11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Reżyser Marek Rębacz wiąże się z Przemyślem


W październiku Przemyśl zyskał nowego znakomitego mieszkańca. Zaprzyjaźniony z miastem, dotąd przebywający tu jedynie gościnnie, uznany i ceniony w kraju reżyser i dramatopisarz Marek Rębacz zdecydował się zamieszkać na naszym mieście i przenieść tu swoją działalność. U źródeł tej decyzji leży, jak sam mówi,  jego niezwykle owocna, wieloletnia współpraca z Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Dyrektor Renatą Nowakowską. Jej efektem był między innymi zrealizowany z sukcesem projekt „Fredro po przemysku” oraz powstały w jego ramach, cieszący się dużym uznaniem wśród przemyskiej publiczności spektakl „Prawie Śluby Panieńskie”. Pytany, co wpłynęło na jego decyzję Marek Rębacz odpowiada: „Po prostu zauroczyło mnie to miasto i mieszkający tu ludzie. Drzemie w nim i w nich olbrzymi potencjał i chęć do działania, podejmowania nowych inicjatyw. Przemyśl jest miastem, w którym należy czerpać z jego tradycji teatralnych. Przez brak profesjonalnego teatru, pomimo aktywnego działania instytucji kultury,  stanowią one obszar nie do końca zagospodarowany, a to właśnie teatr i komedia powinny stanowić w dużym stopniu jego markę. Będziemy nad tym pracować.”


Wspólnie z PCKiN ZAMEK reżyser planuje zrealizować szereg przedsięwzięć, które służyć będą realizacji tego celu. W zamierzeniu jest m.in. przygotowanie ogólnopolskiego festiwalu komedii, który miałby ruszyć już w przyszłym roku, a na którym miałyby gościć najlepsze polskie spektakle komediowe i filmy, a także gwiazdy sceny i  ekranu. Planowane jest także poszerzenie grupy teatralnej GUMAA, którą M. Rębacz objął opieką artystyczną, produkcja i realizacja nowych spektakli, w tym skierowanych do najmłodszego widza oraz stworzenie w mieście kabaretu.


Wszystkie te działania spotkały się ze wsparciem i aprobatą Prezydenta Miasta Roberta Chomy, który zadeklarował objęcie mecenatem działalności artysty oraz pomoc  przy realizacji wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć. „Żadne z tych działań nie byłoby możliwe bez zadeklarowanej przez Prezydenta pomocy i życzliwości. W trakcie przeprowadzonych rozmów największy nacisk położył on na pracę z młodzieżą i stwarzanie jej możliwości rozwoju. Oczywiście niezwykle ważnym punktem naszych rozmów było także powołanie do życia festiwalu, który będzie wizytówką Przemyśla w całym kraju i wielkim świętem miasta.” – potwierdził M. Rębacz.


Artysta już rozpoczął pracę, której efekty zobaczyć będziemy mogli wkrótce. Dla Przemyśla i Przemyślan jego przyjazd tutaj jest niezwykle ważnym sygnałem, że jest to miasto, z którego nie tylko się wyjeżdża – jest także miastem które przyciąga znakomite osobowości. Miejmy nadzieję, że za przykładem Pana Marka pójdą kolejni. Bez wątpienia jego obecność tutaj pozytywnie wpłynie na życie kulturalne i rozwój miasta. Jest to, miejmy nadzieję, kolejny krok w kierunku utworzenia w nim profesjonalnego teatru.

 

źródło: PCKiN "Zamek"

JPGMarek Rębacz (187,56KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 04-11-2011 13:09
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-02-2013 11:04