20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

1. Przemyski Meeting Bluesowy

  1.  Przemyski Meeting Bluesowy wystartuje już 1 maja i trwać będzie 2 dni. Jak łatwo zauważyć, 1 i 2 maja 2012 roku muzycznie w Przemyślu należeć będzie do bluesa. Program zapowiada się imponująco. Odbędzie się sześć koncertów, warsztaty muzyczne, a niekwestionowaną gwiazdą tego wydarzenia będzie Leon Hendrix, młodszy (o sześć lat) brat legendarnego Jimiego Hendrixa. 
Z bluesa, najogólniej mówiąc wywodzą się wszystkie gatunki muzyki rozrywkowej. Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK dostrzegając w Przemyślu wielu sympatyków bluesa postanowiło zorganizować festiwal tego gatunku muzyki. Ideą organizatorów było to, żeby w dwa dni pokazać dwa jego różne odcienie. Pierwszy dzień, bliski bluesowi akustycznemu, dzień drugi to dzień elektryczny. Wraz z elektryfikacją instrumentów nastąpiła ekspansja bluesa elektrycznego i muzyki blues rockowej, której królem był i do dzisiaj jest Jimi Hendrix. Mamy nadzieję, że ta idea spotka się a aprobatą mieszkańców Przemyśla.
          Program przygotowany został przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK we współpracy ze znanym muzykiem Łukaszem Gorczycą, z którym od lat nasza instytucja realizuje ciekawe projekty muzyczne.

 

                
                                                                   
1 maja 2012 r. (wtorek)


- Beerband
Wielka miłość do bluesa przez lata towarzyszyła każdemu z członków zespołu. Nie mogąc oprzeć się tej miłości w 2005 roku powstał przemyski zespół „BeerBand”, którego założycielami byli m.in. Bogdan Wojciechowski (gitara) i Witold Morawski (wokal). Ta formacja od początku swojego istnienia skupiała wokół siebie miłośników tego gatunku muzyki. W obecnym składzie zespół gra od grudnia 2011 roku.
Skład zespołu: Witold Morawski – wokal, Monika Kuźma – harmonijka, Bogdan Wojciechowski – gitara, Dariusz Pizior – gitara, Andrzej Preis – bas, Marian Piotrowski – klawisze, Wojciech Korbas – perkusja.

- Los Agentos
Zespół plasuje się w obszarze world music z wyraźnymi śladami desert- bluesa, jazzu, ambientu, nu-bluesa, neopsychodelii i muzyki alternatywnej. Pod nazwą Los Agentos kryje się grupa muzyków kierowana przez lidera projektu Roberta „Los Agentos” Lenerta - kompozytora i autora tekstów znacznej części utworów. Nagrania formacji cyklicznie goszczą w wielu stacjach radiowych w tym w radiowej “Trójce”. Los Agentos jako jeden z nielicznych polskich wykonawców posiada dystrybucję ogólnoświatową swoich nagrań na mocy kontraktu z partnerem z USA!!!

- Dave Ellis Blues Band (Wielka Brytania)
Dave Ellis to charyzmatyczny gitarzysta, wokalista oraz kompozytor, od 22 lat obecny na brytyjskiej, europejskiej i amerykańskiej scenie bluesowej. Na gitarze zaczął grać w wieku 9 lat. Swój pierwszy koncert zagrał w 1983 roku, kiedy miał 17 lat. Od tego czasu prowadzi swój własny zespół, gra koncerty solowe, a także w duecie z wirtuozem gitarowej techniki „slide". Nagrał jedenaście albumów solowych. Każdy z nich był entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność i krytyków. Jego nowe koncerty po Polsce to dwuczęściowy spektakl. Pierwsza część akustyczna, druga z elektrycznym zespołem, w skład którego wchodzą polscy muzycy Łukasz Gorczyca  (gitara basowa) i Tomasz Dominik (perkusja). Dave w Przemyślu wykona najnowszy swój program przygotowany specjalnie na tę okazję.2 maja 2012 r. (środa)

- Outsider Blues
Zespół „Outsider Blues” powstał na przełomie lutego i marca 2001 roku w Przeworsku. Pomysłodawcami i założycielami byli Jacek Szpytma i Wacław Tworzydło. Zamierzeniem grupy było granie muzyki bluesowej pochodzącej z różnych stylów i od wielu wykonawców tego gatunku muzyki. Zespół wzoruje się na takich wykonawcach jak: Tadeusz Nalepa, Muddy Waters, James Cotton, Stevie Ray Voughan, B.B. King. Do osiągnięć Outsider Blues można niewątpliwie zaliczyć udział w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach bluesowych na terenie kraju i Europy, gdzie w kilku z nich zespół otrzymał wyróżnienia, nagrody główne oraz Grand Prix.

- Śląska Grupa Bluesowa
Jan „Kyks” Skrzek (śpiew, fortepian, harp.), Leszek Winder (gitara), Michał „Gier” Giercuszkiewicz (perkusja), Mirosław Rzepa (gitara basowa, gitary), Agnieszka Łapka (śpiew), to czołowe postacie polskiej sceny bluesowej i rockowej. Każdy  z nich jest cząstką historii polskiej i śląskiej muzyki. Nazwiska każdego z nich bez trudu znaleźć można w we wszystkich encyklopediach muzycznych. By zrozumieć kim są wystarczy wymienić tylko nazwy grup czy nazwiska muzyków, z którymi grali i nagrywali: SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Apogeum, czy Józef Skrzek, Tadeusz Nalepa, Ireneusz Dudek, Ryszard Skibiński, Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys, Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek. 

- Leon Hendrix Band ( USA, Polska)
GWIAZDA FESTIWALU .Leon Hendrix urodził się 13 stycznia 1948 r. Jest młodszym bratem legendarnego Jimiego Hendrixa. Autor utworów i gitarzysta, brał udział w wielu projektach muzycznych, z których najważniejszym był Hendrix Band. Jego vocal  i styl gry na gitarze decyduje o brzmieniu zespołu. „The Leon Hendrix Band” wydał w 2006 r. album Keeper of the Flame. Leon koncertował przez ostatnich kilka lat  z zespołem The Magic Carpet Ride grając wiele koncertów. Po raz pierwszy w Polsce w repertuarze brata i swoim. Wspaniały gitarzysta i wokalista. Gwarantowane niepowtarzalne widowisko muzyczne! Leon Hendrix wystąpi z zespołem w składzie: Chaz dePaolo - gitara., vocal - USA, Łukasz Gorczyca – gitara basowa, Tomasz Dominik – perkusja.

 

JPGNULL

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 20-04-2012 15:17
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:13