18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dowództwo 15. Manewrów Szwejkowskich w Twierdzy Przemyśl wzywa do udziału w imprezie!

15. „Kaisermanewry”  Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl
14 – 15 lipca 2012 r.
15. lat Przemyskich Szwejków

 

Manewry w Twierdzy Przemyśl to nie wymysł przemyskich szwejków, ale fakty historyczne. Twierdza Przemyśl była wielokrotnie wizytowana przez najwyższe władze C.K. Monarchii w tym Franciszka Józefa I z okazji organizacji wielkich manewrów:
- po raz pierwszy forty lustrował Najjaśniejszy Pan cesarz Franciszek Józef I wraz z cesarzową Elżbietą słynną „Sisi” w czerwcu 1855 r.
- w dniu 5 września 1880 r. specjalny pociąg cesarski wjechał na dworzec przemyski. Cesarza powitali: gen. Eduard von Litzelhofen wraz z całym dowództwem, biskupi obydwóch wyznań oraz przedstawiciele władz miejskich na czele z burmistrzem Walerym Waygartem. Obecny był również książę Adam Sapieha. Cesarz zwiedził m.in. fort VI Helicha i następnie wziął udział w wielkich manewrach, które odbywały się koło Mościsk. W  roku 1886 cesarz przybył na manewry i zamieszkał w willi przy ul. A. Mickiewicza 13. Na pamiątkę pobytu cesarza umieszczono później na ścianie budynku pamiątkową tablicę. W roku 1892 na terenie twierdzy odbyły się manewry forteczne – głównym punktem manewrów był szturm na fort V Grochowce. Arcyksiążę Fryderyk Habsburg zawiedziony ich poziomem nakazał ich regularną organizację w następnych latach. W roku 1896 w manewrach wzięło udział aż 17 generałów, a głównym punktem był szturm na fort X Orzechowce. Ostrzelano go z ostrej amunicji. Koszty przekroczyły zdrowy rozsądek. W latach następnych garnizon przemyski bierze udział w kolejnych ćwiczeniach w ramach których użyto po raz pierwszy telefonu i balonów obserwacyjnych służących do kierowania ogniem artylerii i rozpoznania. Wrzesień 1911 – to jedne z największych manewrów cesarskich, które objęły obszar od Przemyśla przez Przełęcz Dukielską po dzisiejszą Słowację. Dowództwo nad stutysięczną armią objął sam następca tronu - arcyksiążę Franciszek Ferdynand, armia północna miała odznaki czerwone, a południowa niebieskie.

 

15. „Kaisermanewry” Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl odbędą się w trzech aktach :

 

14 lipca 2012 r. (sobota)

 

Akt I. Wprowadzenie jeńca Józefa Szwejka do twierdzy Przemyśl.

- godz. 9.00 – Sztab CK Manewrów, Rynek – figura Szwejka, stoisko szwejkowskie okolicznościowy stempel, kartka, koszulki i C.K. gadżety, poczta balonowa  z Twierdzy Przemyśl.
- godz. 9.00 – wypad na zamek w Krasiczynie – przejazd autobusem i zwiedzanie zamku i parku.
- godz.  9.30 - Rynek – start IX Zwiadowczego Rajdu Cyklistów - Twierdza Przemyśl. Organizator: Wolnobieżny Regiment Cyklistów PSPDWSz – zgłoszenia, St. Jakiel, tel. 604 402 896
- godz.  11.30 -  Rajd pieszy „Śladami J. Szwejka po Twierdzy Przemyśl”. Zbiórka uczestników przy figurze J. Szwejka w Rynku. Zgłoszenia na miejscu lub wcześniej   w  Sztabie Manewrów. Trasa –  szlakiem żółto czarnym - zgodnie z opisem w książce J. Haszka „Przygody Dobrego Wojaka Szwejka”, zwiedzanie wystawy w MNZP - oficjalne rozpoczęcie 15. Manewrów Szwejkowskich.

