10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Konkurs literacki dla uczniów - Polska niepodległość

Poseł na Sejm RP Marek Rząsa przy współudziale Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, są organizatorami Konkursu literackiego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Polska niepodległość - współczesny punkt widzenia". Celem Konkursu jest zachęcenie uczniów do poznawania przeszłości i historii Polski w sposób aktywny, a także kształtowanie u młodzieży tożsamości narodowej i postawy patriotycznej. 

W 1988 r. Grzegorz Ciechowski nagrał piosenkę "Nie pytaj o Polskę" z wymownymi słowami zawartymi w jej refrenie: „…nie pytaj mnie dlaczego jestem z nią,  nie pytaj mnie dlaczego z inną nie,  nie pytaj mnie dlaczego myślę że,  że nie ma dla mnie innych miejsc…”    Dwadzieścia lat później, w grudniu 2008 roku raper Eldo nagrał piosenkę „Nie pytaj o nią” będącą nawiązaniem do utworu Grzegorza Ciechowskiego. On również zawarł w refrenie swoje przesłanie: „…I nie pytaj mnie o nią, znasz ją doskonale. Nie pytaj co Tobie da, lecz co Ty możesz zrobić dla niej. Codziennie w innym stanie ją spotykasz lecz czujesz tylko dumę, gdy ktoś o nią Cię zapyta…”
Uczestnicy Konkursu mają za zadanie przygotować tekst odpowiadający tematyce konkursu, utrzymany w formie eseju, felietonu, rozprawki lub opowiadania - na kanwie jednego wybranego lub obu przytoczonych cytatów. Na prace organizatorzy czekają do 5 listopada.

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami Regulaminu Konkursu

JPGNULL (484,03KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 26-10-2012 15:47
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:17