37 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wakacyjna przygoda ze „Wzrastaniem”

Wakacje we „Wzrastaniu”  miały w tym roku różnorodny  charakter i nie tylko lokalny. U  ich progu młodzież ze świetlic w Przemyślu i Radymnie wybrała się do Wrocławia. Już na wstępie emocje sięgały zenitu - nie lada gratką dla wszystkich był przelot samolotem. Zachwycających miejsc w tym mieście, które dane było obejrzeć nie sposób zliczyć; począwszy od usianego w zabytkowe kamieniczki i kościoły Starego Miasta,  poprzez Uniwersytet Wrocławski z aulą Leopoldyńską i jego okolice, a skończywszy na Hali Stulecia i Stadionie Narodowym. W pamięci na długo pozostanie niesamowity obraz Panoramy Racławickiej oraz pobyt w Muzeum Narodowymi  Historii Miasta. Bogactwo polskiej kultury  i historię  tego regionu  na przestrzeni wieków można było obejrzeć  w Muzeum etnograficznym. Z kolei dla oka i ucha miłym widokiem były  prezentacje orkiestr   wojsk sił powietrznych z Polski i z USA. Podczas kilkudniowego pobytu w stolicy  Dolnego Śląska udało się dostrzec wielką sympatię Wrocławian do mieszkańców naszego grodu. Szczególnym wyrazem tego była serdeczna troska p. Anny Sokołowskiej o bezpieczny i atrakcyjny  pobytu. Podobnej życzliwości doświadczyliśmy ze strony pani przewodnik - Renaty Zając, która z wielkim zaangażowaniem i  oddaniem towarzyszyła młodzieży podczas wędrówek po uroczych wrocławskich uliczkach  i zaułkach.
Przemyskie akcenty były zauważalne również  na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie dowiedzieliśmy się, że obecny rektor tej uczelni prof. Marek Bojarski  jest rodowitym Przemyślaninem, a w  berle  jednego z  z jego poprzedników dostrzegliśmy herb Przemyśla. Uwieńczeniem   naszych rodzimych klimatów było zaskakujące i miłe spotkanie z biskupem ks. Adamem Szalem  przebywającym  tam na zebraniu Konferencji Episkopatu Polski.
Być może będzie nam kiedyś dane znowu podążać szlakiem wrocławskich krasnali i podziwiać urokliwe miejsca tego miasta.
Tymczasem grupa pozostałych dzieci w połączonych szeregach przemysko-radymniańskich udała się na biwak. Na styku Beskidu Niskiego i Bieszczad w gospodarstwie agroturystycznym „Ostoja” w Lipowcu, dzieciaki z obu świetlic  tanecznym krokiem powitały wakacje. Na łonie natury, przy pięknej, słonecznej pogodzie  mogli aktywnie spędzać czas oraz odkrywać swoje nowe pasje. Jedni poznawali tajniki jazdy konnej, inni pokochali sporty grupowe i wędrówki po okolicy. Grupa wokalna pracowała nad nowym repertuarem. Natomiast młodsi z entuzjazmem szlifowali  cztery układy taneczne  przygotowując się do  występu w Iwoniczu-Zdroju. Kolejny raz „Wzrastanie” gościło  na iwonickiej scenie na zaproszenie p. Emila Jurkiewicza  z Fundacji „Bliźniemu swemu" w Rzeszowie. Tym razem grupa wokalno-taneczna wystąpiła u boku  Iwana Komarenki, który był gwiazdą tego wieczoru.

Po scenicznych prezentacjach wszyscy zadowoleni, powrócili do Przemyśla, by  dołączyć  do półkolonijnej grupy i rozpocząć nową  przygodę w świetlicy. 

„Wakacje w mieście” – to rokrocznie organizowana  przez Stowarzyszenie „Wzrastanie” akcja letnia, w której udział bierze spora grupa dzieci i młodzieży z miasta Przemyśla .Na nich zawsze czeka wiele ciekawych zajęć i atrakcji, o które troszczą   się wychowawcy na czele  z panią Alicją Sabatowską. Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia i jest poświęcony innemu tematowi. Realizowany program profilaktyczny  i rekreacyjno-sportowy skoncentrowany  jest wokół pozytywnych wartości, którymi winniśmy żyć na co dzień. W planie każdego dnia znajdują się  więc zabawy integracyjne, pogadanki, konkursy oraz rozgrywki sprawnościowe.  Chętni korzystają z warsztatów bibułkarskich i plastycznych  w świetlicy oraz poznają nowe piosenki. Stałym punktem dnia są  spacery i wyjścia  w plener połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc. Na grupę jak zawsze czekają otwarte drzwi przemyskich muzeów, Straży Pożarnej, Policji, lecznicy Zwierząt „Ada”, redakcji „Życia Podkarpackiego” i wiele innych instytucji, którym serdecznie dziękujemy za życzliwe przyjęcie. W upalne dni orzeźwienie dają wody jarosławskiego basenu oraz relaks na zielonej trawce. Pod koniec półkolonii planowana jest  edukacyjno-poznawcza wyprawa do  Leżajska, Sandomierza  i Baranowa.
Mamy nadzieję że nowo poznane miejsca, choćby zamek w Baranowie, bazylika w Leżajsku czy urocze miejsca Sandomierza na długo pozostaną w pamięci młodym turystom.

 

Tegoroczne   wakacje  ze „Wzrastaniem”  mogły odbyć się  dzięki  dotacji  przekazanej  przez Prezydenta  Miasta  Przemyśla. Za pomoc  w uatrakcyjnienie  miesięcznego pobytu dzieciom na półkolonii serdecznie dziękujemy  wszystkim Przyjaciołom, Dobroczyńcom oraz wolontariuszom.

 

Lucyna Misińska,  Liliana  Zimoń

Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania
Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży "Wzrastanie"

 

JPGGościnnie w Iwoniczu-Zdroju

JPGPromujemy nasze miasto

JPGNiespodzeiwane spotkanie z ks.biskupem Adamem Szalem

JPGNiezapomniane chwile na biwaku w Lipowcu

JPGPrzemyślanie przed Dworcem Głównym we Wrocławiu

JPGŚpiewamy..

JPGSala Leopoldyńska Uniwersytetu Wrocławskiego

JPGIwan Komarenko i nasze dzieciaki

Opublikował:  | Data publikacji: 13-07-2012 14:16
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:13