- godz. 13.00 - restauracja CK „Monarchia” i bar „Secesja”, ul. Puszkina 18 . Inauguracja działalności Przemyskiego Instytutu Wiedzy o Szwejku „PIWOSZ”, spotkanie członków Ogólnopolskiego Forum Szwejkowskiego.

- godz. 16.30 - Zbiórka uczestników Manewrów przy pomniku fajki, ul. Franciszkańska i przemarsz z orkiestrą wojskową do Rynku.                                       - godz. 17.00 -  Figura Szwejka - rozpoczęcie  uroczystości związanych z 15. rocznicą powstania Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka oraz 4. rocznicą odsłonięcia figury – siedzącego na skrzyni z amunicją żołnierza C. K. Dobrego Wojaka Józefa Szwejka:
- okolicznościowe wystąpienia i toasty  – wręczenie certyfikatów i awansów oficerskich i  szwejkowskich.

Akt II. Sąd nad Dobrym Wojakiem Józefem Szwejkiem.

-  godz. 18.30 – przemarsz na teren przy hotelu „Gromada” -  Manewry nocne. W programie m.in. spektakl muzyczny pt.: „Kaisermanewry” w wykonaniu aktorów teatru Polskiego z Cieszyna na podstawie tekstów Leszka Mazana, orkiestra dęta z V Batalionu Strzelców Podhalańskich, „Sąd na Szwejkiem” w wykonaniu członków PSPDWSz, prezentacje regimentów, I Festiwal Piosenki Szwejkowskiej (regulamin na www.szwejk-przemysl.pl ), potrawy z grilla, muzyka na żywo, gry i zabawy szwejkowskie: Największa stopa, Rzut dywanem, nabór fryzjerów, biegi na kulach i z noszami, itp. Impreza   o charakterze otwartym – udział dla niezrzeszonych możliwy, po zameldowaniu się  w sztabie.

 

15 lipca 2012 r. (niedziela)

Akt III. Odprowadzenie Józefa Szwejka na dworzec.

- godz.  10.30 – Zbiórka: Rynek miasta, figura J. Szwejka. Przemarsz z Rynku do kryminału, uwolnienie J. Szwejka i odprowadzenie go na dworzec.
- godz.13.00 - konkursowe palenie fajki Mr. Bróg przy figurze  Szwejka (zapisy na miejscu).

-  godz. 13.30  -  Klub „Niedźwiadek” spotkanie szwejkologów  i haszkologów z Dowództwem C.K. Twierdzy Przemyśl i ludnością cywilną. Zakończenie 15. Manewrów Szwejkowskich.

Imprezy towarzyszące:                                                                                                                                                    
14.07.2012 r. - godz.  8.30 - plaża miejska nad Sanem ( Kmiecie) – Galicyjski turniej piłki siatkowej plażowej „O Kufel Józefa Szwejka”  /zgłoszenia na miejscu/.
II Przemyski Plener Fotograficzny Twierdza Przemyśl – Przemyska Grupa Fotograficzna „Pixel”        

  

…”Szwejkolodzy całego świata łączcie się…”
…”Jak tam było, tak tam było, ale jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było...”

 

 

Zgłoszenie udziału w 15. C.K. Manewrach dokonujemy w Sztabie – figura J. Szwejka – Rynek  od godz. 17.00 w dniu 13 lipca br. lub wcześniej : www.szwejk-przemysl.pl
Wpłata 35 zł od rekruta – otrzymanie wyprawki: przepustka, koszulka, baton, zaprowiantowanie na obradach Przemyskiego Instytutu Wiedzy o Szwejku (PIWOSZ) i Ogólnopolskim Forum Szwejkowskim, certyfikat.


Serdecznie zapraszamy !!!

 

         Dowództwo

15. „Kaisermanewrów”

w Twierdzy Przemyśl
 


JPGNULL

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 09-07-2012 16:03
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 09-07-2013 23:33