12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Konferencja prasowa Prezydenta Miasta i służb mundurowych. Apel do mieszkańców.

Na cztery dni (4 czerwca br.) przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa Prezydenta Miasta Roberta Chomy oraz służb mundurowych: Policji, Straży Granicznej, Izby Celnej, Straży Ochrony Kolei oraz Straży Miejskiej. Na spotkaniu omawiane były sprawy bezpieczeństwa w trakcie imprezy mieszkańców oraz kibiców – turystów w naszym mieście. Prezydent zwrócił się z apelem do mieszkańców Przemyśla o życzliwe przyjęcie przyjeżdżających do Przemyśla, przekazane zostały także informacje o funkcjonowaniu strefy kibica. Dyrektor Izby Celnej Piotr Daniel mówił o zasadach, które pozwolą na szybkie i sprawne przekraczanie granicy (m.in. zaplanowanie odpowiednio wczesnego wyjazdu na mecz), Rzecznik Prasowy BiOSG mjr Elżbieta Pikor przypomniała, że oprócz kontroli na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – z Ukrainą – od dzisiaj (4 czerwca br.) przywrócona zostaje do dnia 1 lipca kontrola na granicy wewnętrznej Schengen, czyli m.in. ze Słowacją. Obecni na konferencji zapowiedzieli codzienne w trakcie Mistrzostw Europy, wspólne spotkania z Prezydentem Miasta oraz jego służbami, które pozwolą na bieżące kontrolowanie i w miarę potrzeby korygowanie planów działania służb mundurowych. 

 

Apel Prezydenta Miasta do mieszkańców Przemyśla 

 

Szanowni mieszkańcy Przemyśla,
Od czasu przyznania Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej tym nadchodzącym wydarzeniem żyje nie tylko sportowy świat. Czerwiec 2012 roku jest piłkarskim świętem, ale nawet ci spośród Polaków, którzy na co dzień nie pasjonują się rywalizacją na boisku, widzą wielkie możliwości jakie ta impreza otworzyła przed naszym krajem. Inwestycje, które powstały w ciągu ostatnich lat w związku z tą imprezą, to jednak tylko część korzyści jakie będą procentować najbliższych latach. Przede wszystkim mamy przed sobą szansę, która pewnie szybko się nie powtórzy, aby pochwalić się swoimi osiągnięciami przed turystami – kibicami, którzy przyjadą do nas przeżywać piłkarskie widowisko.

Spodziewamy się, że nasze miasto z racji bliskości granicy i jednej z aren EURO 2012 - we Lwowie - będzie gościć wielu kibiców spragnionych sportowych emocji, ale także chętnych zwiedzić nasze piękne miasto i poznać jego mieszkańców. Na naszych ulicach przywita ich odświętna dekoracja, zaopiekują się nimi wolontariusze, a w punktach informacji będzie na nich czekać informacja, która pomoże im na czas dotrzeć na mecze, a także zachęci do korzystania z atrakcji Przemyśla. Najważniejszą jednak i najlepszą gwarancją sukcesu, jakim jest skuteczna promocja Przemyśla – będziemy my, drodzy Państwo, mieszkańcy Przemyśla. Okażmy pomoc, życzliwość i uśmiech naszym gościom, zadbajmy o to, aby kibice z różnych stron świata powracając do swoich domów wywozili stąd jak najlepsze wspomnienia i przeświadczenie, że warto do naszego miasta powrócić.

Zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych z nas czas rozgrywek piłkarskich może się wiązać z wieloma uciążliwościami. Nad naszym i kibiców bezpieczeństwem będą czuwać Policja, Straż Miejska, a także funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Izby Celnej. EURO 2012 rozgrywane w Polsce i na Ukrainie może nieść ze sobą wiele niepożądanych wydarzeń, które organizatorzy starają się już teraz przewidzieć, także dzięki szybkiej i bliskiej współpracy m.in. samorządu ze służbami mundurowymi. Taka współpraca trwa już od wielu tygodni i będzie trwała przez cały turniej piłkarski. Chciałbym jednak zwrócić uwagę szczególnie na jedną z niedogodności, na którą musimy być przygotowani: niektóre mecze mistrzostw będą rozgrywane w godzinach wieczornych, a głośny doping i powroty kibicujących do domów z pewnością będą naruszać obowiązującą ciszę nocną. Wielkie, piłkarskie widowisko, jak wiadomo rządzi się swoimi prawami i wyzwala wiele emocji, które niesie ze sobą sportowa rywalizacja. Zwracam się do Państwa z prośbą o wyrozumiałość dla takich przypadków zwykłego naruszenia ciszy nocnej. Priorytetem służb czuwających nad bezpieczeństwem będzie szybkie reagowanie na ewentualne zgłoszenia o zagrożeniu zdrowia lub życia, a także dewastacji mienia.

Cieszę się, że także nasze Miasto będzie mogło uczestniczyć w tym wielkim sportowym widowisku, mając nadzieję, że przygotowania do Mistrzostw Europy w piłce nożnej, które poczynił samorząd spotkają się z Państwa akceptacją. Chciałbym, aby to był czas dobrej, ale i bezpiecznej zabawy dla nas wszystkich.

 

Prezydent Miasta
Robert Choma

JPGKonferencja prasowa Prezydenta Miasta i służb mundurowych. (499,82KB)

JPGKonferencja prasowa Prezydenta Miasta i służb mundurowych. (462,87KB)

JPGKonferencja prasowa Prezydenta Miasta i służb mundurowych. (442,72KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 04-06-2012 14:29
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:16