6.4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

WINCENTIADA – Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego

Aby obyczajom prastarym zadość uczynić i żeby pamięć o Patronie Miasta naszego ocalić, jako wiadomym wszystkim chcemy oznajmić do wiadomości podając, iż Świętego Wincentego na wieczną rzeczy pamiątkę chcemy zachować wyprawiając mu w podzięce szczerej celebrę wspaniałą.

 WINCENTIADA 2012 - Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego to święto, którego niezmiennym elementem będzie Msza Święta oraz procesja z relikwiami Świętego Wincentego. Pozostałe składowe ewoluują w kierunku tradycyjnego jarmarku, urządzanego według najlepszych starych tradycji.
Rynek Starego Miasta to miejsce, w którym od pradawnych czasów odbywają się zabawy i biesiady tak huczne, że aż wszystko trzęsie się w posadach. Urządzanie miejskich jarmarków, bezpretensjonalnej zabawy, to wydarzenie od zawsze oczekiwane, to obyczaj, który zobowiązuje do zaprezentowania wszystkiego co najlepsze tak, aby ten czas był świętem radości, zabawą dla całej rodziny, a chwile spędzone w tym miejscu były niezapomniane. 
Do najlepszych jarmarcznych tradycji należą występy kuglarzy, żonglerów, teatrów ulicznych, wystawianie straganów z okazjonalnymi towarami, wata cukrowa, bańki mydlane. Wymienione atrakcje to zapowiedź tylko niektórych, które wydarzą się podczas tegorocznego święta patrona naszego Miasta. Zwieńczeniem będzie koncert gwiazd: Haliny Mlynkovej i Zbigniewa Wodeckiego. Na pożegnanie pokaz ogni sztucznych.
Święty Wincenty żył w II wieku w Rzymie, torturowany zginął za wiarę, a Kościół uznał go za świętego męczennika. Jego relikwie złożone są w kościele księży Franciszkanów i przechowywane są na ołtarzu tego świętego koło ambony. Św. Wincenty wsławił się wieloma cudami. O trzech z tych cudów zapisane są podania. Pierwszy to oswobodzenie Miasta Przemyśla od napaści Tatarów pod przewodnictwem Księcia Rakoczego z Siedmiogrodu, drugim cudem jest uratowanie Przemyśla od pożaru ognia, a trzeci cud to uzdrowienie niejakiego Marcina Wachowicza od ślepoty.

JPGNULL

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl