II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego
Sprawozdanie z działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza przy II Liceum Ogólnokształcącym im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu.
Opiekun Bogusława Haśkiewicz we współpracy ze szkolnym pedagogiem Grażyną Sadowską.
- Zorganizowaliśmy zabawę choinkową dla niepełnosprawnych przedszkolaków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przemyślu. Służyliśmy pomocą na Międzyszkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek oraz Scenicznej Twórczości Bożonarodzeniowej. Pomagaliśmy także w organizacji pikniku integracyjnego „Przemyśl-bezpieczne miasto” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Basztowej.
- Wolontariusze brali udział w jasełkach organizowanych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1. Część z nich włączyła się w program artystyczny, inni pomagali przy zmianie kostiumów i sprzątaniu.
- Od lat współpracujemy z Towarzystwem Walki z Kalectwem w Korytnikach. Uczestnicy WTZ odwiedzają naszą szkołę przed każdymi świętami, organizując kiermasz własnych wyrobów; zebrane fundusze przekazywane są na rzecz Towarzystwa. Przed Świętami Bożego Narodzenia jesteśmy zapraszani do Ośrodka w Korytnikach na wspólne kolędowanie i opłatek. Uczestnicy Warsztatów włączyli się w naszą akcję pomocy na rzecz odbudowy Szkoły w Laskach.
- W roku szkolnym 2009/2010 i 2010/2011 wolontariusze udzielali korepetycji dzieciom z rodzin zastępczych. Dzieci były kierowane do nas przez pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- W celu sprawdzenia efektów pracy wolontarystycznej braliśmy udział w Samorządowych Konkursach „Ośmiu wspaniałych”. Praca wolontariuszy zaowocowała w 2010 r., ponieważ laureatem XVI edycji konkursu został uczeń klasy III c Wojtek Żero, a dwóch następnych uplasowało się na najwyższych pozycjach w Przemyślu. W 2011 r. dwoje naszych przedstawicieli zostało laureatami XVII edycji konkursu w Przemyślu.
- Corocznie podejmujemy akcję krwiodawstwa. Wolontariusze pilotują ją, uczulają społeczność uczniowską na potrzebę służenia innym, agitują również do podejmowania decyzji o ewentualnej transplantacji narządów. Wielu z nich posiada certyfikat ratownika PCK, uzyskany na pozaszkolnych kursach. W roku 2010 podjęliśmy akcję mającą na celu rozpoczęcie badań pod kątem dawstwa szpiku.
- Corocznie organizujemy obchody Dnia Wolontariusza, koordynując pracę uczniów zajmujących się i będących pasjonatami działalności wolontarystycznej. Uczniowie przygotowują ciasto, z którego dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na pomoc dla Schroniska w Orzechowcach. Jesienią każdego roku prowadzimy zbiórkę karmy, misek, kocy dla zwierzaków.
- Corocznie w szkole prowadzona jest akcja „Góra Grosza”, przebiegająca pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Fundusze zebrane w jej ramach wspomagają Domy Dziecka i rodziny zastępcze.
- W imieniu Fundacji Życia Podkarpackiego „Podaruj Dzieciom Radość” organizujemy kwesty na rzecz potrzebujących wsparcia finansowego dzieci – kosztowne operacje. W roku 2010 akcję prowadzono na rzecz Maksa i Julki.
- Współorganizowaliśmy charytatywny turniej siatkówki. Zgromadzone środki zostały przekazane na rzecz Domu Dziecka „Nasza Chata”.
- W roku 2010 powstał Szkolny Klub Wolontariusza. Opracowaliśmy regulamin Klubu, wyłoniliśmy liderów. Przeprowadziliśmy konkurs na logo wolontariatu. Pozyskaliśmy środki na zakup materiałów na odnowienie sali, w której mieści się Klub. Pozyskaliśmy sponsorów, darczyńców materiałów papierniczych, fotografów, którzy bezpłatnie wywołują odbitki z naszych akcji. Udało się znaleźć sponsora na zakup koszulek z logo wolontariatu, które posiadają wszyscy członkowie klubu.
- Włączamy się w organizację Dnia Otwartego i pikniku szkolnego. Wolontariusze przygotowują prezentację dotychczasowej działalności, gazetki informujące o dokonaniach oraz informacje o pracy wolontariatu w szkole. Na pikniki zapraszamy dzieci z rodzin zastępczych, dla których wolontariusze organizują konkursy, zabawy ruchowe i sportowe.
- Udało nam się także pozyskać fundusze na zakup klatek dla zwierząt z Kliniki Zwierząt Chronionych dr. Fedaczyńskiego. Wolontariusze systematycznie odwiedzają chore zwierzaki, pomagają w opiece nad nimi.
- Od grudnia 2009 r. prowadzimy akcję „Szlachetna Paczka”. Szkoła uzyskała certyfikat „Szlachetnej Paczki”, ponieważ koordynuje akcję na terenie Przemyśla.
- W maju 2010 r. przeprowadziliśmy kwestę na rzecz powodzian. Dokonaliśmy zbiórki pieniężnej oraz zgromadzliśmy trwałą żywność i środki czystości, które zostały przekazane Caritas w Przemyślu. Włączyliśmy się w pomoc rzeczową dla młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Tarnowie, dotkniętej skutkami powodzi.
- Uczniowie pomagali w organizacji Wigilii dla ubogich organizowanej przez Caritas.
- Corocznie uczniowie kwestują na cmentarzach przemyskich. W roku 2010 podjęli się opieki nad grobem matki prof. Z. Brzezińskiego.
- Wolontariusze brali udział w kwestach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – 40 uczniów intensywnie pracowało przez cały dzień kwesty.
- Zaangażowaliśmy się w pracę Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Efektem współpracy było uczestnictwo w szkoleniach i uzyskanie zaświadczeń do pracy z dziećmi dotkniętymi chorobą i przebywającymi w hospicjum.
- Uczniowie pomagali w przygotowaniu świetlicy na oddziale Pediatrycznym Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu. Przynajmniej raz w tygodniu zajmujemy się małymi pacjentami tego oddziału.
- Pomagaliśmy także Fundacji „Jerzyk”, która prowadziła zbiórkę darów na rzecz małych pacjentów. Zdeklarowaliśmy się na prowadzenie zbiórek umożliwiających zakup respiratora oraz innych przyrządów ułatwiających diagnozę dzieci.
- Uczniowie udzielają korepetycji dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Kapitulnej.
- Włączyliśmy się także w akcje ekologiczne.
- Udało nam się także włączyć w prace tegorocznej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Nasi przedstawiciele uczestniczyli w konkursie, zorganizowali debatę na temat wolontariatu, a jej efekty przedstawili w Warszawie jako jedyni delegaci powiatu przemyskiego.
- Wiosną włączyliśmy się w organizację Targów Edukacyjnych. Wolontariusze przygotowali własnoręcznie upominki dla kandydatów na uczniów szkoły, co wpłynęło na duże zainteresowanie naszą placówką.
- W roku szkolnym 2011/2012 zaangażowaliśmy się w przedsięwzięcia planowane przez Przemyski Caritas: korepetycje w świetlicy Caritas, organizację zbiórki żywności dla potrzebujących.
- W porozumieniu z PCK pomagamy niewidomej osobie.
Kontakt:
II Liceum Ogólnokształcące im. prof. Kazimierza Morawskiego, ul. Bp. J. Glazera 44, Przemyśl
tel. 16 679-96-75; e-mail: sekr2lo@poczta.onet.pl; http://lo2przemysl.edu.pl
Modyfikował: | Data modyfikacji: 06-04-2012 09:07