-0.4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody rocznicy "Krwawej niedzieli"

W tym roku przypada 69. rocznica "Krwawej Niedzieli na Wołyniu". Przemyskie obchody przypominające o tych wydarzeniach zorganizowane zostały przez Przemyskie Rodziny Kresowe, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Msza Św. w intencji pomordowanych na Wołyniu i Kresach II Rzeczypospolitej odprawiona została 11 lipca br. w kościele Księży Salezjanów koncelebrowanej z udziałem ks. Tadeusza Patera duszpasterza Kresowian. Dalsze uroczystości odbyły się przy pomniku Martyrologii Polaków na Kresach na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu, gdzie przy wspólnej modlitwie złożono kwiaty i zapalono znicze. W rocznicowych obchodach wzięły udział poczty sztandarowe, oprawę muzyczną zapewniła Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy, a wiersz poświęcony  pamięci ofiar martyrologii na Kresach odczytała przemyska poetka Teresa Paryna.

Samorząd Miasta Przemyśla na uroczystościach reprezentowali: Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla dr Grzegorz Hayder, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Morawski i Adam Łoziński oraz radni Janusz Łukasiewicz i Robert Bal.

Dzień przed głównymi obchodami rocznicowymi odbyła się projekcja filmu pt. "Było sobie  miasteczko" z udziałem reżysera  filmu   Macieja Wojciechowskiego.

 

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Stanisław Szarzyński

JPGUroczystości przy pomniku Martyrologii Polaków na Kresach na Cmentarzu Wojskowym

JPGMsza Św. w intencji pomordowanych na Wołyniu i Kresach II Rzeczypospolitej

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl