1.5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Na nieludzką ziemię..."

Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Urząd Miejski w Przemyślu, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "X D.O.K." byli organizatorami odbywających się w dniu 12 lutego w Przemyślu obchodów 72. rocznicy deportacji na Sybir.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele Świętej Trójcy, po której delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową Sybiraków znajdującą się w murze kościoła. Po modlitwie za tych, którzy zostali na zawsze w śniegach Syberii oraz za tych, którym szczęśliwie udało się wrócić do Polski, wręczono odznaczenia nadane przez Zarząd Główny Związku Sybiraków. Odznakę Honorową Sybiraka otrzymali Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma oraz Sekretarz Miasta Henryka Kaszycka - Paniw. 

Dalsza część rocznicowego spotkania miała miejsce przy rampie kolejowej na Bakończycach, skąd 10 lutego 1940 roku wyruszyły pierwsze transporty na "Nieludzką Ziemię". Jak co roku od kilku lat zapłonęły tam znicze układające się w datę tego wydarzenia - kolejne zapaliło wielu mieszkańców Przemyśla.

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

JPGNULL

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl