13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pamięci Ryszarda Siwca

Przedstawiciele przemyskiego samorządu Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla i Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu w środę 12 września br. uczcili 44 rocznicę śmierci Ryszarda Siwca składając wiązankę i zapalając znicz przy tablicy pamiątkowej przy ul Okrzei w Przemyślu. Odsłonięta we wrześniu 2008 roku tablica została sfinansowana ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Prezydenta Miasta Przemyśla.

Ryszard Siwiec urodzony w roku 1909 w Dębicy do Przemyśla przyjechał w roku 1936. Do wybuchu II Wojny Światowej był pracownikiem Urzędu Skarbowego. Po wojnie pracował w Spółdzielczej Wytwórni Win, jako księgowy.

Ten wielki patriota z pieczołowitością kultywował tradycje narodowe w domu rodzinnym. Nigdy nie pogodził się z sytuacją polityczną jaka nastała po okresie wojennym - odmówił pracy w szkolnictwie nie chcąc uczestniczyć w komunistycznej indoktrynacji młodzieży. Działając w podziemiu, pod pseudonimem „Jan Polak”, powielał ulotki używając do tego prywatnej maszyny do pisania. Ryszard Siwiec długo obmyślał formę protestu dopracowując najmniejsze szczegóły swojego aktu samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. We wrześniu 1968 roku, tuż przed wyjazdem, sporządził testament oraz nagrał na taśmę magnetofonową „Antykomunistyczne przesłanie”. Zmarł po 4 dniach w szpitalu, w wyniku odniesionych poparzeń w dniu 12 września 1968 r. Jego protest został przemilczany przez wszystkie oficjalne media.

JPGPamięci Ryszarda Siwca (1,41MB)

Opublikował:  | Data publikacji: 12-09-2012 12:35
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:13