2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wizyta dzieci z Naddniestrza w Przemyślu

W środę 20 czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu gościła grupa 11 dzieci z Separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej. W imieniu Prezydenta Przemyśla spotkał się z nimi Jego Zastępca Wojciech Błachowicz. Dzieci mające polskie korzenie w Przemyślu są po raz pierwszy. Tę wizytę zorganizowali wspólnie Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Przemyślu,  Szkoła Podstawowa Nr 15 w Przemyślu  oraz Naddniestrzańskie Stowarzyszenie Kultury Jasna Góra w Tirespolu. Program pobytu w Polsce rozpoczął się przyjazdem w dniu 18 czerwca i zakończy się w niedzielę 24 czerwca br. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim Wojciech Błachowicz przybliżył gościom historię Miasta oraz odpowiadał na ich pytania dotyczące pracy przemyskiego samorządu. Kilkudniowy pobyt to czas zwiedzania i poznawania również historii naszego regionu i Polski. Koordynatorami przedsięwzięcia są ze strony mołdawskiej Natalia Siniawska – Krzyżanowska oraz Przemyślanin Marek Pantuła. To niezwykłe spotkanie zakończyła wspólna fotografia w sali narad przemyskiego Ratusza.

Naddniestrze – region autonomiczny w Mołdawii, niepodległy na arenie międzynarodowej uznawany jedynie przez Abchazję i Osetię Południową. Obejmuje znajdujący się na lewym brzegu Dniestru pas ziemi   dł ok. 200 km i szer 12-15 km z liczbą ludności 555 tyś.
W dniu 2 września 1990 roku Naddniestrze ogłosiło deklarację niepodległości jako Naddniestrzańska Republika Mołdawska (Pridnestrovskaia Moldavskaia Respublica, w skrócie PMR) ze stolicą w Tyraspolu.

JPG Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim Wojciech Błachowicz przybliżył gościom historię Miasta oraz odpowiadał na ich pytania dotyczące pracy przemyskiego samorządu.

JPGWizyta dzieci z Naddniestrza w Przemyślu

JPGTo niezwykłe spotkanie zakończyła wspólna fotografia w sali narad przemyskiego Ratusza.

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl