10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Idą Święta...

Święta tuż, tuż, a wraz z nimi wszystko to, co sprawia, że są jedyne wyjątkowe i tak lubiane. Nie ma prawdziwego Bożego Narodzenia bez szopki i kolęd. W Przemyślu po raz trzeci już Franciszkanie przy swoim kościele organizują „żywą szopkę”. Będzie można ją oglądać w Noc Wigilijną od 22.00 do 24.00, a w obydwa dni świąteczne od 11.00 do 18.30.

 

Od kilku dni tradycyjna szopka stoi również na przemyskim Rynku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania tego miejsca. Szczególną atrakcję zapowiadamy na Drugi Dzień Świąt. W poniedziałek o godzinie 16.00 grupa przemyskich kolędników będzie przy szopce śpiewać kolędy. Wszystkich chętnych zachęcamy do włączenia się we wspólne kolędowanie.

 

Szopki są wpisane w tradycję franciszkańską. W 1223 roku, na trzy lata przed swoją śmiercią, św. Franciszek z Asyżu celebrował Boże Narodzenie w Greccio. Pięć lat później, Tomasz z Celano, pierwszy biograf św. Franciszka, opisuje to wydarzenie w następujący sposób:
"Nastał dzień radości, nadszedł czas wesela. Z wielu miejscowości zwołano braci. Mężczyźni przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświetliła niegdyś wszystkie dnie i lata. Wreszcie przybył święty Boży i znalazłszy wszystko przygotowane, ujrzał i ucieszył się. Mianowicie nagotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę, i tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem.
Noc stała się widna jak dzień, rozkoszna dla ludzi i zwierząt. Przybyły rzesze ludzi, ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy. Głosy rozchodziły się po lesie, a skały odpowiadały echem na radosne okrzyki. Bracia spieszyli, oddając Panu należne chwalby, a cała noc rozbrzmiewała okrzykami wesela. Święty Boży stał przed żłóbkiem, pełen westchnień, przejęty czcią i ogarnięty przedziwną radością. Ponad żłóbkiem kapłan odprawiał uroczystą Mszę świętą, doznając nowej pociechy.”

 

opr. Wydział Kultury UM

JPGŻywa szopka na Franciszkańskiej (427,48KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 21-12-2011 15:14
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:04