9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Kolor Indii – barwa ulicy’’. Zapraszamy na wystawę fotografii Adama Głaczyńskiego.

„Kolor Indii – barwa ulicy’’ to ekspozycja ok. 60 fotografii prezentujących  specyfikę i  niezwykły klimat  ulic Indii. Zdjęcia zostały zrobione  min. W Delhi, Agrze, Dźajpurze, Amber, Nimranie  i Amrit sar. Wystawie towarzyszy  dodatkowy pokaz fotografii wraz z  charakterystycznymi dla ulic Indii dźwiękami  i odgłosami.

Ulice Indii to kolor. Przybysza z zachodniej części świata uderzają  intensywne  barwy   kobiecych  sari czy salwar-kamiz, zwłaszcza na ulicach miast Radżastanu. Nie ma Indusa, który dla klienta nie zdemolował by swojego sklepu, by oszołomić go kolorami szali. Misternie ułożone piramidy  tkanin w sklepikach Dżajpuru lądują wtedy  u stup bezradnego klienta. Wzrok z trudem potrafi nadarzyć za odcieniami dywanów, chust, których wzory wydają się przekraczać granice wyobraźni.

Ulice Indii to dźwięk. Nieustanna kakofonia klaksonów  samochodów i ryksz motorowych zaskakuje zwłaszcza w Delhi. To gwar   rozmaitych języków, nawoływanie  muezina z minaretu i kłótnie rykszarzy, którzy nie mogą  przecisnąć się przez zawsze zatłoczone ulice.

Ulice Indii to zapach. Pomieszanie woni  kurzu, brudu, podpiekanych orzeszków i wszechobecnego curry. Intensywność  zapachów wręcz poraża  na bazarach Starego Delhi, gdzie handluje się  przyprawami korzennymi. Człowiek zachodu  nie jest w stanie powstrzymać łez, kaszlu i nieustannego wycierania nosa.

Ulice Indii to przedsionek świątyń. Pobożni Indusi przed wejściem do meczetu, świątyni sikhijskij czy dżynijskiej dokonują  szeregu czynności, które przygotowują ich na spotkanie z absolutem. Zdejmują buty, myją ręce i nogi, klękają i  kłaniają się .W Amritsar  pobożni  Shikowie w drodze do pracy obowiązkowo zatrzymuje się i zwróceni w kierunku Złotej Świątyni zastygają w modlitwie by pozdrowić, podziękować lub poprosić.

Ulice Indii to miejsce gdzie panuje hierarchia ważności i zależności. Świat uporządkowanych zasad, do których trzeba się stosować jeżeli się na niej żyje lub z niej żyje. Każdy ma tu swoje miejsce i z wypełnia je godnością.

Ulice Indii to  człowiek w swej  intensywności.

Autorem wystawy jest Adam Głaczyski: absolwent polonistyki UJ (specjalność filmoznawstwo). Od 1990 roku dziennikarz Polskiego Radiu Rzeszów. Reporter, komentator, autor programów i akcji antenowych. Zajmuje się głównie tematyką społeczno-polityczna, a także , kulturą i sztuką (film, teatr, sztuki plastyczne). Przeprowadził wywiady z czołowymi polskimi politykami, a także prezydentami Polski, Ukrainy, Litwy, Austrii. Od 2001r. przez cztery lata realizował audycje pt.”Egzotyczny świat Orientu''. Wraz z prof. Piotrem Kłodkowskim orientalistą i podróżnikiem przybliżał zagadnienia kultury, religii, polityki krajów Azji, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Od początku pracy w Polskim Radiu Rzeszów, zajmuje się także tematyką teatralną i filmową. Ma na swoim koncie wywiady z najwybitniejszymi artystami teatru i filmu. Jest inicjatorem i autorem wywiadów z artystami plastykami woj. Podkarpackiego w ramach cyklu ''Sztuka Podkarpacia''. Od 1996 r. współpracuje z TVP Rzeszów . Od 2001r. prowadzi w WSIiZ zajęcia ze studentami dziennikarstwa. Jest członkiem SDP i członkiem założycielem Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 2003 r. otrzymał tytuł ''Mistrz Mowy Polskiej ''. Laureat nagrody prof. Józefa Szajny, a także Marszałka Senatu RP dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych za reportaż radiowy pt. ''Toronto Teatr''.

JPG„Kolor Indii – barwa ulicy’’ (346,92KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 13-07-2012 15:12
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 09-07-2013 23:33