10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

TPD „Przystań” w MORS-ie „U SIEMACHY”

Tegoroczne ferie, młodzież ze świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Przystań” w Przemyślu, rozpoczęła  od kilkudniowego pobytu w krakowskiej placówce sportowo - wychowawczej. Od 27 do 30 stycznia gościli oni w Młodzieżowym Ośrodku  Rozwoju Społecznego „U Siemachy” – w specjalistycznej placówce wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży,  w Centrum Rozwoju Com - Com Zone, usytuowanym w Nowej Hucie. Jest to jedna z placówek Stowarzyszenia Siemachy prowadzonego przez ks. Andrzeja Augustyńskiego – organizacji świadczącej systemową pomoc dzieciom i młodzieży w zakresie edukacji, wychowania, terapii i rozwoju fizycznego w skali całego kraju.

W ciągu czterech dni, dzięki uprzejmości dyrektor MORSU – pani Małgorzaty Kaczmarczyk, i kadry wychowawczej, młodzi mogli zobaczyć, jak działa ośrodek, poznali jego cele i zadania oraz sposoby ich realizacji, zaznajomili się z pracowniami warsztatowymi i psychoedukacyjnymi oraz wzięli udział wraz z „siemachowcami” w zajęciach min. edukacyjnych, plastycznych, muzycznych, multimedialnych, filmowych, dziennikarskich, informatycznych i z graffiti.

Centrum Com – Com Zone, to placówka sportowo – wychowawcza, obejmująca obiekt o powierzchni 6 tys. m2, złożony, prócz pomieszczeń świetlicowych, także z pływalni, hali sportowej, trzech sal treningowych i  znakomicie wyposażonej siłowni, więc młodzież po zajęciach warsztatowych, bardzo aktywnie spędzała swój czas, mogąc doświadczyć unikalnego połączenia wychowania, sportu i terapii, co stwarza warunki integralnego rozwoju dzieci i młodzieży. Już w pierwszym dniu pobytu drużyna piłkarska TPD „Przystań” pokazała swoją dobrą formę, wygrywając mecz piłki nożnej z reprezentacją MORS  „ U SIEMACHY”.

W programie zajęć pobytu w MORSIE nie brakło także wielu atrakcji tj. wyjazdu do Parku Wodnego, na lodowisko „Cracovia”, wyjścia do kina 3-D czy spaceru po Krakowie – wszak jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Pomimo mrozu, godzinami spacerowano po Starym Mieście, zagłębiając się w atmosferę wiekowych kamienic, pięknych kościołów, wybrukowanych kocimi łbami ulic i placów. Młodzi zobaczyli Kościół Mariacki, Sukiennice, byli na Franciszkańskiej 2 pod słynnym Oknem Papieskim, zwiedzili Wawel, a tam min. Kaplicę Zygmuntowską; byli przy grobie Marii i Lecha Kaczyńskich, w krypcie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod Smoczą Jamą. Wybrano się także do niedalekich Łagiewnik, by tam modlić się oraz zwiedzić Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Dziś, nasza młodzież z „Przystani”, zapytana o tych kilka dni ferii spędzonych w MORSIE, opowiada o nich kilkoma wyrazami: WSPARCIE, KOMUNIKACJA, WSPÓŁZAWODNICTWO, KOMFORT, KOMPETENCJA I SPOŁECZNOŚĆ. Każde z tych pojęć zawsze zawierało dla nich ładunek pozytywnej treści, ale po spotkaniu z „siemachowcami’ wiedzą więcej - dopiero połączenie ich w jedną całość tworzy zupełnie nową jakość. Przekonali się, że aktywność jest lepsza od bezczynności, że każdy ma prawo do zmiany świata. Doświadczyli także tego, że świata nie zmieni się w pojedynkę. Potrzebują, aby inni stali się ich partnerami w działaniu. Zrozumieli, jak więc bardzo liczą się umiejętności, sprawności i wiedza, i że warto je zdobywać, bo sukces ma smak przygody, nadaje sens naszym codziennym staraniom, a do tego osiągany z innymi smakuje podwójnie! Teraz chcą, aby nasza świetlica - TPD „Przystań” - była  przestrzenią, w której te wartości będzą będą rozwijane w sposób konsekwentny, bo tylko wtedy będzie przestrzenią fantazji, odważnych pomysłów i wyrażania siebie, miejscem, w którym można się zrelaksować oraz spokojnie wyrażać swoje myśli i emocje, stanie się pracownią  kreatywności, w której odbywać się będą warsztaty rozwijające pasję i umożliwiające nabywanie nowych umiejętności.      

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować z tego miejsca dyrektorowi MORS „U SIEMACHY”- pani Małgorzacie Kaczmarczyk, za zaproszenie, udostepnienie nam pomieszczeń i stałe czuwanie nad tym, by nam niczego nie brakło, oraz całemu gronu pedagogicznemu za serdeczność i ofiarność, mając nadzieję, że przyjaźń naszych dwóch świetlic zaowocuje w przyszłości wieloma wspólnymi inicjatywami. 

Dziękujemy także wszystkim dobroczyńcom i ofiarodawcom, dzięki którym nasz pobyt w MORSIE był możliwy, a byli to:
Mariusz Franków – Firma „Eurobus”,
Robert Żero – Firma „Auto Fan”,
Bartłomiej Marczyk,
Tomasz Schabowski  - Radny Miasta Przemyśla,
Alicja i Jacek Harłacz,
Poseł na Sejm RP Piotr Tomański oraz członkowie Platformy Obywatelskiej z Miasta i Powiatu Przemyśl
Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego.
.
 
  

JPGNULL (125,29KB)

JPGNULL (95,48KB)

JPGNULL (130,33KB)

JPGNULL (87,13KB)

JPGNULL (95,21KB)

JPGNULL (96,63KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 02-03-2012 10:12
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 30-05-2014 13:43