13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uczciliśmy imieniny wieszcza

W przeddzień imienin wieszcza Adama Mickiewicza w piątek 23 grudnia br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla, Jego Zastępcy oraz Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej uczcili pamięć jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Podczas składania kwiatów obecny był również Pan Andrzej Buczek Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Złożyli oni okolicznościową wiązankę przy pomniku mieszczącym się przy przemyskim Rynku. W ubiegłym roku monument został poddany restauracji po zniszczeniach jakie dokonała na nim  jedna z sierpniowych burz.
Pomnik upamiętniający Adama Mickiewicza stoi w tym miejscu od 1898 roku. Jego fundatorami byli Mieszkańcy Miasta, którzy chcieli w ten sposób upamiętnić sprowadzenie ciała poety na Wawel w roku 1890. Autorem był rzeźbiarz Tomasz Dykas. Całość pomnika wykonana została z piaskowca. W roku 1958 z okazji 1000-lecia Przemyśla odnowiono pomniki usytuowane w Rynku Starego Miasta zarówno, Adama Mickiewicza jak i Jana III Sobieskiego. W roku 2004 po raz kolejny dokonano ponownej konserwacji obu pomników polegającej w głównej mierze na usunięciu zabrudzeń z piaskowca (w tym napisów wykonanych trudnymi do usunięcia pisakami) i wzmocnieniu struktury.
 

JPGW przeddzień imienin wieszcza Adama Mickiewicza w piątek 23 grudnia br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla, Jego Zastępcy oraz Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej uczcili pamięć jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Podczas składania kwiatów obecny był również Pan Andrzej Buczek Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Złożyli oni okolicznościową wiązankę przy pomniku mieszczącym się przy przemyskim Rynku. (348,08KB)

JPGW przeddzień imienin wieszcza Adama Mickiewicza w piątek 23 grudnia br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla, Jego Zastępcy oraz Jan Bartmiński Przewodniczący Rady Miejskiej uczcili pamięć jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Podczas składania kwiatów obecny był również Pan Andrzej Buczek Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Złożyli oni okolicznościową wiązankę przy pomniku mieszczącym się przy przemyskim Rynku. (350,25KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 27-12-2011 09:53
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:02