12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Przemyskich

W naszej placówce prowadzimy liczne akcje charytatywne, które organizują: Grupa Wolontariat, Szkole Koło Caritas, Samorząd Uczniowski, pedagog i psycholog.

Od roku 2001 działa Szkolne Koło Caritas, które realizowało szereg zadań.
Każdego roku organizowało i prowadziło zbiórkę maskotek, książek, zabawek, gier planszowych, puzzli i pomocy szkolnych; zebrane dary zostały przekazane do Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 9 w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu, Publicznego Przedszkola w Babicach, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Przemyślu oraz do Domu Dziecka przy ul. Leszczyńskiego w Przemyślu.
W roku 2005 w ramach akcji charytatywnej zorganizowało i przeprowadziło kwestę wśród rodziców gimnazjalistów na rzecz chorej uczennicy gimnazjum. W roku 2007 Koło zorganizowało zbiórkę pieniędzy na zakupu aparatu słuchowego dla uczennicy Liceum Ogólnokształcącego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 3 w Przemyślu, a w styczniu 2010 r., podobnie dla innego ucznia.
W grudniu 2005 r. organizowano zbiórkę słodyczy, z których członkowie Koła przygotowali i przekazali paczki „Mikołajkowe” dla dzieci z Domu Dziecka „Nasza Chata” w Przemyślu oraz dla chorych dzieci Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 9 w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu.
W okresie świąt wielkanocnych Koło przeprowadziło „Wielkanocną zbiórkę darów” dla najuboższych, które zostały przekazane Zgromadzeniu Sióstr Felicjanek, prowadzącym kuchnię i wspomagającym osoby będące w trudnej sytuacji materialnej, zamieszkujące na terenie miasta Przemyśla. W maju i czerwcu 2010 została zorganizowana zbiórka produktów żywnościowych oraz środków czystości dla ludzi poszkodowanych w powodzi.

Grupa teatralno-charytatywna „Przystań” działa od roku szkolnego 2006/2007; jej członkowie realizowali następujące działania: udział w cotygodniowych spotkaniach z dziećmi chorymi na autyzm w charakterze wolontariusza w projekcie „Zajęcia terapeutyczno-edukacyjne dla dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami w rozwoju” organizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem.  
W dniu 1 listopada wolontariusze brali udział w kweście przy Cmentarzu Głównym; zebrane fundusze zostały przeznaczone dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta.
Wolontariusze uczestniczyli także w balu karnawałowym w Żurawicy dla osób niepełnosprawnych.

Grupa Wolontariat powstała w roku 2006. Prowadzi liczne akcje, np. zbiórkę zniczy w ramach akcji „Światełko dla Łyczakowa”, akcję „Dla Ciebie kremówka, dla psiaka złotówka” – zbiórkę pieniędzy na karmę dla zwierząt w lecznicy dr. Fedaczyńskiego. Co roku przeprowadzana jest akcja z okazji Dnia Dziecka, w czasie której szkolny wolontariat zbiera maskotki dla dzieci z domów dziecka; ponadto uczniowie są często odpowiedzialni za przygotowania do szkolnych uroczystości.
Poza stałymi akcjami Grupa angażuje się również w działania charytatywne innych, choćby w akcję „Tęczowy Szpital”, zorganizowaną przez Fundację Życia Podkarpackiego – zbiórkę pieniędzy na odmalowanie w kolorowych barwach Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu.
W roku 2011 szkoła przeprowadziła  zbiórkę nakrętek dla Fundacji „Jerzyk”, na wózek dla nieuleczalnie chorego Mateusza.

Pedagog Danuta Żelazko prowadzi systematycznie akcję na rzecz fundacji „Dziewczynka z Zapałkami”, w czasie której wolontariusze pomagając pakować zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych, zbierają środki, które fundacja przeznacza dla dzieci najuboższych rodzin.
Pani Joanna Ner-Marciniak, nauczyciel wychowania fizycznego, włącza się w akcję „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”.    
Samorząd Uczniowski prowadzi zbiórki karmy na rzecz schroniska dla zwierząt w Orzechowcach.

Działalność uczniów jest nagradzana, typują ich do Samorządowego Konkursu Ośmiu Wspaniałych, a najaktywniejsi corocznie są nagradzani tytułem laureata.  

Kontakt:

Gimnazjum Nr 1, ul. 3 Maja 38, Przemyśl
tel. 16 670-73-15; e-mail: gim1@um.przemysl.pl; www.gim1przemysl.edu.pl

Opublikował:  | Data publikacji: 22-03-2012 12:53
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 05-04-2012 14:26