14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Medale zawodników z Przemyśla wywalczone podczas X Mistrzostw Polski Sportowego JIUJUTSU

X MISTRZOSTWA POLSKI SPORTOWEGO JIUJUTSU

W imprezie zorganizowanej pod auspicjami Polskiej Organizacji Jiujutsu udział wzięło blisko stu sportowców z Kobyłki, Jaworzna, Nowego Brzeska, Bytomia, Libiąża, Piastowa, Chrzanowa, Szczytna, Wrocławia, Przemyśla, Łodzi, Mikołajek i kilku innych miejscowości. Gospodarzem zawodów był UKS Chrzanowska Akademia Jiujutsu, którego liderem jest mistrz Maciej Chabinka (1. Dan POJ). Funkcję sędziego głównego mistrzostw pełnił Marcin Kędzierski z Łodzi.

W konkurencji walki sportowej Jiujutsu, podczas której dopuszcza się stosowanie uderzeń, kopnięć, rzutów, dźwigni i duszeń, dwa pierwsze miejsca na podium wywalczyli zawodnicy z Przemyśla - Marcin Nadolski i Paweł Leszków. Brązowy medal przypadł Saidowi Elderbiev z Czeczeni, reprezentującemu klub MMA Jiu-Jitsu z Kobyłki, który w półfinale uległ Pawłowi Leszków z Przemyskiego Klubu Walki Wręcz Jiujutsu. Podczas całego turnieju obowiązywał system eliminacyjny (pucharowy). Po przegranej walce zawodnik odpadał z rywalizacji.

W licznie obsadzonej kategorii wagowej do 77kg Wojciech Kulan z Przemyśla wszystkie pojedynki eliminacyjne zakończył przed upływem regulaminowego czasu walki stosując bolesne chwyty zmuszające przeciwników do poddania się. W walce finałowej pomimo wysokiej przewagi punktowej uległ jednak Mohamedowi Tulshaiev z Kobyłki, który na kilka sekund przed końcem rundy skutecznie zastosował dźwignię wyłamująca staw ramieniowy zmuszając reprezentanta Podkarpacia do odklepania. Finał tej kategorii należał do najciekawszych walk X Mistrzostw Polski sportowego Jiujutsu. Obaj zawodnicy nagrodzeni zostali przez widownię gromkimi brawami. Tulshaiev wykazał wyższość nad 10 przeciwnikami i zasłużenie zdobył tytuł mistrza Polski sportowego Jiujutsu.

W kategorii do 85kg bezkonkurencyjny był Tomasz Dańko z Przemyskiego Klubu Walki Wręcz Jiujutsu, który w finale natrafił jednak na zdecydowany opór Patryka Hanulika z Centrum Sztuk Walki we Wrocławiu. Widać było jednak, że młodszemu rywalowi zabrakło doświadczenia i kondycji. Wagę ciężką zdominował Jacek Szewczak ze Szczytna. Ten doświadczony w sportach walki zawodnik - mistrz Polski sportowego Jiujutsu z 2005 roku - bez większych przeszkód zwyciężył przed upływem regulaminowego czasu walki wszystkich przeciwników stosując efektowne rzuty i dźwignie. Zmęczony walkami eliminacyjnymi Grzegorz Smalcerz z Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu stawiał opór nie całą minutę, po czym musiał uznać wyższość komisarza policji ze Szczytna. Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Jiujutsu mistrza Tomasza Guji reprezentant Szczycieńskiego Stowarzyszenia Sportów Walki i Rekreacji „Katana” ma duże szanse zakwalifikowania się do Mistrzostw Świata Sport Jujitsu, które w 2013 roku rozegrane zostaną w Polsce.

W finale wagi super ciężkiej spotkali się trenujący na co dzień ze sobą klubowi koledzy, którzy wcześniej wyeliminowali dużo młodszych, mniej doświadczonych rywali. Ponieważ stawką zawodów był tytuł mistrza Polski reprezentanci Łódzkiego Klubu Jiujutsu ambitnie podeszli do zadania i dali z siebie wszystko. Asp. sztab. policji Leszek Milczarski musiał uznać wyższość asp. sztab. Andrzeja Gawrysiaka, który uzyskał przewagę trafiając ciosami prostymi w głowę.

Z uwagi na niedyspozycję reprezentantki Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu Izabeli Wałęsy w finale seniorek spotkały się klubowe partnerki ze Szczycieńskiego Stowarzyszenia Sportów Walki i Rekreacji „Katana”. Pod koniec drugiej rundy Karolina Kwiecień skutecznie wykonała duszenie zmuszając swoją rywalkę do poddania się.

W konkurencji samoobrony sportowej, polegającej na prezentacji technik obronnych przed uchwytami, uderzeniami i atakami przy użyciu kija oraz noża najlepiej wypadła para reprezentująca Jaworznicką Szkołę Walki Wręcz Guja Jiujutsu. Tytuły wicemistrzów Polski w tej konkurencji przypadły gospodarzom. Z kolei medale brązowe zdobyli przedstawiciele Przemyskiego Klubu Walki Wręcz Jiujutsu.

Zdaniem uczestników impreza przebiegła w serdecznej, koleżeńskiej atmosferze. Nie kwestionowano werdyktów. Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Jiujutsu i sponsora turnieju mistrza Tomasza Guji z Jaworzna gospodarze i sędziowie wywiązali się znakomicie ze swoich obowiązków. Spotkanie w Chrzanowie było również okazją do wręczenia certyfikatów potwierdzających nadanie mistrzowskich stopni wtajemniczenia w sztuce walki Jiujutsu. Czarny pas POJ będący świadectwem biegłości w walce wręcz i samoobronie uzyskał lider Przemyskiego Klubu Walki Wręcz Jiujutsu Tomasz Dańko, który w Chrzanowie obronił tytuł mistrza Polski sportowego Jiujutsu. Z kolei 4. Dan POJ Bogdan Kędzierski z Chrzanowskiej Akademii Jiujutsu.

Wyniki X Mistrzostw Polski sportowego Jiujutsu
Walka sportowa Jiujutsu:
Lekka:
1. Marcin Nadolski (Przemyśl)
2. Paweł Leszków (Przemyśl)
3. Said Elderbiev (Kobyłka)

Średnia:
1. Machomed Tulshaev (Kobyłka)
2. Wojciech Kulan (Przemyśl)
3. Grzegorz Woźniak (Łódź)

Półciężka:
1. Tomasz Dańko (Przemyśl)
2. Patryk Hanulik (Wrocław)
3. Mateusz Korszeń (Szczytno)

Ciężka:
1. Jacek Szewczak (Szczytno)
2. Grzegorz Smalcerz (Jaworzno)
3. Piotr Rzeźnicki (Łódź)

Super ciężka:
1. Andrzej Gawrysiak (Łódź)
2. Leszek Milczarski (Łódź)
3. Andrzej Słodyczko (Przemyśl)

Seniorki:
1. Karolina Kwiecień (Szczytno)
2. Aleksandra Słobodzian (Szczytno)
3. Izabela Wałęsa (Jaworzno)

Samoobrona sportowa:
1. Paweł Miąsko i Tomasz Martyka (Jaworzno)
2. Maciej Chabinka i Rafał Babicz (Chrzanów)
3. Sylwester Kopeć i Marcin Nadolski (Przemyśl)

JPGNULL (142,31KB)

JPGNULL (88,63KB)

JPGNULL (615,30KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 06-12-2011 09:45
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 06-12-2011 09:49