10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Spotkanie poetycko – muzyczne

4 listopada 2011 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu odbyło się muzyczne spotkanie z poezją regionu.

Swoją obecnością uświetniła spotkanie m.in. Burmistrz Miasta Lubaczowa – Pani Maria Magoń.

Na początku wystąpił honorowy gość – Wiesław Zieliński – poeta podkarpacki, jeden z autorów tekstów, do których Renata Kątnik skomponowała muzykę. Zaprezentował kilka swoich wierszy.

Niewątpliwą bohaterką imprezy była Renata Kątnik – muzyk, kompozytorka, wokalistka i nauczycielka sztuki w podłańcuckiej Dąbrówce. Przy dźwiękach gitary klasycznej, skrzypiec oraz  keyboarda zaprezentowała skomponowane przez siebie utwory,    z nurtu poezji śpiewanej, do tekstów poetów Podkarpacia, m.in.: Anny Mirosławy Nowak, Ludmiły Pietruszkowej, Mieczysława Łypa, Adama Decowskiego, Teresy Paryny, Reginy Schönborn czy obecnego Wiesława Zielińskiego.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego – dr Mirosław Karapyta, Prezydent Miasta Przemyśla – Robert Choma oraz Podkarpacki Kurator Oświaty – Jacek Wojtas.

Oprócz w/w osób podziękowania, wyrazy uznania, życzenia dla artystów, organizatorów oraz uczestników spotkania przesłali m.in.: Poseł na Sejm RP – Piotr Tomański i Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Teresa Kubas – Hul.

W przesłanych pismach zwrócili uwagę na to, że „dzięki Pani Renacie a także poetom świat staje się ciekawszy, a życie piękniejsze. Na co dzień jesteśmy zabiegani, nie mamy czasu na głębszą refleksję. Jedynie na spotkaniach takich jak to przystajemy i przynajmniej na chwilę myślimy o tym, co naprawdę ważne, bo w dzisiejszych skomplikowanych czasach, tylko poezja i muzyka pozostają jeszcze w pełni prawdziwe”.

Widownię zapełnili uczniowie z przemyskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: m. in.: z Gimnazjum Nr 1, Nr 4 i Nr 5, Zespołu Szkół Ekonomicznych, a także z Zespołu Szkół Informatycznych i Mechatronicznych w Przemyślu.

Poezja śpiewana bardziej trafia do widza, bowiem jak napisał Jan Twardowski: „ …  z wierszy napisanych chyba ten nie umrze, co nie bał się stać prawdą lub stał się muzyką”.

Tekst: Agnieszka Kordybacha i Elżbieta Krupa

JPGNULL (108,48KB)

JPGNULL (114,48KB)

JPGNULL (97,17KB)

JPGNULL (153,53KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 15-11-2011 12:19
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-11-2011 12:19