13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Czytamy "Pana Tadeusza"!

Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego zaprasza na Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" z udziałem aktorów Teatru "Fredreum" oraz Alicji Kunert z Grupy Teatralnej "Garderoba". Spotkanie prowadzone przez Ewę Lis odbędzie się 8 września (sobota, godz. 16.30) br. w Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ul. J. Słowackiego 15. Wydarzenie organizowane pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP jest częścią ogólnopolskiej akcji, której celem popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej wspólnoty.

 

Narodowe czytanie

 

Pan Tadeusz


Mija właśnie dwieście lat od momentu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem. Dzieło to, będące narodową epopeją, stanowi źródło umiłowania ojczyzny oraz świadczy o pięknie polskiego języka.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję „Narodowe czytanie”. Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. W tym roku odbędzie się wspólne czytanie Pana Tadeusza, najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów. Publiczne czytanie i słuchanie opowieści o minionych czasach nawiązuje do tradycyjnej idei historii mówionej, która wśród odbiorców pielęgnuje poczucie bycia częścią wspólnoty. Ważne, aby kontakt z poezją stanowił nie tylko przeżycie estetyczne, ale był również okazją do poznania naszej historii.

 

W Warszawie poszczególne księgi przeczytane zostaną przez mistrzów – aktorów i aktorki (m in. Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Stanisława Celińska, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Antoni Pawlicki) przy akompaniamencie wybitnych polskich pianistów grających utwory Fryderyka Chopina. Artyści reprezentować będą różne pokolenia.  Ponieważ Pan Tadeusz jest poematem, który stanowi dobro ogólnonarodowe, głównym założeniem przedsięwzięcia jest to, aby miało ono miejsce jednocześnie w wielu regionach Polski. W Warszawie czytanie odbędzie się z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który dokona jego uroczystej inauguracji. Osoby mające zamiar wziąć udział w wydarzeniu mogą przynieść ze sobą własne egzemplarze Pana Tadeusza. Otrzymają wówczas na pamiątkę specjalny certyfikat z przesłaniem od Pana Prezydenta.

Idea wspólnego czytania spotkała się z ogromnym zainteresowaniem prezydentów miast, burmistrzów, dyrektorów instytucji kulturalnych. Do projektu przystąpiło 31 miast z całej Polski. Każdy z ośrodków zrealizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie „Narodowego czytania”. W przedsięwzięciu wezmą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. Tego dnia w całym kraju ludzie spotkają się, aby wspólnie - na rynkach, skwerach, w parkach - usłyszeć strofy Pana Tadeusza w wielu interpretacjach, na różny sposób. Miasta rozszerzyły ideę „Narodowego czytania”, dzięki czemu akcja obejmie też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytać będą poemat w domach opieki, szpitalach.

Polszczyzna nas wyróżnia – podkreślając indywidualność, wzbogaca europejską różnorodność. Poprawna polszczyzna to dobre relacje między ludźmi, mniej nieporozumień, sprawna komunikacja. Polacy najczęściej mówią tak, jak słyszą. Głównym wzorcem we współczesnym świecie staje się przekaz radiowy, telewizyjny, internetowy. Ważne, aby ten przekaz był jasny i językowo poprawny. Albowiem dbałość o kształt języka polskiego jest troską o tożsamość narodową, o najcenniejsze pierwiastki rodzimej kultury, o nasze wzajemne relacje. Tak więc udział mediów publicznych w projekcie “Narodowe czytanie” ma znaczenie decydujące.

Miasta, które do tej pory zgłosiły swój udział w projekcie:

Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kazimierz, Kielce, Koszalin, Kraków, Łódź, Malbork, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Sopot, Szczecin, Tarnów, Wałbrzych, Wrocław, Zakopane, Zielona Góra

Partnerzy projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Narodowe Centrum Kultury), miasto st. Warszawa (Stołeczna Estrada), PZU.

Czas: 8 września 2012, start: 11:00

XII ksiąg w 12 godzin – Pan Tadeusz…  

Miejsce: Warszawa, Ogród Saski

Partnerzy medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska S.A.

Konkursy dla słuchaczy Polskiego Radia z wiedzy o „Panu Tadeuszu”. Informacje o akcji w wejściach antenowych wzbogacone o relacje z przebiegu wydarzenia w miastach biorących udział w projekcie. Spoty reklamowe w Telewizji Polskiej z udziałem aktorów biorących udział w “Narodowym czytaniu” zachęcające do uczestniczenia w wydarzeniu. Informacja o wydarzeniu w programach informacyjnych przez cały dzień – TVP INFO (pasek z informacją o przebiegu akcji wszystkich miastach, które włączyły się do projektu). Nagłośnienie wydarzenia w porannych programach TVP: Kawa czy herbata, Pytanie na Śniadanie.

JPGNULL (227,75KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 04-09-2012 13:18
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 09-07-2013 23:33