Wystawa „PaderArt” otwarta! Jerzy Buzek docenia współpracę partnerską między Przemyślem a Paderborn

W dniu 18 maja 2012  Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma uroczyście otworzył jedną z wystaw Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2012 pn. „PaderArt”, prezentującą twórczość 15 artystów z Paderborn.

W uroczystości wzięło udział kilku artystów z naszego niemieckiego miasta partnerskiego: Christina Strunz, Christine Steuernagel, Maria Modlmayr i Juan Zamalea oraz Manfred Schlaffer - przedstawiciel Wydziału Kultury UM w Paderborn. Prace swoje i twórców wraz z biografiami zaprezentował Wolfgang Brenner – kurator wystawy z Paderborn. Wystawę będzie można oglądać do 4 czerwca br. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Jest to już kolejna inicjatywa w ramach partnerstwa między naszymi miastami. O tym jak ważna i owocna jest współpraca między Przemyślem a Paderborn został również poinformowany Jerzy Buzek – były premier RP w latach 1997 – 2001 oraz do niedawna Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, z którym spotkał się Karl-Ernst Neumann – Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/ Przemyśl. W dniu 5 maja br. Jerzy Buzek odebrał w Paderborn europejską nagrodę „EMIL” (Europäischer Meilenstein für Innovation und Leistung), przyznaną za szczególne zasługi na rzecz przyjaźni polsko-niemieckiej oraz integrację Polski w UE. Podczas wręczania nagrody w Zamku Neuhaus w Paderborn Buzek m.in. powiedział: „jestem głęboko zaszczycony, że mogłem odebrać dziś europejską nagrodę EMIL w Paderborn - partnerskim mieście Przemyśla”.  Jerzy Buzek przebywał w Paderborn na zaproszenie długoletniego eurodeputowanego pana Elmara Brok (CDU), który w swoim czasie poparł wniosek przemyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w EU  dotyczący modernizacji oczyszczalni ścieków w Przemyślu.

Natomiast w Zamku w Krasiczynie, 19 maja br. dokonano uroczystego otwarcia wystawy głównej Triennale. Zebranych w imieniu ARP z Warszawy – właściciela Zamku powitał p. Bartłomiej Cielecki oraz Janusz Cywicki – Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, którzy byli głównymi organizatorami wystawy. Podczas otwarcia p. Jan Bartmiński - Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu przypomniał moment tworzenia tej prestiżowej imprezy jaką jest „Srebrny Czworokąt”. Natomiast p. Henryka Kaszycka-Paniw – Sekretarz Miasta wręczyła jednemu z laureatów Triennale – p. Volodymyrowi Stetsule Nagrodę Prezydenta Miasta Przemyśla.


opr. Wydział Kultury
 

JPGJerzy Buzek i Karl-Ernst Neumann (300,21KB)

JPGOtwarcie wystawy „PaderArt” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (270,34KB)

JPGArtyści z Paderborn - po lewej Juan Zamalea (274,04KB)

JPGArtyści z Paderborn (282,94KB)

JPGLaureat Nagrody Prezydenta Miasta Przemyśla Volodymyr Stetsula (463,25KB)

JPGOtwarcie wystawy głównej Triennale w Krasiczynie (477,20KB)

JPGOtwarcie wystawy głównej w ramach Triennale (233,14KB)

JPGChristina Strunz (396,13KB)

JPGManfred Schlaffer - przedstawiciel Wydziału Kultury UM w Paderborn (296,04KB)

JPGChristina Strunz, Maria Modlmayr i Juan Zamalea (243,80KB)

JPGChristine Steuernagel (585,82KB)

Opublikował(a):  Data publikacji: 24-05-2012 15:31 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 04-02-2013 11:13

Na skróty