20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Muzyka świata”

Koncert pt. „Muzyka świata” w wyk. duetu „Do it” w składzie: Jorgos Skolias i Bronisław Duży, 

miejsce: Piwnica Artystyczna "Pod Niedźwiadkiem"

termin: 16 lutego, godz.19:00 (bilety - 20 zł, Biuro Klubu "Niedźwiadek" i sklep "Musicland")

 

Stylu zespołu „Do it” nie da się zakwalifikować do konkretnej kategorii muzycznej. Jest syntezą różnych gatunków muzycznych, w których najważniejsza jest inspiracja folklorem, jej różnorodną rytmiką i kolorytem. W muzyce duetu znajdujemy nastrój bluesa, balladową narrację, wokalną, soulową ekspresję, podpartą rytmiczną pulsacją puzonu. Najnowszy projekt duetu Jorgos Skolias - Bronisław Duży zawiera zupełnie nieprawdopodobną muzykę. Trudno tu mówić o konkretnej stylistyce, odniesieniach gatunkowych czy konkretnym muzycznym profilu. Słowem pełna otwartość tak formalna, jak i koncepcyjna, żadnych ograniczeń, pełna spontaniczność i swobodna improwizacja.


Jorgos Skolias to najoryginalniejszy polski wokalista, znany ze stosowania wypracowanej przez siebie techniki, śpiewania wielogłosowego. Profesjonalną działalność muzyczną rozpoczął w latach 70 - tych. Współpracował z rockowymi i jazzowymi zespołami z Wrocławia "Hej", "Nurt", "Spisek 6". W latach 80 - tych rozpoczął współpracę z zespołem "Krzak" wynikiem czego powstała płyta "Krzaki". Następnie współpracował z zespołem "Tie Break", "Basspace", z którym nagrał 3 płyty. Inne zespoły, z którymi śpiewał oraz dokonywał nagrań płytowych to: "Free Cooperatiom, "Green Revolution", "Ossian", Young Power", "Pick up". Zawiązał akustyczne przedsięwzięcie o nazwie "Zulu”, czyli współpracę z muzykami grającymi na instrumentach akustycznych. W 2000 r. koncertował z greckim kwartetem „Theatro”, z Anthymosem Apostolisem na gitarze. Z koncertów w Krakowie ukazała się płyta. W maju 2001 r. zaproszony przez Zbigniewa Namysłowskiego śpiewał w trio: Z. Namysłowski, C. Paciorek, J. Skolias.


Bronisław Duży - absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie puzonu. Instrumentalista, aranżer, kompozytor, na scenie jazzowej od lat 80-tych, uhonorowany stypendium im. K. Komedy. Od 1987 r. znajduje się na szczycie organizowanej przez "Jazz Forum" ankiety "Jazz Top” w kategorii puzonu. Współpracował z następującymi zespołami: "Sesja 80", "Free Cooperation", "Pick up", "Twinkle Brothers" "Irek Dudek - Blues Band i Symfonic Blues", "Young Power", "Priest and Big Cork", a także z Jorgosem  Skoliasem i Bogdanem Preczem.         

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 14-02-2012 15:36
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:13