42