8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wręczenie nagrody "Świadek Historii"

 W czwartek 8 listopada 2012 r. odbyło się w pięknej Sali  Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie wręczenie Nagrody Honorowej „Świadek Historii”.   Nagroda „Świadek Historii” przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w poszczególnych regionach. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatami Nagrody Honorowej „Świadek Historii” w I edycji w Rzeszowie zostało sześć osób w tym aż trzy z Przemyśla.
 
ks. abp. Ignacy Tokarczuk z archidiecezji przemyskiej 
prof. Janina Marciak-Kozłowska
ks. Tadeusz Pater  z Przemyśla
Stanisław Szpunar
Mirosław Majkowski  (Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X. DOK)
Franciszek Batory
 
W imieniu prezesa IPN okolicznościowe  medale i dyplomy wręczała dyrektor oddziału w Rzeszowie   p. dyrektor  Ewa Leniart.
Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży "Wzrastanie", dokonało  zgłoszenia  Ks. Tadeusza  Patera do konkursu  „Świadek Historii”. Zarząd  sporządził  stosowny wniosek wraz z załącznikami potwierdzającymi  aktywność księdza w powyższym zakresie. Został on  pozytywnie  przyjęty. 
Po uroczystości odbył się koncert kameralny w wykonaniu kwartetu w składzie: Joanna Brzezińska – skrzypce, Izabela Tobiasz – altówka, Marek Brzeziński – wiolonczela, Janusz Tomecki – fortepian. Grupa „Wzrastania”  uczestniczyła w powyższej uroczystości wraz z P. Stanisławem Szarzyńskim – przedkładającym do wniosku pozytywną opinię  o nominowanym -  w  imieniu Światowego Kongresu  Rodzin Kresowych  i Sybiraków. Ksiądz Pater część swojego życia  poświęcił na  działania związane z  ocalaniem od  zapomnienia przeszłości Polski. Czynił to   poprzez  aktywność ukierunkowaną  na odkrywanie własnych  korzeni, historii  miejscowości Rumno w powiecie lwowskim i  martyrologii  jej mieszkańców. Dzieje  mu tak bliskie uwiecznił  w słowie pisanym wydając trzy   obszerne pozycje książkowe.
 
Dzieci i młodzież „Wzrastania” szczególnie dziękują ks. Tadeuszowi za to, że  uczył nas   miłości do  Ojczyzny i poszanowania jej tradycji. Za pośrednictwem Jego osoby  będąc  we Lwowie i Rumnie doświadczali lekcji żywej historii tej   na której są ślady bohaterstwa i męczeństwa, gdzie pozostała część Polski. 
 
W tym dniu  wręczenia  nagród  złożyliśmy Księdzu  podziękowania i gratulacje.
 
Zdjęcia  wykonane przez  P. Stanisława Szarzyńskiego.
Autor tekstu: Stowarzyszenie „Wzrastanie”
 

JPGWręczenie nagrody "Świadek Historii"

JPGWręczenie nagrody "Świadek Historii"

JPGWręczenie nagrody "Świadek Historii"

JPGWręczenie nagrody "Świadek Historii"

JPGWręczenie nagrody "Świadek Historii"

JPGWręczenie nagrody "Świadek Historii"

JPGWręczenie nagrody "Świadek Historii"

JPGWręczenie nagrody "Świadek Historii"

Opublikował:  | Data publikacji: 19-11-2012 08:08
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:17