32.8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

IV Wojewódzka Spartakiada Niewidomych o "Puchar Podkarpacia" - relacja

W Przemyślu odbyła się IV Wojewódzkiej Spartakiady Niewidomych o „Puchar Podkarpacia”

W dniach 15-18.03.2012 r. w Przemyślu odbyła się IV Wojewódzka Spartakiada Niewidomych o „Puchar Podkarpacia”. Honorowy patronat nad imprezą przyjęli Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Mirosław Karapyta i Prezydent Miasta Przemyśla Pan Robert Choma. W ramach przeprowadzonej Spartakiady odbyły się 5 turniejów w: szachach, warcabach stupolowych, strzelectwie laserowym, strzelectwie pneumatycznym i kręglach – bowlingu.

Celem turniejów było: popularyzacja dyscyplin sportowych dostępnych dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, podniesienie wiedzy w tych dyscyplinach, wyłonienie reprezentacji Podkarpacia na Mistrzostwa Polski w rozgrywanych w ramach turniejów dyscyplinach, rehabilitacja społeczna niewidomych oraz przekazanie poprzez media społeczeństwu, że osoby niewidome jeżeli udzieli im się wsparcia i odpowiednio doposaży w sprzęt specjalistyczny mogą również realizować swoje aspiracje życiowe w sporcie.

Spartakiada została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Gminę Miejską Przemyśl i Przemyski Klub „Podkarpacie”. Wzięło w niej udział 66 uczestników z terenu województwa podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego.

Spartakiadę w dniu 15.03.2012 r. otworzył Prezes Przemyskiego Klubu Stanisław Sęk. Na wstępie odczytał przesłane listy do uczestników Spartakiady od Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Mirosława Karapyty i Prezydenta Miasta Przemyśla Pana Roberta Chomy.. W dniach 15.03-17.03.2012 r. zostały przeprowadzone poszczególne turnieje.

Uroczyste zakończenie Spartakiady odbyło się w dniu 17 marca 2012 r. w Przemyskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 30 i wzięli w nim udział zaproszeni goście:

Pan Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla.

Pan Zbigniew Rużycki – Naczelnik Wydziału Sportu Urzędu Miasta Przemyśla

Pan Tomasz Schabowski – Radny Miasta Przemyśla

W czasie uroczystego zakończenia Pan Robert Choma, został uhonorowany przez środowisko podkarpackich niewidomych statuetką „Pomocnej Dłoni” za wkład w rozwój sportu osób niewidomych i słabowidzących na Podkarpaciu.

Sędziowie poszczególnych Turniejów przedstawili wyniki (6 pierwszych miejsc z poszczególnych turniejów poniżej). Zwycięzcy poszczególnych turniejów otrzymali „Puchary Podkarpacia”. Pan Zbigniew Rużycki podsumowując imprezę podkreślił jej ważność nie tylko w sporcie ale i w rehabilitacji  osób z dysfunkcją wzroku. Życzył wyłonionym reprezentantom Województwa Podkarpackiego w tym również Przemyśla,  jak najwięcej miejsc medalowych na Mistrzostwach Polski. Na zakończenie Prezes Przemyskiego Klubu Pan Stanisław Sęk podziękował zawodnikom za liczny udział w Spartakiadzie, wolontariuszom, sędziom i obsłudze za sprawne przeprowadzenie turnieji a personelowi Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za staropolską gościnność. 

 

Wyniki wg poszczególnych turniejów (pięć pierwszych miejsc)

Szachy
1. Krynicki Henryk – 6,5 pkt.
2. Pawliczek Stefan – 5,5 pkt.
3. Ptasznik Antoni – 4,5 pkt.
4. Kubas Paweł – 4,5 pkt.
5. Szczurek Antoni – 4,0 pkt.
6. Król Mariusz – 4,0 pkt.

Warcaby stupolowe
1. Walat Ryszard – 12 pkt.

2. Mazur Stanisław – 11 pkt.
3. Sitarz Zenon – 10 pkt.
4. Niemczak Tadeusz – 9 pkt.
5. Milewski Kazimierz – 9 pkt.
6. Jagieła Andrzej – 9 pkt.

Bowling
1. Matuszek Zbigniew – 881 pkt.
2. Paszyna Krzysztof – 849 pkt.
3. Foryś Bogusz – 833 pkt.
4. Łaba Jerzy – 733 pkt.
5. Mądro Dariusz – 729 pkt.
6. Dąbrowski Henryk – 728 pkt.

Strzelectwo laserowe
Karabin - kobiety
1. Kielar Magdalena – 289,3 pkt.
2. Jarosz Marta – 289,2 pkt.
3. Sołek Barbara – 251,7 pkt.
4. Musiałek Małgorzata – 245,2 pkt.
5. Chraścina Beata – 243,0 pkt.
6. Myśliwiec Krystyna – 211,6 pkt.

Karabin – mężczyźni
1. Kielar Adam – 298,4 pkt.
2. Paszyna Krzysztof -297,1 pkt.
3. Domin Lesław – 288,0 pkt.
4. Maraj Józef -  280,9 pkt.
5. Dąbrowski Henryk – 265,4 pkt.
6. Gilewski Eugeniusz – 235,6 pkt.

Pistolet – kobiety
1. Myśliwiec Krystyna – 218,3 pkt.
2. Musiałek Małgorzata – 216,9 pkt.
3. Jarosz Marta – 213,9 pkt.
4. Chraścina Beata – 202,6 pkt.
5. Kielar Magdalena – 169,8 pkt.
6. Sołek Barbara – 162,6

Pistolet – mężczyźni
1. Kielar Adam – 288,1 pkt.
2. Paszyna Krzysztof – 282,0 pkt.
3. Domin Lesław – 249,8 pkt.
4. Gilewski Eugeniusz – 224,8 pkt.
5. Dąbrowski Henryk – 203,7 pkt.
6. Nowak Czesław – 157,2

Dwubój – kobiety
1. Jarosz Marta – 503,1 pkt.
2. Musiałek Małgorzata – 462,1 pkt.
3. Kielar Magdalena – 459,1 pkt.
4. Chraścina Beata – 445,6 pkt.
5. Myśliwiec Krystyna – 429,9 pkt.
6. Sołek Barbara – 414,3

Dwubój – mężczyźni
1. Kielar Adam – 586,5 pkt.
2. Paszyna Krzysztof – 579,1 pkt.
3. Domin Lesław – 537,8 pkt.
4. Dąbrowski Henryk – 469,1 pkt.
5. Gilewski Eugeniusz – 460,4 pkt.
6. Maraj Józef – 415,3 pkt.

Strzelectwo pneumatyczne
Kobiety

1. Musiałek Małgorzata – 356 pkt.
2. Myśliwiec Krystyna – 326 pkt.
3. Jarosz Marta - 311 pkt.
4. Chraścina Beata – 301 pkt.
5. Kielar Magdalena – 287 pkt.
6. Wadas Maria – 148 pkt.

Mężczyźni
1. Kielar Adam - 579 pkt.
2. Paszyna Krzysztof - 565 pkt.
3. Mądro Dariusz – 551 pkt.
4. Domin Lesław – 497 pkt.
5. Maraj Józef – 472 pkt.
6. Nowak Czesław – 470 pkt.


Opracował: Piotr Sęk