12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Trafny wybór J.K. Rowling w przemyskim Dyskusyjnym Klubie Książki

Joanne Kathleen Rowling, autorka znanej serii książek o Harrym Potterze, wydała długo oczekiwaną, pierwszą książkę dla dorosłych. Krótko po polskiej premierze Trafny wybór trafił do Dyskusyjnych Klubów Książki. 12 grudnia o godz. 18.00 dyskutowano o nowej powieści angielskiej pisarki także w DKK, który co miesiąc spotyka się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.
Trafny wybór, napisana z dużym rozmachem, pięciuset stronicowa powieść zaczyna się od śmierci. Umiera Barry Fairbrother, mąż, ojciec, mieszkaniec Pagford, ale co najważniejsze członek Rady Gminy. Człowiek ten miał tylu zwolenników co przeciwników, a co najważniejsze był zwolennikiem zintegrowania z Pagford słynącego z niechlubnej opinii Yarvil, które od wieków jest postrzegane jako zbędny balast.
Rowling buduje postaci drobiazgowo, przechodzi z jednej rodziny do drugiej pokazuje sieć zależności, klaruje społeczność Pagford, której moralność mocno podważa. Nie ma postaci czystych, wszyscy mają coś na sumieniu. Mocno przygląda się młodemu pokoleniu, które miota się pomiędzy obciążeniami genetycznymi i naznaczeniem społecznym, a własnymi marzeniami o lepszym życiu.
Klubowicze stwierdzili zgodnie, że książka jest mało optymistyczna, ale niestety przedstawia realny obraz społeczeństwa, nie tylko brytyjskiego. Rowling w sposób błyskotliwy i prowokujący głosi prawdy uniwersalne. Trafny wybór na pewno wzbudza refleksje, ale czy jest to powieść, którą się czyta z wypiekami na twarzy?

 

 

Katarzyna Bednarz-Soja
 

JPGTrafny wybór J.K. Rowling w przemyskim Dyskusyjnym Klubie Książki (1,13MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 17-12-2012 11:07
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 09-07-2013 23:33