8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu jest imprezą cykliczną organizowaną rokrocznie w pierwszej połowie grudnia. Przez 20 lat swojego istnienia wyrosła na najważniejszą imprezę związaną z akordeonem w Polsce i jedną z ważniejszych w Europie. Jest także bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym w Przemyślu i na Podkarpaciu.


W 1997 roku Festiwal został objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy.


W związku z przypadającym jubileuszem w tegorocznym festiwalu, który odbędzie się w dniach 7 – 10 grudnia 2011 r.  udział wezmą znakomici i znani na całym świecie artyści m.in. Richard Galliano wraz z zespołem Tangaria Quartet z Francji, najbardziej znany na świecie polski zespół Motion Trio wraz ze znakomitym polskim kompozytorem i dyrygentem Krzesimirem Dębskim, a towarzyszyć im będzie Przemyska Orkiestra Kameralna. Podczas Festiwalu wystąpi  także fiński wirtuoz akordeonu Mika Väyrynen.

Na program Festiwalu złoży się także  konkurs, który jest zawsze najważniejszym elementem programu. Konkurs rozegrany zostanie w 5 kategoriach wiekowych: od początkujących adeptów sztuki gry na akordeonie po studentów i muzyków zawodowych oraz w kategorii muzyki rozrywkowej. Do konkursy w bieżącym roku zgłosiła się rekordowa liczba ponad 200 uczestników z 10 krajów: z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Mołdawii, Słowacji Czech, a także z Serbii oraz Chin. Do jury konkursu zapraszani są najwybitniejsi przedstawiciela świata akordeonu.  I nie inaczej będzie w tym roku. W Jury zasiądą przedstawiciele najważniejszych i najbardziej prestiżowych ośrodków muzycznych w Polsce i w Europie. Przewodniczącym Jury będzie prof. Joachim Pichura Akademii Muzycznej w Katowicach, a wśród pozostałych członków znajdą się przedstawiciele Litwy, Finlandii, Japonii, Rosji, Białorusi i Ukrainy.


Festiwal objęty jest także patronatem medialnym przez międzynarodowe, ogólnopolskie i regionalne media: TVP Kultura, TVP Rzeszów, Program 2 Polskiego Radia, Radio Rzeszów.


Skupienie tak znakomitych nazwisk świata akordeonu sprawi, że 20 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu będzie wydarzeniem jakie jeszcze w Polsce nie miało miejsca.
Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące Festiwalu znajdują się na stronie www.akordeon.org.pl

 

PROGRAM

 

7 grudnia 2011 r.  (środa)
godz. 19.00
Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul Konarskiego 9
- Otwarcie Festiwalu
- Koncert Inauguracyjny - Motion Trio & Krzesimir Dębski oraz Przemyska Orkiestra  Kameralna (Polska)

8 grudnia 2011 r. (czwartek)
godz. 9.00 – 18.00
Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul Konarskiego 9
Sala Lustrzana ZPSM w Przemyślu, ul Słowackiego 91
- Przesłuchania konkursowe

 

godz. 19.00
Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul Konarskiego 9
- Mika Väyrynen (Finlandia) - recital akordeonowy

9 grudnia 2011 r.  (piątek)
godz. 9.00 – 18.00
Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul Konarskiego 9
Sala Lustrzana ZPSM w Przemyślu, ul Słowackiego 91
- Przesłuchania konkursowe

 

godz. 17.00
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Lubaczowie
- Koncert w wykonaniu uczestników konkursu

godz. 19.00
Sala Lustrzana ZPSM w Przemyślu, ul Słowackiego 91
- „Akordeony świata” – prezentacja producentów wiodących marek akordeonów na świecie.

 

10 grudnia 2011 r.  (sobota)

godz. 9.00 – 14.00
Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul Konarskiego 9
Sala Lustrzana ZPSM w Przemyślu, ul Słowackiego 91
- Przesłuchania konkursowe

godz. 17.00
Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul Konarskiego 9
- Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród

godz. 19.00
Hala Sportowa w Przemyślu, ul. Mickiewicza 30
- Koncert Laureatów
- Koncert Finałowy Richard Galliano & Tangaria Quartet (Francja)
- Zamknięcie Festiwalu

 

Richard Galliano.
Francuski multiinstrumentalista należący do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią jednakowe i ważne źródła inspiracji.
Richard Galliano to wybitny akordeonista oraz niedościgniony interpretator muzyki Astora Piazzoli. Krytycy i słuchacze rozkochali się w nowym, charakterystycznym dla Richarda Galliano brzmieniu określanym odtąd jako "new tango musette".
Już jako 12-letni akordeonista wygrał prestiżowy, międzynarodowy konkurs w Cannes, by natychmiast stać się wirtuozem, o którego względy zabiegać poczęły prestiżowe estrady i akademie muzyczne. Pojawiał się na paryskich recitalach Juliette Greco, Yvesa Montanda i Claude'a Nougaro, ale coraz częściej koncertował także z jazzmanami: trębaczem Chetem Bakerem, gitarzystą Philippe'em Catherine’em oraz basistą Ronem Carterem.
W naszym mieście wystąpi z projektem Tangaria Quartet i zaprezentuje rozrywkowy akordeon w najwyższej jakości.

 

Motion Trio w składzie: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści wykorzystujący w swej twórczości wszelkie zalety i możliwości brzmieniowe akordeonu, który w ich rekach staje się źródłem niewyczerpanych możliwości. Zespól założony został przez Janusza Wojtarowicza, twórcę idei „tria akordeonowego”, które niczym kwartet smyczkowy staje się klasycznym składem wykonawczym.Janusz Wojtarowicz jest też autorem większości kompozycji wykonywanych przez Motion Trio.
Muzycy zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 34 krajach  świata, na wszystkich kontynentach. Współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem, Trilokiem Gurtu.
W Przemyślu Motion Trio wystąpi z towarzyszeniem Przemyskiej Orkiestry Kameralnej, a całość poprowadzi  znakomity polski kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski.

 


Mika Väyrynen to fiński wirtuoz akordeonu, który  jest obecnie jednym z najbardziej znanych i cenionych akordeonistów na świecie.  Mając siedemnaście lat rozpoczął swoją karierę artystyczną dając swój pierwszy recital. Od tamtej pory koncertuje na całym świecie. Występował na prawie wszystkich najważniejszych festiwalach akordeonowych na świecie. Był wykładowcą na wielu letnich kursach oraz seminariach naukowych, a także wielokrotnie zasiadał w pracach jury podczas najważniejszych konkursów akordeonowych. Koncertuje jako solista oraz kameralista. Występował jako solista z większością znaczących fińskich orkiestr. W Przemyślu w swym recitalu zaprezentuje klasyczny akordeon oraz zasiądzie w Jury w części konkursowej Festiwalu.  

JPGNULL (470,87KB)

JPGNULL (560,29KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 24-11-2011 14:20
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:04