7.4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Upamiętnili uczestników powstania styczniowego

W poniedziałek 21 stycznia 2012 roku w przeddzień 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego – Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla oraz Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej – uczcili pamięć poległych w walkach. Samorządowcy złożyli kwiaty na kwaterze na Cmentarzu Głównym przy ul. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. Kwatera zawiera ziemię z mogił uczestników powstań zarówno listopadowego, jak i styczniowego. Zapalili również znicz przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie, która usytuowana jest przy pomniku Orląt Przemyskich. Tablica została wmurowana pięć lat temu dla upamiętnienia 145 rocznicy niepodległościowego zrywu. Znalazły się na niej słowa Papieża Polaka: „Powstanie Styczniowe było dla Józefa Kalinowskiego Św. Rafała i Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta Etapem na drodze do świętości, która jest heroizmem życia”.


Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku, ogłoszone manifestem wydanym w Warszawie przez Rząd Tymczasowy. Powodem tego – jednego z największych – zrywu był narastający terror rosyjski stosowany wobec ludności Polskiej.

JPGUpamiętnili uczestników powstania styczniowego (fot. R. Porada)

JPGUpamiętnili uczestników powstania styczniowego (fot. R. Porada)

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl