11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pamięci przemyskich Żydów w 70 rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta żydowskiego w Przemyślu

W poniedziałek 30 lipca br. z inicjatywy Jana Bartmińskiego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu przy wsparciu Roberta Chomy Prezydenta Miasta Przemyśla odbył się symboliczny marsz dla uczczenia 70 rocznicy rozpoczęcia likwidacji getta żydowskiego w Przemyślu. Uczestnicy tego wydarzenia spotkali się obok  przemyskiego Ratusza, skąd przeszli na Rybi Plac, Kamiennym Mostem, do budynku Specjalnego Ośrodka Szkonlo - Wychowawczego Nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej, przy ul. Kopernika na którym umieszczona została tablica pokazująca terytorialny zasięg utworzonego w lipcu 1942 roku  przemyskiego getta. Oprócz mapki pokazującej podział powierzchniowy znajduje się inskrypcja w językach: polskim, angielskim i hebrajskim.


„16 lipca 1942 r. okupant niemiecki na obszarze określonym na poniższym schemacie utworzył ściśle ogrodzone getto żydowskie, do którego spędził 17 428 Żydów z Przemyśla oraz około 9000 z powiatu. Obszar getta zmniejszał się dwukrotnie jak liczba mieszkańców obniżyła się przez deportacje i egzekucje ostatni raz końcem listopada 1942 r. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła pod koniec 1943 r. a jego mieszkańców wywieziono do obozów zagłady na zapleczu tego budynku znajduje się miejsce gdzie okupant zamordował 1580 Żydów.”  


Przy tablicy złożono okolicznościową wiązankę. Złożyli ją wspólnie Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu z Radnymi Rady Miejskiej Ewą Sawicką i Januszem Łukasiewiczem, w imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla w uroczystości udział wziął Wojciech Błachowicz Zastępca Prezydenta Miasta. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele przemyskich środowisk naukowych, kulturalnych oraz mieszkańcy Miasta. Na dziedzińcu Ośrodka znajduje się tablica upamiętniająca dokonanie masowego mordu na 1580 Żydach przez hitlerowskich oprawców w latach 1942-1943. W tym miejscu również złożono kwiaty, a w intencji zamordowanych modlitwie przewodniczył Ksiądz Stanisław Bartmiński. O historii i tragicznych losach przemyskich Żydów opowiadał Jacek Szwic.

JPGPamięci przemyskich Żydów w 70 rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta żydowskiego w Przemyślu (695,88KB)

JPGPamięci przemyskich Żydów w 70 rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta żydowskiego w Przemyślu (1,53MB)

JPGPamięci przemyskich Żydów w 70 rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta żydowskiego w Przemyślu (827,11KB)

JPGPamięci przemyskich Żydów w 70 rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta żydowskiego w Przemyślu (624,27KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 31-07-2012 09:12
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:13